Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Tác-Gorsium. Egy feltárt helyiség falfestményeinek restaurálása (Harsányi Eszter - Kurovszky Zsófia)

urátorai sem tudták megmenteni. A ládika, amint azt a középkorig visszavezethető kőfaragó hagyományok ápolása is megköveteli, immár a szobor 2000. évi visszahelye­zésében résztvevők névsorát is rejti. A helyreállítás első ütemének, a restaurált oszlop áthelyezésének, a Szombathelyen különösen jelentős Szent Márton-napi ünnepségekre kellett befejeződnie. A rekonstrukcióként, margitbányai kőből újrafaragott kerítés csak 2001-ben készül­hetett el. Az eredeti darabja alapján újraöntött vaskerítés behelyezésén kívül például a sarokoszlopokon álló kandeláberek vezetékeléséhez és felerősítéséhez át kellett fúrni a köveket. A teljes felület hidrofóbizálásán túl a kerítés külső felületeinek antigraffitti kezelését is elvégeztük. Az összkép így visszanyerte az 1938 előttihez hasonló állapotot. Az összetett feladat sikeres végrehajtása komoly összmunka eredménye volt, amiben méltó társként vett részt a kiviteli tervet készítő Ekler Építész Iroda, a bontás és az öszszeépítés, valamint a kerítés újrafaragásának munkálataiban pedig Szigeti Márton kőszobrász társam. Az önkormányzat munkatársai, elsősorban Balogh Péter a Beruházási Iroda vezetője és kollégái a szombathelyi polgárok képviseletében mint értő és értékelő tulajdonosok segítették munkánkat. A talapzati részen kialakított tükrökben már korábban szerepelt két márványtáblába vésett szöveg, amin az állításra, az 1938-as felújításra és a templom elé helyezésre utaló szöveg volt olvasható. A szabadon álló mezőkbe most két újabb tábla került az előzőekhez rokon megfogalmazásban, az egyik egy zsoltár idézet: „Ha az Úr nem építi a házat, az építők hiába fáradnak, ha az Úr nem őrzi a várost, az őr hiába őrködik fölötte." Módy Péter TÁC-GORSIUM. EGY FELTÁRT HELYISÉG FALFESTMÉNYEINEK RESTAURÁ­LÁSA 1993-1994-ben, a gorsiumi romterületen előkerült egy kisméretű, falfestményekkel gazdagon díszített helyiség, amely a Templum Privinciae-től északkeletre fekvő - jelen­leg egészében még nem feltárt - épület északnyugati sarkában fekszik. Az ásatásvezető Fitz Jenő, a feltárást végző régész Nádorfi Gabriella volt. E falfestmény-lelet restaurálását 1998-ban kezdtük meg, és a székesfehérvári Szent István Király Múzeum sikeres pályázatainak köszönhetően, minden évben újabb ösz­szeállított felületek bemutatására nyílik lehetőség. A helyszíni mérések alapján a 444 cm - azaz 15 római láb (A birodalmi római láb hossza 29,6 cm volt. Ez az egység négy, egyenként 7,4 cm hosszúságú tenyérre osztható.)

Next

/
Thumbnails
Contents