Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Tác-Gorsium. Egy feltárt helyiség falfestményeinek restaurálása (Harsányi Eszter - Kurovszky Zsófia)

Tác-Gorsium. A romterület egyik feltárt épületének helyiségéből előkerült falképtöredékek összeállított részlete. Fotó: Kurovszky Zsófia, 2001. - hosszú, és kb. 283 cm - azaz megközelítőleg 10 római láb - széles, ismeretlen rendel­tetésű helyiségben az oldalfalakat és a mennyezetet egyaránt falfestmények díszítették, amelyeket a helyiség romjait takaró, égett omladékréteg alapján Nádorfi Gabriella a 3. század első felére keltez. (Kr. u. 259-60, barbár betörés, amely Pannónia belső részeit is érintette. Lásd: Fitz Jenő: A katonacsászárok kora. In: Pannónia régészeti kézikönyve, pp.: 44-45., 1990, Budapest.) Az épület agyagtéglából készült falai elenyésztek, mára csak kő alapja, illetve annak helye és öntött terazzó-padlója maradt meg. A még álló északi, nyugati és keleti alapfal egyes részein fennmaradt a helyiség márványt utánzó lábazati festése. A falfestmények túlnyomó része azonban az épület összedőlésekor az omladék alá került. A feltárás után már összeállt egy nagyobb felület, amelynek azonban nem minden töredéke illeszke­dett egymáshoz. A leletanyag nagyobb része az ásatási ládákban, már rendszerezve, raktárba került. A kiemelt töredékek 2-3 cm vastag alapvakolata (arriccio) meglehetősen rossz megtartású, mállékony, törékeny. A 2-3 mm vastag besimító réteg (intonaco) sok eset­ben megrepedezett, néhol levált a vakolatról, és apró darabokra tört.

Next

/
Thumbnails
Contents