Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Szombathely, Szentháromság-oszlop (Módy Péter)

SZOMBATHELY, SZENTHÁROMSÁG-OSZLOP Különösen a Dunántúlon nem ritka a városok, de a kisebb települések központjában megtalálható Szentháromság ábrázolás, amelyek felállítására a 18. századi pestisjárvá­nyokra történő emlékezés és a járványok elmúlása miatti hála adott okot. Szombathely piacterén már a barokk korban is állt egy ilyen emlékoszlop, aminek romossá válásával a városi polgárok egy új mű létrehozása mellett döntöttek a kiegyezés idején. Az eredeti oszlopról - elbontása előtt - egy fotótörténeti ritkaságnak számító felvétel készült, amin formai rokonságot mutat a barokk korból megmaradt kőszegi Szentháromság-szoborral. 1869-ben komoly zsűrizés után Raífersperger Ignác és Hudetz Jánosné kőfaragó meste­rek pályamunkáját fogadták el. Még ma is felfedezhetjük a középkori céhes idők egyik maradványaként, hogy az iparűzés engedélyét az özvegy örökli meg, s ez elengedhetetlen feltétel a helyi munkára pályázáskor. Ebben az esetben is valami ilyesmiről lehetett szó, amikor az özvegy és a korábban segédként ott dolgozó, viszonylag frissen mesterré vált Raífersperger közösen adott be pályamunkát. A korízlésnek megfelelően az új építmény neogótikus, historizáló megfogalmazásban készült el. Ezt követően az oszlop egészen 1938-ig élvezte a vidéki kisvárosok boldog nyugalmát, még az sem rendítette meg, hogy a közelben álló épület erkélyéről intézett beszédet a proletariátushoz Kun Béla. A Szent István év során rendezett Szent Jobb-kör­menet apropóján felújították, és a felső szo­bor-kompozíciót megfordították, hogy ne fordítson hátat a Szent Márton-templom felől érkező ereklyének. Ennél komolyabb változást kellett elszenvednie akkor, ami­kor 1950-ben egész egyszerűen szétbontot­ták, és a darabokat a püspöki székesegyház elé hordták. Hosszas kérelmezés után a városvezetés engedélyezte, hogy a kerítés elemeitől megfosztott oszlopot felállítsák a templom előtt. A kényszerűségből áthe­lyezett emlékmű - 11 m-es magassága elle­nére - a székesegyház méretei előtt szinte összezsugorodott. Az időközben köré rakott kőburkolat már egy lépcsőzetétől megfosztott, besüppedt hatású építményt fogott közre. Az első pápalátogatás évében felületi felújítás történt ugyan, de a talajból folyamatosan felszívódó sók keltette folto­sodást nem tudta eltüntetni. 2000-ben egy már merőben más beállítottságú városvezetés tagjaiban fogalmazódott meg a visszaállítás gon­Szombathely, Fő tér. Raífersperger Ignác: Szenthá­romság-oszlop, 1869. Restaurált állapot. Fotó: Módy Péter, 2001.

Next

/
Thumbnails
Contents