F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1998/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1998)
MŰHELY - Turányi Erzsébet: A szekszárdi Szent János- és Pál-kápolna helyreállítása, avagy gondolatok egy helyreállítás kapcsán
érdeklődés a régi irányába, ezen Ráday Mihály televíziós sorozata is sokat lendített. Lassan megindult a legnehezebben formálható tényező, a szemlélet átalakulása. Másrészt az időcsúszás hátráltató tényezővé is vált. A jelenlegi pénzhiány a további munkákat teljesen kilátástalan helyzetbe hozta, így pedig az eddig elvégzettek egy része is veszélyeztetett állapotba került (a megtisztított, konzervált falfestések szennyeződnek). JEGYZETEK 1. A kápolna építéstörténetének rekonstruálásához - a jegyzetek utalása szerinti művekből merítettem. Ennél több információval sem a Tolna Megyei Levéltár, sem a Belvárosi Plébánián tartott História Domus, sem a Tolna Megyei Múzeum nem tudott szolgálni. Térkép - vagy fotóanyagot sem tudtam máshol föllelni. Az épületfelmérés több fázisban, 1980-1986 között történt és személyesen végeztem. Az északi és nyugati homlokzatok falkutatását Somorjay Sélysette művészettörténész végezte. 2. Dr. Tanárky Árpád igazgató-főorvos: A szegzárdi Ferencz közkórház évkönyve 1892-1895. Szekszárd, 1896. 10-11. 3. Lásd az előző jegyzetet 4. Dr. Treer István igazgató-főorvos: Tolna vármegye Horthy Miklós Közkórházának másfél évszázados története és munkássága. Szekszárd, 1935. 442. 5. Tanárky i. m. 38. 6. Treer i. m. 442. 7. Lásd az előző jegyzetet 8. Bálint Sándor: Ünnepi Kalendárium I. Budapest, 1977. 478-479. 9. Bálint i. m. 351-356. 10. A szekszárdi Városgazdálkodási Vállalat Felújítási Csoportjának vezetője, Molnár István készítette 1985 májusában a szakvéleményt a felnedvesedés megszüntetésére. 11. A falfestéseket 1984-ben Fekete Judit és Szabonlay Éva festő restaurátorok tárták fel. 12. A szekszárdi Szent Flórián-szobor restaurálása és a másolat elkészítése Rákos Péter kőszobrász restaurátor nevéhez fűződik. 13. A régi kórházépület hasznosítása mint igazgatási központé már korábban felmerült. A funkcióváltás azóta megvalósult. Már akkor javasoltuk, de még ma sem valósultak meg olyan homlokzatrekonstrukciós részletek, mint például a fennmaradt fotókról jól rekonstruálható szemöldök- és övpárkányok, a vízszintes sávozás vagy a zsalugáterek. A Bőr- és Nemibeteggondozó épületének homlokzatát szintén eredeti formájában kellene helyreállítani. A konyhaépület jelenleg is az 1988-as állapotot mutatja. Erzsébet TURÁNYI DLE REKONSTRUKTION DER ST. JOHANNES- UND PAULKAPELLE IN SZEKSZÁRD Die besagte Planung entstand wenige Jahre nach der Renovierung des an die Kapelle gebundenen Krankenhauses vom Anfang des 19. Jahrhunderts. Der Artikel ist eigentlich die Kurzfassung einer Diplomarbeit am Lehrgang für Fachingenieure des Denkmalschutzes an der Technischen Universität.