N. Dvorszky Hedvig - F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1991/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1991)
MŰHELY - Szentesi Edit: Bekezdések a magyarországi műemlékvédelem előtörténetéből I. Egy kérdés a Central Comission magyarországi vonatkozású anyagai ügyében
7. Rejtély, hogy 1867-ben az egyébként az MTA Archaeológiai Bizottságával élénk kapcsolatban álló id. Storno Ferenc e lapokat miért a Central-Commissionhoz küldte. Vö.: Gabrielli Gabriella: A Storno család régészeti tevékenysége. Arrabona 24-25/1988. 63-64. 8. Papír, tollrajz jelezve lent: „Römische Grabsteine in Stuhlweißenburg im hofe der bisch. Residenz. Haas" 25x33,6 cm, léptéklécen megadva: 30 mm=l egység, leltározatlan. 9. Ez magyarázza, hogy Eitelberger idézett és August Essenweinnak a lébényi templomról szóló értekezését ugyanazok az ábrák kísérik, mint melyek később pl. a Műrégészeti kalauz Henszlmann írta második kötetében, még nyilván a Central-Commission fadúcairól nyomva megjelentek, s mint amelyekkel, már a MIB által beszerzett klisékkel nyomtatva, a Magyarország ókeresztény ... műemlékeit illusztrálták. August Essenwein: Die romanische Kirche zu Lebeny (Leiden) in Ungarn. Mittheilungen 11/1857. 7-10.; 35-39.; Henszlmann Imre: Műrégészeti kalauz különös tekintettel Magyarországra. II. Középkori építészet. Pest, 1866.; Henszlmann Imre: Magyarország ó-keresztyén, román és átmeneti stílű műemlékeinek rövid ismertetése. Budapest, 1876.; A Central-Commission fadúcairól klisék készíttetéséhez 1.: MIBiktatókönyvek 100/1872., 156/1872. és 160/1872. 10. Annál érdekesebb lenne őket megtalálni, mert ezek nem lehetnek a restaurálási tervek, hiszen azok a lébényi plébánián vannak. 11. Magam 1990 tavaszán, minden felhatalmazás nélkül, az OMF illetékeseinek utólagos hozzájárulását remélve megbeszélésekbe kezdtem Dr. Brückler és közvetve Dr. Ernst Bacher urakkal arról, milyen formában látják elképzelhetőnek e rajzok fénymásolatainak átadását. Abban egyeztünk meg, hogy szívesen kicserélnék az általuk erről az anyagról készített fénymásolatokat az OMF Tervtárának burgenlandi műemlékeket ábrázoló archív lapjainak fénymásolataira. Azzal váltunk el, hogy erről küldenek egy levelet H. Sal lay Mariannénak azoknak a burgenlandi épületeknek a jegyzékével együtt, amelyekre vonatkozó források az éppen folyó munkák miatt számukra legérdekesebbek lennének. E lista nem érkezett meg. Azonban a közeli megállapodás reményében akkor lehoztuk a padlásról a magyarországi vonatkozású rajzok jórészét; csak remélni tudom, hogy emlékszik rá valaki, hogy ezek az elmúlt másfél évben hova kerültek (vissza). Természetesen a fotóztatás sokkal anyagbarátabb, használhatóbb másolatokat eredményező megoldás lenne.