A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

4. szakasz. A Balaton és vidéke a történeti korban. 1. rész: A Balaton a történeti korban / Makay Béla - II. rész. A magyarok - III. fejezet. A Balaton a XVI. század térképein

III. FEJEZET. A BALATON A XVI. SZAZAD TÉRKÉPEIN. »ZZAL, hogy a Balaton és vidéke történetének általános részét a mohácsi vészig ismertettük — úgy véljük — a lehetőség szerint eleget tettünk a megszabott keretekben magunkra vállalt forrás­tanulmány követelményeinek és egy ilyen tanulmány iránt támaszt­ható igényeknek. Mégis úgy érezzük, hogy éppen mint forrásmunka hiányos lenne írásunk, ha meg nem említenők a Balatont ábrázoló tér­képeket azokból az időkből, amelyeknek történetét előadtuk. Sajnos — s ez a történelmi rész szövegéből is már látható volt — a mohácsi vészig terjedő időkből a Balatonról rajzolt térképet eddig még nem ismerünk. Ámde éppen ez a körülmény szinte kívánatossá teszi, hogy a Balatont ábrá­zoló azokat a legelső s legérdekesebb térképeket ismertessük, amelyek ugyan közvet­lenül a mohácsi vész után jelentek meg csak nyomtatásban, de talán már előbb is készültek. Ezek a térképek kevés előnyükkel, annál több hibájukkal mintegy átmenet a históriából a geográfiába. A geográfusok is csak megrögzítették mindazokat a tévedéseket, hibákat, amiket a krónikások és historikusok egy időben a Balatonról össze-vissza írtak. Ne várjunk tehát pontos, megbízható, kifogástalan térképeket, mert ezek inkább csak érdekesek lesznek, s érdekesekké is éppen azok a csodabogarak teszik, amelyeket még talán a legnagyobb képzelőtehetséggel megáldott krónikás is meg- sokalna. ..A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei“ czímű kiadványnak van a Balatonról és vidékéről Lóczy Lajos tervezésében kitűnő térképe, — ha mellé állítjuk a XVI. század naiv térképeit, ezeket a jó vezető révén mégiscsak meg fogjuk érteni. Abban a tekintetben pedig mindenesetre megbecsülhetetlenek, hogy a króni­kások és oklevelek adatain kívül ezek a térképek az egyedüli írott-rajzolt emlékek a XVI. századból, a mohácsi vész idejéből, amely dátummal a „Balaton és vidé- kérőP írt forrástanulmányunk I. Általános részét lezártuk.

Next

/
Thumbnails
Contents