A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)
4. szakasz. A Balaton és vidéke a történeti korban. 1. rész: A Balaton a történeti korban / Makay Béla - II. rész. A magyarok - II. fejezet. Visszapillantás
Visszapillantás. 173 prépost követ,1 de már az 1553. évben Kecskés Farkas commendatori (kormányzó) találjuk ugyanott, aki alatt az apátság a szomszédos törökök pusztítása miatt annyira elszegényedett, hogy a rendtagok megélni is alig tudtak. I. Ferdinánd megkönyörül a sanyargókon és Hosszupach (Alsópáhok), Szent-András, Némethpach (Felsőpáhok), előbb székesfehérvári kispréposti birtokokat, Zalában, adja nekik a megélhetésre/ A karthausiak lövöldi kolostora 1528-ban még fennáll, sőt Gergelylaki Buzlay Miklós özvegye, Podmaniczky Anna részéről még adományban is részesül (Szárszón egész portiot kap), amire nézve I. Ferdinándtól consensust is nyer;1 2 3 1554-ben azonban már a kolostor elpusztult, rendtagjai elszéledtek és László perjel kéri I. Ferdinándot: engedné meg, hogy a kolostor összes javait „citra lacum Ballatini“ 90 frt bérösszegért Kévés András veszprémi püspöknek bérbe adhassa.4 Ilyen szomorú volt az egyház állapota a török hódítás alatt, de hogy a világiak közbiztonsági állapota sem volt különb, ennek és a kornak jellemzésére szolgáljon pl. az a hatalmaskodás, amelyet Kecheti Márton veszprémi választott püspök 1538-ban a Gersei Pethők Tátika várában elkövetett. A püspök úr, néhai Pethő György fiát, Antalt foglyul ejtette, nejét és családja nőtagjait szanaszét kergette s nekik azoknak az egyházi kincseknek eltulajdonítása által, melyeket a szentléleki, keszthelyi, segesdi, örményesi monostorok barátai a török ellen megoltalmazás végett a várba össze- hordtak, több mint 100,000 frtnyi kárt okozott.5 1 Hevenesi kézirata : XLVII. 367. 1. — A libera collatio Várdai Pál esztergomi érsekre Báthori István előbbi presentáló adománya révén háramlóit. 2 Hevenesi kézirata : LXXX. 245. 1. 3 U. o. VII. 276. 1. 4 U. o. X. 165 —167. 11 — I. Ferdinánd 1557 jan. 18-án Regensburgban kelt oklevelével jóváhagyja. 5 H. O. III. 443—445 11. — Thurzó Elek kir. helytartó 1538 ápr. 15-én semptei várában kelt levelével a zalavári konvent által a püspököt megidézteti. Kecseti Márton diariumában maga írja „1538. Januarius 21. Hac nocte Thadijka capta a meis, qui in Symegh erant“. (Magy. Tört. Tár. VI. köt. 84. 1. 1859.) Gersei Pethő Péter a maga és rokonai nevében megajánlja az általa időközben elfoglalt püspöki birtok visszabocsátását, akár visszaadja a püspök Tátika várát ágyúkkal, szabadalomlevelekkel stb., akár nem. (Corp. Jur. 1542 : XXIV.)