A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)
3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 1. Veszprém
A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. 27 és Szent Dorottya, Szent Afíra, Szent László, Szent Péter, Szent András és Benedek, Mária Magdolna, Szent György és Szent Márton oltára.1 Az altemplomban : A Bold. Szűz, Szent Miklós és Szent Imre oltára.1 2 1470-ben meg névszerint Szent-András apostol, Szent-András és Benedek vértanúk, Szent-M'iklós és Gál hitvallók s Mária-Magdolna oltárával találkozunk. De kívülök voltak itt még más oltárok is.3 A jövedelmük azonban olyan csekély volt, hogy nem akadt pap a szolgálatukra. Ezért Újfalvi Gál veszprémi őrkanonok, a káptalan bele- egyeztével, ezen oltárokat az őrkananoksághoz csatolta s eljárásához a római szentszék beleegyezését kérte.4 Ezt 1472. máj. 13-án meg is nyerte.5 * 5. A Szent-Mihály székesegyház fölszerelése. A Szent-Mihály székesegyház gazdagság dolgában bizonyára versenyzett az ország bármely egyházával. Már Gizella királynéról olvassuk, hogy az általa alapjaitól kezdve épített veszprémi egyházat az isteniszolgálatra szükséges arany és ezüst tárgyakkal s ruhákkal gazdagon ellátta.3 Hogy egyházukról maguk a veszprémi püspökök sem feledkeztek meg, bizonyítja Pál püspök, a ki 1275-ben 15 márka aranyport és aranynyal, gyöngyökkel és drágakövekkel ékesített királyi övet, mintegy ötven márka értékben, hagy temploma részére.7 Veszprémnek 1276-iki feldulásakor, a Szent-Mihály-székesegyházban a következő tárgyak pusztultak el : 15 arany kehely, gyöngyökkel és drágakövekkel ékesítve. Fölérnek hatvan arany márkával. 20 ezüst kehely. 20 körmeneti arany kereszt. 3 arany tömjénező, tizenöt márka súlyban; 4 ezüst tömjénező, tizennégy márka súlyban. 1 arany fistula, vagyis a szent vér ivására szolgáló tárgy. 1 szenteltvíz-hintő aranyból. A fistulával együtt tíz márkával fölér. 4 arany doboz (plenarium), értékes gyöngyökkel és drágakövekkel ; és 11 ezüst doboz. 60 dalmatica gyönyörű aranyhimzéssel. 60 subtile, ugyanilyen kiállításban. 60 másik subtile meg aranyos bársonyból, hétköznapi használatra. 80 különböző színű kárpit selyemből és másik 120 bársony és selyem kárpit. 70 selyem kápa, a széleken gazdag és széles arany hímzéssel és a legtöbbön drágagyöngyökkel. 90 aranyos bársony kápa. 1 Tört. Tál- 1887. 174—177. 1. 2 Tört. Tár 1887. 174—175. 3 . . . „super aliis pluribus altaribus dicte ecclesie“ (Mon. Episc. Vesp. III. 200.) 4 U. o. III. 200—201. â U. o. III. 220. 8 . . . „pré cunctis tamen domus episcopatus bezprimiensis, quam ipsa a fundamento ceptam omnibus sufficiendis ad servicium Dei, in auro vel argento vestimentisque multiplicibus nobiliter adornavit“ . . . (Hartvik-legenda. VI. fej., kiadva M. Flór.: Fontes Domestici I. 46.) 7 Fejér: Cod. Dipl. V/II. 265—266.