A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)
3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 1. Veszprém
28 A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. 10 pár oltáröltöző a Szent-Mihály-főoltárhoz, selyemből, bársonyból és bagdadi szövetből. Hozzájok megfelelő terítő gyolcsból. Kéztörlők, aranyos szélekkel. GO pár egyházi ruha miséspapok, diákonusok, subdiákonusok és acolythusok részére. Vegyesen arany hímzéssel. A használtakon kívül 24 nagy, széles és új görög szőnyeg. Háromezer márka értékű egyházi könyv. A veszprémi káptalan 15 kánoni és római jogdoctorának egyházjogi és római jogi könyvei. S magának Pál prépostnak ezer márka értékű könyvei. S mindehhez járul még az a sok tárgy, melyeket Szent István királytól kezdve az uralkodók és magánemberek adományoztak. így csak az ajándéktárgyak, melyeket a veszprémi káptalan tagjai Rómában és másutt teljesített követi működésükért kaptak, tízezer márkánál is többre rúgnak. Pál prépost meg — a ki a Széchyek családjából való — szülőitől aranyban, drágakövekben és ezüst edényekben háromezer márkányit örökölt.1 Az 1429—1437-iki összeírás szerint, a veszprémi székesegyház birtokában a következő egyházi tárgyak voltak : Kereszteli : 1 nagy aranyozott ezüst kereszt, az evangélisták képeivel és zománczczal ékesítve. Rajta Krisztus keresztfájából kis kereszt, melynek a lába aranyozott ezüst. 1 ezüsttel födött fakereszt, némely részén megaranyozva. Rajta feszület. E fölött Krisztus keresztfájából kicsi kereszt, vöröses-fehér gyöngyházzal. Egy értékes darab hiányzik belőle. 1 kis kereszt, melynek széles és magas lába aranyozott ezüst, gyöngyökkel és drágakövekkel ékesítve. A lábnak egy negyed részén hátulról hiányzik egy kis kő. A feszület két oldalán a Bold. Szűz és Szent János evangelista álló alakja látható. 2 nagy körmeneti kereszt, belül fa, kívül aranyozott ezüst ; az istenség képével és a feszülettel, melynek az egyik karja és lába csonka. 2 aranyozott ezüst kereszt, magas és széles lábakkal. Rajtuk feszület, a négy sarkon zománczokkal. Mind a kettő Mihály veszprémi püspök (1399—1402) ajándéka.1 2 1 kis aranyozott ezüst kereszt, a középen a felfeszített Krisztussal, továbbá rajta a négy evangelista zománczos képével. 1 aranyozott ezüst kereszt, melynek súlya tíz márka. A közepén kristály-kereszt, benne a szentek ereklyéivel. Mindegyik végén a szögletben négy nagy vörös kő tokba foglalva ; ezek körül harminczegy különböző színű kisebb kő, szintén tokba foglalva. A kereszt hátsó részén a középen egy püspöki alak, a melynek lába alatt imádkozó szerzetes. Ugyancsak hátul a szögletekben a négy evangelista alakja. 3 Úr mutatók : 1 kis aranyozott ezüst úrmutató, rövid s széles lábbal, fölötte törlőkendővel (sudarium). Van benne szelenczealakú kristály. Ünnepeken az Úr testét ezen mutatóban szokás vinni. A tetején és szélein vannak fogyatkozások. 1 Fejér: Cod. Dipl. VII/II. 46—48. 2 Fejérpataky László: A veszprémi káptalan kincseinek összeírása 1429 —1437. évekből. (Történelmi Tár 1886. 561—563. 1.) 3 Tört. Tár 1887. 191 — 192. 1.