A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet - A Balatonnak és környékének fizikai földrajza. 1. rész: A Balaton környékének földrajzi leírása, orografiája és geologiája, Geofizikai függelék 1-3. szakasz (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1911)
Eötvös Loránd: A Balaton nivófelülete s azon a nehézség változásai. Erre vonatkozólag az 1901 és 1903. években a jég hátán végzett megfigyelések
A Balaton nivófel iilete s azon a nehézség változásai. 11 Az 1. egyenletek két másik állandójára nézve meggyőződhetünk arról, hogy az energia megmaradásának tétele folytán : Ha ugyanis a horizontális síkban (1. a 7. ábrát) CBDE egyenközényt úgy rajzoljuk, hogy annak CB és DE oldalai az X tengellyel, CE és BD oldalai pedig az Y tengellyel legyenek párhuzamosak, akkor a tömegegység elmozdulásánál végzett munka: C-tői Big = a y B-tői D-\g = b ' 9 -f- b 1 xy s így A-től B-n át A-ig másrészt e munka: C-tői A-ig = b x y + b W+ K xy y tehát A-től Dig = a — T aí xy x" v A-től E-n át A-ig = a — -f- b fi a. xy E két különböző úton végzett munka egymással egyenlő lévén, kell hogy: a 1 = b i = c a kettőnek közös értékét ezentúl ez utóbbi í-vel jelelvén. A síkban egyenletesen változó erő jellemzésére g e szerint három állandó elégséges, s az 1. egyenleteket így is írhatjuk: X=ax-\-cy ( Y = by -\~cx \ 2. Egy másik X' Y' derékszögű tengelyrendszerre (1. a 8. ábrát) vonatkozólag, melynek X' tengelye az 8. ábra. X-el \ szögletet zár be, y'-e 1 jelelve egy pontnak összrendezőit és X', F'-el az arra működő erő összetevőit, lesz : X' = a'x' -f c'y' Y' = by 4- cx Ki fogjuk most mutatni, hogy egy ilyen coordináta-rendszert úgy is választhatunk, hogy arra nézve c' — o legyen.