A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet - A Balatonnak és környékének fizikai földrajza. 1. rész: A Balaton környékének földrajzi leírása, orografiája és geologiája. Függelék: A Balatonmellék palaeontológiája 2. kötet (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1912)

Frech Frigyes: A werfeni rétegek vezérkövületei és pótlékok a cassiani és raibli rétegek kagylósmeszének, valamint a rhaetiai dachsteini mész és dachsteini (fő-)dolomit faunájához

82 Pótlékok a. dachsteini mész és a fó'dolomitfaunához. Macrodus cf. rudis STOPP , st. Arca rudis STOPPANT Paléontologie lombardé. T. 60, Fig. 1, 258. oldal. Lombardia fődolomitjából STOPPANI egy meglehetős nagy, símahéjú fajnak a lenyomatát ábrázolta, a mely a két magyar példánynyal rokon vagy éppen JP azonos. Az el mosódott benyomata egy J fffB^^^^^L hosszanti fognak arra utal, hogy egy ^P^ gr* ^ példán\ r közül egyik sem maradt meg alak a Macrodus rudis-&za\ megegye­16. ábra. Macrodus cf. rudis S TOPP . zi k_ e> A szóbanforg ó maradványok Dachsteini dolomit 2. rétege. Sümegi szőlőhegy. 9/,. után ítélve azonosságukat nem lehet letagadni. Termőhelye: juváviai fődolomit. Sümegi Szőlőhegy 2. réteg. A Myoconcha nem a fődolomitban valóban sokfélekép képviselve látszik. A STOPPANI által Lombardiából (Pal. Lombarde 3 série, T. 60, Fig. 6—8.) Mytilus néven leírt két faj radiális csíkoltsága által tűnik ki és Magyarországban nincs meg. Az itt előforduló 2 típus inkább a német kagylósmész ismeretes típusaihoz csatlakozik. 1. Myoconcha Loeschmanni n. sp. felső és alsó peremének csaknem párvonalas elhatárolása által, valamint lapos domborulata folytán az ismert Myoconcha gastrochaena DUNK. (V. ö. ALBERTI : Trias 3. tábla, 3. ábra) fajhoz hasonlít. A könnyen észrevehető különbség abban van, hogy a Myoconcha gastrochaena elül előugrik, a Myoconcha Loeschmanni ellenben le van kurtítva. Termőhelye: juvávi fődolomit, 2. réteg. A sümegi Szőlőhegyen meg­lehetősen gyakori. 17.ábra Myoconcha Loesch­manni FRECH n. sp. Juvávi fődolomit 2. réteg. Sümegi Szőlőhegy. 2/ 1. (A szerző rajza). 2 Myoconcha Taegeri n. sp. 1 Egy második ritka alak a M. Loeschmanni-i<S\ az első tekintetre a héj erősebb domborulatával és a felső él hajlott lefutásával különbözik. Mindkét jelleg által az új faj úgy a Myoconcha Thielaui (ALBERTI : Trias 3. tábla, 2. ábra), mint a fent leírt M. Bomei n. sp. (VI. tábla, 10. ábra) fajokra emlékeztet. De a különbségek is könnyen észrevehetők Mindkét régebbi fajon a < 0 „ ,, m héj mellső része messzebb előrenyúlik, mint a 18. abra. Myoconcha laegen n. sp. J kőbél Sümegi szőlőhegy 2. rétege. Mioconcha Taegeri alakján. De nincs kétség, bogy a 1 Az új fajnak a nevét azokkal az eredményes vizsgálatokkal kapcsolom össze, a miket dr. TAEGF.R úr, kedves tanítványom, a Magyar Középhegységben végezett.

Next

/
Thumbnails
Contents