Zsámboki László: Selmeci ezüst, körmöci arany - Válogatott tanulmányok a szerző születésének 70. évfordulója tiszteletére (Rudabánya – Miskolc, 2005)

II. Bányászati-kohászati felsőoktatás, tudományosság - A földtan oktatásának kezdete (A földtan oktatása a selmeci bányászati-kohászati iskolában 1735)

Arról, hogyan kerülnek egymás felé az erek, és hogyan metszik egymást Mivel az erek főcsapása nem párhuzamosan halad, ezért előfordul, hogy egymás fölé ke­rülnek vagy összetalálkoznak. Ez különbözőképpen történhet: derékszögben, hegyesszögben stb. A továbbiakban azokat az eseteket sorolja föl, amikor az erek - dőlésük szerint - a mélyben vagy a külszínen egymást metszhetik: két meredek, vagy függőleges, egy lejtős és egy meredek és két sík ér esetében. 11. FEJEZET A főerekről A hegységekben vannak fő- és közönséges erek. A főerek sokáig megtartják csapásuk irányát, míg a közönségesek nem, mert kisebb akadályok is fel tudják tartóztatni őket. 12. FEJEZET Az erek fő irányáról A hegységekben megfigyelhető, hogy a fő- és közönséges erek vagy egymás fölé kerül­nek, vagy találkoznak, vagy hosszan egymás mellett haladnak. Erre a fő irányra vigyázni kell, mert ezen bányász számára sok haszonnal is járhat. 13. FEJEZET Arról, hogy az erek csapásuk irányában akadályba ütköznek Az ereknek - hosszúság és mélység szerint is - van kezdetük és végük. Az erek meg­szakadásának több oka van: a kőzetben bekövetkező változás, más erek, erecsek, az érc elapa­dása. 14. FEJEZET Arról, mi teszi jóhozamúvá az ereket Nem minden ér tartalmaz ércet. Az ereket a hegységek és isten áldása teszik jó­hozamúvá. Az egyik hegységben gazdagabb erek vannak, mint a másikban. Sőt az egy hegy­ségben levő erek közül is az egyik gazdagabb, mint a másik. 15. FEJEZET Arról, hogy milyen természetűek (minőségűek) a hegységek Vannak hegységek, amelyekbe arany található, de vannak olyanok is, amelyekben csu­pán ónkövet, vaskövet lehet találni.

Next

/
Thumbnails
Contents