Zsámboki László: Selmeci ezüst, körmöci arany - Válogatott tanulmányok a szerző születésének 70. évfordulója tiszteletére (Rudabánya – Miskolc, 2005)

II. Bányászati-kohászati felsőoktatás, tudományosság - A földtan oktatásának kezdete (A földtan oktatása a selmeci bányászati-kohászati iskolában 1735)

FÜGGELÉK B. RÖSSLER: SPECULUM METALLURGIÁÉ POLITISSIMUM, ODER HELL-POLIERTER BERGBAU-SPIEGEL DRESDEN, 1700. WINCKLER. 1-25. OLDALÁN TALÁLHATÓ FÖLDTANI BEVEZETŐ Tömörített fordítás. Fordította: SIVÁK ISTVÁN AZ ELSŐ KÖNYV 1. FEJEZET A Föld felszínéről A Föld alakját magyarázza a föld belső tartalmát (kőzet, víz), az átmérőjéről, tengely körü­li forgásáról is szól. Továbbá: az eddigi bányákkal elért mélység szinte semmiség a földkéreg vastagságához képest. Víz nélkül a Föld tiszta kő és szikla lenne. Felszínét televény borítja. 2. FEJEZET A kőzetekről Kétféle kőzetet különböztet meg: palás és homokkőzetet. Ezek alkotják a hegyeket és hegységeket. Megkülönböztet még - az előbbi kettő változataiként: mészkövet is, leírja ezek előfordulási módját (tömzs, telep, ér). Szól a márványról, annak változásairól és előfordulási helyéről. Különbséget tesz a homokkövek és a munkadarabok készítésére alkalmas kőzetek között. A palás kőzetek között is - hasonlóan a homokkőzethez - nagy különbségeket lehet felfedezni. A jó hozamú telérek, erek nem durva, hanem egyfajú kőzetekben húzódnak. A palás kőzetekből megállapítható azok fekvése, dőlése. A hasadás irányában könnyebb keresztüljutni rajtuk, mint harántirányban. 3. FEJEZET A hegyekről és a hegységekről A Föld felszíne síkságokból és hegyekből áll. A síkságon nem kutatnak erek után. Még ha találnának is, a mindenfelől lezúduló víz miatt nem lehetne a mélybe lejutni. Magasságuk szerint osztályozva a hegyeket, magyarázza a hegység és a domb fogalmát. Megkülönböztet elő-, kö­zép- és magashegységeket, ismerteti az osztályozás szempontjait is. 4. FEJEZET A termőföldről, a televényről A kőzetet televény borítja, amelynek vastagsága nagyon változó. Ezen növények nőnek, melyek táplálékukat gyökereikkel a televényből biztosítják. Telérek és erek a kőzetekben helyez­kednek el. A legtöbb víz ezeknek a kőzeteiből ered. A televény azonban kőzetmaradványokat is tartalmaz. A televényen található a torlatmosás és a torladék is.

Next

/
Thumbnails
Contents