Nagy Béla: Fradi volt, Fradi lesz, míg a földön ember lesz! (Budapest, 1989)

36 FRADI VOLT, NOVEMBER + Párizsban nagy szeretettel fogadták a magyar válogatottat, és bár „csak” Párizs-Budapest néven rendezték a Colombesi stadionban a mérkőzést - a magyar csapat tiszteletére eljátszották himnuszunkat! A találkozó 2—2-es eredménnyel zárult. A 90. perc eltelte után ez történt: Lefújják a nagy mérkőzést. Lakatnál a labda. Lakat otthagyja és a magyar játékos társaival együtt az öltöző bejárata felé vonul. Ebben a pillanatban óriási pánik tör ki a pályán. Mi magyarok ijedten ugrunk fel. Egy csomó francia játékos hem­pereg a földön. Rúgják, ütik egymást. Mi történt itt? Végül a dulakodók közül Ben Barek felugrik, a labdát a hóna alá kapja, mosolyog és az öltöző fe­lé indul. Amint megtudtuk, a francia nemzetközi mérkőzéseknél szokás, hogy akinél utoljára van a labda a mezőnyben, azé lehet örökre. Ezt Lakat nem tudta, és a franciák egymás között küzdöttek meg a labda jogáért. Ebből verekedés származott — de kedélyes verekedés. Lakat a mérkőzés után szo- morkodott: ha lehajolt volna, övé lett volna az értékes emlék... + A Ferencváros—Kispest barátságos mérkőzésen hullottak a gólok — ösz- szesen tizenötször rezgett a háló! (Ferencváros—Kispest 9—6). A „gólgyáros” rangot ezúttal Szabó érdemelte ki — hét gólt szerzett! Dimény Lajos edző bol­dogan nézte Szabó kirobbanó formáját: — Szabó már kezdi levetkőzni merev­ségét. Kezd passzolni és helyzeteket kidolgozni. Ez azután magával hozza a góllövést is. Hatalmas lövései vannak. Ez a SZAC mérkőzés előtt nagyon fon­tos... + Ferencváros—SZAC 10—0! Ez már nem barátságos, hanem bajnoki mérkőzés volt! A 10 gólos meccs első kuriózuma: a szentlőrinciek 10 emberrel játszottak az első félidőben (4— 0 volt az eredmény), mivel Villányi a SZAC középhátvédje csak a szünetre ért ki a pályára. Amikor kérdezték, hogy hol volt eddig? — így válaszolt: — El­aludtam... Tudják, hogy mikor kezdődött a mérkőzés? Délelőtt 11-kor... A másik kuriózum a 10— 0-as „kerek eredmény — hiszen pontosan 10—0-ra azóta sem győztünk bajnki mérkőzésen! A legtöbb gólt Mike szerezte, szám szerint négyet. ,,A csatársorban Mike vitte a vezető szerepet. Nagy kedvvel játszott. Min­den megmozdulása veszélyes volt. Remekül tört kapura és a lövésekkel sem maradt adós. Szabó főleg az előkészítésben jeleskedett. Sárosi dr-tól sok pom­pás dolgot láttunk. Még ma is ő a csapat esze. Lakat tüneményesen játszott. Fáradhatatlan volt, számára nem akadt elveszett labda. Lakatról Várkonyi Zoltán is kedvesen nyilatkozott: — Milyen kár, hogy a színházakra nem terjesztették ki a villámigazolást. Hogy ez a Lakat milyen pompásan játszik! A Mike pedig milyen biztos fel­lépésű gyerek! + Ferencváros—Csepel 1—0! A Ferencváros szinte alig engedte szóhoz jutni a csepelieket az első félidő­ben. Szünet után, amikor Mike kiállítása és Onódi sérülése miatt csonkán