Nagy Béla: Futballévtizedek. 125 magyar-osztrák válogatott mérkőzés története (Budapest, 1984)

III. rész. A századik után történt… 1956-1982

m. Rfisz A SZÁZADIK UTÁN TÖRTÉNT... 1956-1982 1956. október 14. Bécs, Práter stadion, 65 000 néző. Vezette: Wyssling {Svájc). MAGYARORSZÁG—AUSZTRIA 2-0 (1-0) G: Puskás, Sándor. Magyarország: Grosics (Tatabánya) — Kárpáti (Vasas), Börzseá (Bp. VL), Kotász (Honvéd) — Bo- zsik (Honvéd), Berendi (Vasas) — Sánddr (Bp. VL), Kocsis (Honvéd), Hidegkúti (Bp. VL), Puskás (Honvéd), Cziibor (Honvéd). Cs: Hidegkúti h. Madhos (Honvéd) 21. percben. Szövetségi kapitány: Buikovi Márton. Csapatkapitány: Puskás Ferenc. Ausztria: Engeimeier — Rödkl, KoUmann, Ha- senkoptf — Koller, Gilesser — Kaubek, Wagner, Hanappi, Walzhoffer, Haumer. Cs: Haumer h. Foredtih 38. perében. Szövetségi kapitány: Jbsef Arga/uer. Csapatkapitány: Hanappi. A magyar válogatott dicsőséges őszi ,.hadjárata” során érkezett Becsbe, ahol folytatta nagyszerű szereplését. A 27. percben szép magyar támadás végén szü­letett az első gól: Bozsiktól indult el a támadás, a jobbfftedezet Czibonhoz adott, a balszélső labdáját Puskás a 16-os bal oldalán tisztán kapta és éle­sen, laposan lőtte a labdát a bal alsó sarokba, 1-0! A 28. percben, tehát közvetlenül a gól után, nagy meglepetésre 11-est ítélt a játékvezető elleniünk. Egy ártatlan osztrák támadás végén Hanappi a 16-oson belül ellesett — és még az osztrákok is csodálkoztak az ajándék ítéleten ... Walzhoffer futott a labdának és — mellélőtte! Az újabb gól a második félidő közepén esett: „A 65. perében Kárpáti labdája a felezővonalnál találja Puskást, Puskás hosszú labdával ugratja ki Kocsist, ő a középre húzódó Sándorhoz játszik és az üresen álló jobbszélső kapásból, mintegy 12 mé­terről félmagasan, védhetetlenül lő a hálóba, 2-0!” Ez volt az ötvenes évek „aranycsapatának” utolsó gólja! Egy nagyszerű diadalmenet végén Belgrad, Moszkva, Párizs és Bécs futballközönsége tapsolta a magyar válogatott lelkes és kitűnő já­tékát. A Népstadionba tervezett szezonzáró — a Svéd­ország elleni találkozó — az ellenforradalom ki­törése miatt elmaradt. Az aranycsapat néhány tagja pedig külföldön maradt... 1960. november 20. Budapest, Népstadion, 70 000 néző. Vezette: Martens (Hollandia). MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 2-0 (0-0) G: Göröcs, Machos. Magyarország: Grosics (Tatabánya) — Sóvári (Ű. Dózsa), Sípos (MTK), Sárosi (Vasas) — Bun- dzsák (Vasas), Sofymosi (DVTK) — Sándor (MTK), Göröcs (Ü. Dózsa), Albert (FTC), Monostori (Do­rog), Fenyvesi dr. (FTC). Cs: Albert h. Maéhos (Vasas), Monostori h. Ti­chy (Honvéd), mindkettő a szünetben. Szövetségi kapitány: Baróti Lajos. Csapatkapitány: Sándor Károly. Ausztria: Schmied — Trubrig, Stotz, Strobl — Hanappi, Koller — Nemec, Hof, Búzák, Seneko- witsdh, Skerlan. Cb: Kollter h. Sfcocik az 5. perében. Szövetségi kapitány: Karl Decker. Csapatkapitány: Hanäppi. A magyar—osztrák mérkőzések történetében szokatlanul hosszú — 4 éves — szünet után ke­rült sor az újabb találkozóra. Több ezer ..SdUadhtenlbumler” látogatott Buda­pestre és az osztrák szurkolók áradoztak a ven­déglátás — a szívélyes fogadtatás láttán. A ma­gyar válogatott már nem bizonyult ilyen kedves .Vendéglátónak”. Már az első félidőben Monostori kapufalövése, majd az Albert feltartásánál kialakult veszélyes helyzet magyar gólt ígért. A 61. percben pedig meghűlt a vér a szurkolók ereiben, mert a jobb- szélre sodródott Senekowitséh kapu elé ívelte a labdát, Grosics aláfutott, de szerencsére a labda elcsúszott a kapu előtt. Ellentámadás során Göröcs kitört, már csak a kapussal állt szemben, Sdhmied kétségbeesetten eléje vetődött, s a labda a kapus lábáról kipat­tant ... 60