Nagy Béla: Futballévtizedek. 125 magyar-osztrák válogatott mérkőzés története (Budapest, 1984)

III. rész. A századik után történt… 1956-1982

„A 75. percben olyan jelenetek játszódtak le a pályán, amelyeket egyhamar aligha fognak elfe­lejteni a szurkolók. Az egyik pillanatban úgy nézett ki, hogy gólt kapunk, mert Senekowitsch jobb felső sarokba tartó lövését Grosics éppenhogy csak a felső lécre tudta nyomni. A labda lepattant s egy méterre volt a gólvonaltól, amikor a berohanó Nemec há­lába akarta vágni. De Grosics gumilabdaként ug­rott fel, s nagy bravúrral vetődött a lövésbe, a kipattanó labdából védőink felszabadítottak, s mire a szurkolók felocsúdtak, máris Göröcs szá­guldott el, mindenkit maga mögött hagyott, s az­tán 12 méterről futtában erőteljes lövéssel, lapo­san a balsarokba vágta a labdát, 1-0!” Rendkívül izgalmasak voltak az utolsó percek is. Tichy hosszan előrevágott labdájával Sándor elszáguldott, beadott, és Machos mintegy 12 mé­terről a hálóba bombázott, 2-0! Kezdés után még egy-két viharos akció volt, majd a hármas sípszó után nagy ováció köszöntötte a magyar csapat ne­héz, de megérdemelt győzelmét. A mérkőzés utáni banketten külön köszöntötték az ekkor 50. válogatottságát ünneplő Sándor „Csi­kart”. Barcs Sándor, az MLSZ elnöke nagy taps­vihar közepette adta át az MLSZ emlékveretét az ünnepeltnek. Óriási érzés ez ... Ügy érzem, hogy megkaptam mindent, amit sehol máshol nem kaptam volna meg... Nagy érzés örömet okozni a közönség­nek ... Talán az lenne helyes, ha most abbahagy­nám ... De azt hiszem, hogy ezt még nem tehe­tem. Még örömet szeretnék szerezni. Sándor ezután még huszonötször volt váloga­tott! 1961. június 11. Budapest, Népstadion, 80 000 néző Vezette: Dienst (Slvájc). AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 2-1 (1-1; G: Rafreider, Nemec, ill. Göröcs. Ausztria: Fraydl — Trubrig, Stotz, Stróbl — Hanappi, Koller — Nemec, Hof, Buzek, Seneko- witsdh, Rafreider. Cs: Hanappi h. Oslansky a 73. percben. Szövetségi kapitány: Kari Decker. Csapatkapitány: Hanappi. Magyarország: Grosics (Tatabánya) — Mátrai (FTC), Sípos (MTK), Dalnoki (FTC) — Sólymost (DVTK), Kotász (Honvéd) — Sándor (MTK), Gö­röcs (Ű. Dózsa), Albert (FTC), Tichy (Honvéd), Fenyvesi dr. (FTC). Cs: Albert h. Machos (Vasas) a 36. percben, Tidhy h. Kuharszky (Ü. Dózsa) a 74. percben. Szövetségi kapitány: Baráti Lajos. Csapatkapitány: Sándor Károly. A 103. magyar—osztrák találkozón megtört a magyar válogatott csapat 29 éve tartó budapesti veretlensége a „sógorokkal” szemben! A vendé­gek nem érdemtelenül érték el budapesti sikerü­ket, de győztes góljuk vitatható körülmények kö­zött született meg. A mérkőzés góljai: A 15. .percben a leshelyzetben levő Rafreider közelről lőtt a hálóiba, majd a 44. percben követ­kezett az egyenlítés. Machos remek labdával küld­te előre a lyukrafutó Göröcsöt, aki még a kapust is kicselezte és úgy rúgta hálóba a labdát. A mérkőzés sorsát eldöntő gól az 53. percben esett. „Dalnoki visszahúzta Nemecet, az átívelt szabadrúgást Mátrai fejjel adta haza, Grosics ki­mozdult, a kapura guruló labdát a visszavetődő Grosics Dalnokival és Kotásszal egyetemiben pró­bálta hárítani, de egymást is zavarták., s a befutó Nemec a gólvonalon túlra nyomta a labdát. A mieink vitatták a gólt, mert Nemec közben két­szer megrúgta Dalnoki lábát, a partjelző jelezte is a szabálytalanságot. A játékvezető azonban nem vette figyelembe, 2-1!” Mérkőzés után a „szenvedő fél”, Dalnoki így nyilatkozott: Bent feküdtem a kapuban, de a labdát a gól­vonalon szorítottam a lábammal, és azt éreztem, hogy valaki nemcsak a labdát, hanem a lábamat is rugdalja... A mérkőzést követően a Gundel étteremben volt az ünnepi vacsora. Ünnepi volt, mert az MLSZ ekkor tartotta 60 éves jubileumát. Néhány veterán sportembert is meghívták a bankettre, így Pozsonyi Imrét, az első magyar válogatott 80 esztendős jobbszélsőjét. Minder Frigyest, a BTC több mint 60 évvel ezelőtti játékosát, valamint az egykori szövetségi kapitányt, dr. Földessy Jánost. Kiss Hugó, az MLSZ egykori elnöke mondta: — Én a 103 magyar—osztrák találkozó közül legalább hetvenet megnéztem. Ma, véleményem szerint, a döntetlen igazságosabb lett volna. Kár volt, hogy a szép győzelmi sorozatunk megszakadt. Bizony kár... 61