Nagy Béla: Futballévtizedek. 125 magyar-osztrák válogatott mérkőzés története (Budapest, 1984)

III. rész. A századik után történt… 1956-1982

1961. október 8. Bécs, Práter stadion, 92 000 néző. Vezette: Korelus (Csehszlovákia). AUSZTRIA—.MAGYARORSZÁG 2-1 (1-1) G: Rafredder, Oslansky, ill. Tichy. Ausztria: Fray dl — Trubrig, Stotz, Hasenkopf — Hanappi, Koller — Nemec, Knoll, Buzek, Hol, Rafreider. Cs: Stotz h. Oslansky a 36. percben. Szövetségi kapitány: Kari Decker. Csapatkapitány: Hanappi Magyarország: Grosics (Tatabánya) — Mátrai (FTC), Sípos (MTK)r Sóvári (Ű. Dózsa) — Soly- mosi (Ű. Dózsa), Kotász (Honvéd) — Sándor (MTK), Bozsilk (Honvéd), Tiohy (Honvéd), Monos­tori (Dorog), Fenyvesi dr. (FTC). Cs: Monostori Ih. Göröcs (0. Dózsa) a szünetben. Szövetségi kapitány: Baróti Lajos. Csapatkapitány: Bozsiik József. A két „veterán”, a 96-szoros Bozsik és a 9(0. válogatottságát ünneplő Hanappi kézfogásával kezdődött a práterbeli találkozó. Az 5. percben Bozsik mesterien kiugratta Monostorit, a csatár valósággal kirobbant a védők közül, s a kifutó Fraydl mellett az üresen hagyott kapu közepébe gurította a labdát. A játékvezető azonban lesállás címén nem adta meg a teljesen szabályos gólt. Négy perc múlva azonban már érvényes gólt si­került elérni: Tichy bombaerős szabadrúgására Fraydl kapus mozdulni sem tudott. Vezető gólunk után a magyar csapat nemcsak óriási lelkesedéssel, hanem jól és lényegesen nyugodtabban játszott, mint ellenfele. De nem sokáig, mert egy súlyos játékvezetői tévedés révén — jogtalan tizenegyes! — az oszt­rákok kiegyenlítettek. Ettől kezdve a küzdelem fokozódott, egyre több lett a szabálytalanság is, kemény összecsapások váltogatták egymást. Szünet után a játék képe számunkra kedvezően alakult, de sajnos az ered­mény nem. A példás akarattal lelkesen küzdő ma­gyar csapat ebben a játékrészben úgyszólván tel­jesen átvette a játék irányítását, rengeteget tá­madott és sokszor nyomasztó fölényben volt. Az­tán egy váratlan nagyszerű osztrák gól — Os­lansky 18 m-ről leadott óriási bambája — meg­pecsételte a mérkőzés sorsát. Hanappi, az osztrákok csapatkapitánya így nyi­latkozott: — Nagyon izgalmas, és azt hiszem szín­vonalas is volt a játék. Régen játszottam ilyen harcos erényeket csillogtató magyar válogatott el­len. Elismerem, hogy a 11-es kissé szigorú ítélet volt és kétségtelen az is, hogy a szerencse nekünk kedvezett. Bozsik József, a magyar csapatkapitány: — ügy érzem, valamennyien lelkesen küzdöt­tünk. A győzelem kivívása azonban nem sikerült. Balszerencse. Egy semleges vélemény — Robert Vergne, a L’ Equipe szerkesztője: — A magyar csapat job­ban játszott, mint ahogyan vártam. Játék közben nem is lehetett arra gondolni, hogy a magyarok végül alul maradnak. Nagyon élveztem a mérkő­zést. 1962. június 24. Bécs, Práter stadion, 75 000 néző. Vezette: Dusdh (NSZK). MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 2-1 (1-0) G: Tiohy (2), ill. Nemec. Magyarország: Grosics (Tatabánya) — Mátrai (FTC), Mészöly (Vasas), Sárosa (Vasas) — Nagy (MTK), Sipos (MTK) — Sándor (MTK), Rákosi (FTC), Albert (FTC), Tidhy (Honvéd), Fenyvesi dr. (FTC). Cs: Sándor h. Ihász (Vasas) a 70. percben. Szövetségi kapitány: Baróti Lajos. Csapatka,pitány: Grosics Gyula. Ausztria: Fraydl *— Halla, Stotz, Löser — Pusdh- nik, Koller — Kohlhauser, Senekowitsch, Nemec, Fiala, Rafreider. Cs: Löser h. Hasenkopf, Puisdhnik h. Knoll, mindkettő a szünetben. Szövetségi kapitány: Kari Decker. Csapatkapitány: Stotz. A chilei VB után rendezett mérkőzésen a mieink bizonyították: a világbajnokságon a legjobb négy­ben lett volna a helyük... Az óriási melegben nem nagy iramban kezdő­dött a mérkőzés. Az egész félidőben végig a mieink kezdeményeztek, s a 42. pereiben a gól­szerzés is sikerült. Albert remek cselekkel tört kapura, átjátszotta a védőket, aztán Tichyhez ívelte a labdát, s a balösszekötő 6 méterről a léc alá fejelt. Az 58. percben ismét Tichy volt a főszereplő. Nagy lendülettel kitört, s a kifutó Fraydl mellett elgurította a labdát, amely a baloldali kapufa tö­véről visszapattant, újra Tiidhy elé, de mielőtt az üres kapuba lőhette volna a labdát, Fraydl a föl­dön fekve megfogta a csatár lábát! 62