Helgert Imre - Mészáros Gyula: A Magyar Honvédség a rendszerváltás sodrában. Néphadseregből - Magyar Honvédség 2. kötet - RETÖRKI könyvek 28/2. (Lakitelek, 2017)
VII. fejezet - Dr. Helgert Imre: A Magyar Honvédség civil irányításának és ellenőrzésének kísérlete, a Magyar Honvédség Parancsnokságának létrehozása
Dr. Helgert Imre A Magyar Honvédség a rendszerváltás sodrában II. parancsnokságnak 1990. március 31-éig kellett elérnie a működőképességet. Mindezek kapcsán nézzük a miniszter parancsát, a minisztérium és az új parancsnokság felépítését. A továbbiakban ismertetem a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség Parancsnokságának szervezetét. Ugyanakkor az egyes szervezeti elemek, főosztályok, (fő-) csoportfőnökségek feladatait nem tekintem át, hiszen az túlnő e tanulmány keretein. Úgy vélem, az olvasót mindaz már kevésbé érdekelheti, a szakember, aki esetleg a témával foglalkozni akar, utána tud járni. A parancs megfogalmazásában: „A Magyar Köztársaság Alkotmánya előírja az országban a jogállamiság kiépítését. Ez megköveteli, hogy az ország ügyeinek parlamentáris irányításával összhangban, a haza védelmével, a hadsereg építésével kapcsolatos valamennyi alapvető kérdésben az országgyűlés, illetve a kormány hozza meg a szükséges döntéseket”,31 szólt a bevezető. A parancs a továbbiakban az új helyzetet úgy összegezte, a jogállamiság kiépítésével összhangban nem folytatható az a gyakorlat, hogy a Honvédelmi Minisztérium végezze a Magyar Néphadsereg (Honvédség) folyamatos irányítását, a csapatok felkészítését. Ezért a miniszter, a kormány határozatának megfelelően, elrendelte az új szervezetű Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Néphadsereg (Honvédség) Parancsnoksága létrehozását. Egyidejűleg megszüntette a politikai szervek korábbi rendszerét, és elrendelte „a nevelési és szociálpolitikai feladatok tervezésére, szervezésére nevelési és szociálpolitikai szervek” létrehozását. A parancs intézkedett a polgári védelmi szervek Belügyminisztérium részére történő átadásáról is. A Magyar Honvédség Parancsnoksága megalakításával a változás leglényegesebb sajátossága az volt, hogy a minisztériumban szétválasztásra került a kormányzati, államigazgatási munka, valamint a közvetlen katonai irányítási-vezetési tevékenység. így a miniszter mentesült a napi, operatív ügyektől, és nagyobb lehetősége nyílt a parlamenti, törvényhozási, politikai kérdésekkel való foglalkozásra. A Honvédelmi Minisztérium feladata lett a továbbiakban, hogy érvényesítse az országgyűlés, a köztársasági elnök és a kormány által meghatározott honvédelmi feladatokat. Gyakoroljon elvi irányítást az MN (MH) Parancsnokságán keresztül a Néphadsereg (honvédség) katonai 31 22 HL 1948-1989 közötti parancsok gyűjteménye, 21. d. - A Magyar Köztársaság Honvédelmi Miniszterének 00107/1989 számú parancsa a Honvédelmi Minisztérium szervezetének, vezetési rendjének szabályozására.