Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

I, Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988—1994) A demokrácia első nagy próbatétele - A taxisblokád (1990. október 26-28.) A kommunista rendszer bukását követően az új, demokratikusan vá­lasztott vezetés gazdasági csődhelyzetben vette át a kormányzást. Az olaj­készletek fogytán voltak, emelni kellett az üzemanyagok árát, ami ekkor még a kormány feladata volt. Az ügy előzménye, hogy a Szovjetunió július 9-én bejelentette: a szerződésben meghatározottnál 160 ezer tonnával kevesebb kőolajat szállít. Sőt, azt is közölték, hogy a harmadik negyedévben harma­dával csökkentik az olajszállítást. A kormány kénytelen volt nyugati piac­ról beszerezni a hiányzó mennyiséget, ami viszont tovább rontotta az ország fizetési mérlegét. Ráadásul ekkor rohanta le Irak Kuvaitot, ami jelentősen emelte a kőolaj világpiaci árát. Október 25-én egy parlamenti sajtótájékoztatón az üzemanyagár 65%- os emelését jelentették be a fenti indokokkal. Azonban nemcsak az emelés mértéke, de amiatt is nagy volt a felháborodást, hogy előtte az ellenzéki la­pok (Népszabadság, Magyar Hírlap) áremelésről szóló előzetes értesüléseit tagadták a kormánytisztviselők. A felháborodott taxisok a bejelentés napjának délutánján előbb a Hősök terén, majd a Kossuth téren gyülekeztek. Olaj volt a tűzre, hogy Siklós Csa­ba akkori közlekedési miniszter nem vette át a tüntetők petícióját. Ezt köve­tően a taxisok - rádiókapcsolataik révén - a főváros összes hídját lezárták (a Lánchíd kivételével, de ott is csak egy sávon lehetett közlekedni), negyed­száz csomóponton megbénítva Budapest közlekedését. Éjféltől csatlakoztak a magán- és teherfuvarozók is. Másnap, október 26-án az ország főútjain és a vidéki városokban is szinte teljes volt a blokád, a határokon leállt a forgalom. A fővárosban a Ferihegyi repülőteret sem lehetett megközelíteni, Budapest belső területein csak a metró közlekedett. Egyedül a mentőket engedték át a torlaszokon. A kormányt váratlanul érték az események. Tizenegy miniszterből négy külföldön volt, Antall József miniszterei nők kórházban feküdt. Távollétében Horváth Balázs belügyminiszter látta el ideiglenesen a kormányfői felada­tokat. 26-án reggel László Balázs kormányszóvivő a gyülekezési törvénybe ütközőnek minősítette az akciót. Délben a kormány úgy határozott, hogy a taxik elvontatásával szabaddá teszi a forgalmat. Ekkor azonban a budapesti rendőrfőkapitány Göncz Árpád köztársasági elnökhöz sietett, majd kijelen­tette, hogy nem hajlandó erőszakot alkalmazni. Vissza is vonták az Árpád 85

Next

/
Thumbnails
Contents