Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

Tüntetések könyve hídhoz rendelt rendőri alakulatokat. Az elnök közben - hatáskörét túllépve - arról tájékoztatott, hogy a honvédség rendfenntartóként való bevetéséhez nem járul hozzá. Ezt egyébként nem is tervezték, de arra jó volt, hogy tovább növelje a kormányellenes hangulatot, mire egyes ellenzéki politikusok már a kormány lemondását követelték. Délután ugyan Horváth Balázs belügy­miniszter rádió- és televízió beszédében megpróbálta indokolni a kormány intézkedéseit, de nem sok eredménnyel. Késő éjjel Göncz Árpád televíziós beszédében a taxisok követeléseinek elfogadását javasolta. Eközben a kor­mány és a taxisok képviselői kemény tárgyalások után megállapodtak a blo­kád megszüntetéséről és a tárgyalások folytatásáról, de a köztársasági elnök javaslatai után a taxisok semmisnek tekintették a megállapodást. Október 27-én szinte teljessé vált a közutak blokádja, az ország köz­lekedése megbénult. 600 helyen volt útzár, és a fővároson kívül több mint száz települést érintett a blokád. A közlekedés összeomlását jelentették - töb­bek között - Sopronból, Szegedről, Jászberényből, Szolnokról, Gyöngyösről, Kecskemétről is. Közben egész nap folytak a tárgyalások a kormány és a fuvarozók képviselői között. A kormánydelegációt Szabó Tamás államtitkár vezette, a fuvarozókat Horváth Pál, a City Taxi vezetője képviselte. Esté­re közös nyilatkozatot adtak ki. A részletek kimunkálása a másnapi Érdek­egyeztető Tanács ülésére várt. A kormány és a fuvarozók közös nyilatkozata (1990. október 27.22 óra 47 perc) 11 „A kormány szigorúan tartja magát a törvényes rendhez, és kifejezi tárgyalási és megegyezési szándékát. A kormány kinyilvánítja, hogy a benzinár-növekedés kapcsán kirobbant törvénytelen demonstrációt nem tartja elfogadhatónak. [...] Reális lehetőséget lát literenként 10-12 forintos kedvezményre, illetve kompen­zációra, szakmai tárgyalások során megállapítandó mennyiségi keretek között. A nyugodt megegyezésnek azonban feltétele, hogy az útelzárások az egész ország­ban megszűnjenek.” Október 28-án, vasárnap hosszú vita után estére megszületett a meg­állapodás a Munkaügyi Minisztériumban. A tárgyalást a fuvarozók kérésére a televízió élőben közvetítette. A kormányt Bőd Péter Ákos ipari és keres­kedelmi, valamint Rabár Ferenc pénzügyminiszter, a munkavállalókat For­gács Pál, a Szakszervezeti Kerekasztal és a Független Szakszervezetek De­mokratikus Ligájának elnöke, valamint Nagy Sándor, az MSZOSZ elnöke, a munkaadókat pedig Palotás János, a Vállalkozók Országos Szövetségének 86

Next

/
Thumbnails
Contents