Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)
Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)
I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) Európa egyesítésének kezdete: „népvándorlás” nyugati határunkon - Pánerópai piknik (1989. augusztus 19.) Helmut Kohl német szövetségi kancellár 1990-ben, a két német állam egyesítésének (valójában a korábbi NDK NSZK-hoz való csatlakozásának) ünnepségén kijelentette: „A Berlini fal lebontása Magyarországon kezdődött, a német újraegyesítés felé az első lépés a Páneurópai pikniken történté 1989. május elején megkezdődött az osztrák-magyar határon a műszaki határzár lebontása, amely 356 kilométer hosszan húzódott, immár 1949 óta. Ez olyan egy- és kétsoros drótakadály volt, melyet aknazárral egészítettek ki, illetve az utóbbit 1965-ben egy elektronikus jelzőrendszerrel váltották fel. A felszámolás fontos eseménye volt, amikor június végén az osztrák és magyar külügyminiszter, Alois Mock és Horn Gyula a világsajtó képviselőinek jelenlétében Sopronnál személyesen vágták át a drótokat. A „vasfüggöny” lebontásával szabaddá vált az út Ausztrián át az NSZK felé azon hazánkban tartózkodó keletnémet polgárok számára, akik a két német államot egymástól elválasztó határt nem léphették át. A Páneurópai piknik gondolatát Habsburg Ottó debreceni előadását követően vetette fel a demokrata fórumos Mészáros Ferenc, aki Filep Máriásal közösen érte el, hogy az MDF megyei vezetése is az ügy támogatója lett. A cél a határok nélküli Európa mielőbbi létrejöttének, a közös európaiság kialakulásának segítése volt. Megnyerték az MDF elnökségének és a marton- vásári „Sorsközösségi tábor” résztvevőinek támogatását, valamint felvették a kapcsolatot a Soproni Ellenzéki Kerékasztallal, azaz az ottani MDF-fel, SZDSZ-szel és kisgazdapárttal is. Az emblémát, a szögesdrótot átszakító fehér galambot Varga Ákos grafikus készítette el. A rendezvény védnöke Pozsgay Imre államminiszter és Habsburg Ottó, az Európai Parlament képviselője, a Páneurópai Unió elnöke lett, bár végül egyikük sem volt jelen az eseményen. Az augusztus 19-i rendezvény alkalmából az osztrák és magyar kormány is beleegyezett, hogy 15 órakor három órára kölcsönösen megnyitják a határátkelőt Szentmargitbánya és Sopronkőhida között. Azzal azonban nem számolt senki, hogy az esemény hírére odaérkező közel ezer NDK-s állampolgár 15 óra előtt pár perccel áttöri a kaput, és mindenféle útlevélkezelés nélkül - ámde jelentős nemzetközi médiafigyelemtől övezve - a régi pozsonyi úton átrohan Ausztriába. Szerencsére a határőrség nem használta a fegyverét, és nem akadályozta meg a keletnémetek tömeges áttódulását. (Más79