Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

galmi Pantheonból. Nyilvánvalóan azért, mert Kádár Jánost ide temették, akinek ugyanis belügyminiszterként jelentős szerepe volt az SZDSZ-es poli­tikus édesapja, Rajk László és társai 1949-es elítélésében, kivégzésében. A Kerepesi temető nem bizonyulhatott Kádár János végső nyughelyé­nek, hiszen 2007 májusában máig ismeretlen tettesek meggyalázták sírját, elvitték csontjai egy részét, sőt még az utóbb elhalt felesége hamvait tartal­mazó urnát is. Ez az esemény is - melynek elkövetőit nyugodtan nevezhetjük elmebetegnek - mutatja, hogy máig milyen szélsőséges indulatok övezik Ká­dár személyét. Különösen mondhatjuk ezt annak fényében, hogy egy 2009-es felmérés szerint minden második megkérdezett ember a magyar történelem „inkább pozitív” szereplőjének ítélte meg az egykori megkérdőjelezhetetlen hatalmú pártvezetőt. Érdekes és találó a közgazdász Kopátsy Sándor vélemé­nye: „Kádárnál szerényebb, mondhatni olcsóbb diktátora az egész ezeréves magyar történelemnek nem volt." Tüntetések könyve 7. adatlap: 1989. július 14. Cím, jelmondat: Egy rendszer temetése Alcím, minősítés; Kádár János búcsúztatása a Kerepesi temető­ben. Szervezők: MSZMP és a magyar állam. Jelszavak: - Fő követelések: ­Résztvevők száma: mintegy 100 000 fő. Letartóztatottak száma: ­A tüntetés helye: Kossuth tér; Kerepesi temető. Idő.iárás, egyéb fontos körülmények: incidens nélkül zajlik le az esemény. Visszhang a médiában: kiemelt helyen foglalkozott a magyar sajtó a témával. „Végső búcsú Kádár Jánostól - Gyászszertar­tás” (MTI). AFP, AP, DPA nemzetközi hírügynökségek beszámol­tak a temetésről. Egy szélsőségesen antikommunista csoport, az Október Párt a rendőrségi figyelmeztetés ellenére tünte­tést rendezett a Münnich Ferenc utcában (Reuter). 78

Next

/
Thumbnails
Contents