Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) ma az országgyűlési képviselők irodái vannak. Kitüntetései közül a kor szo­kásainak megfelelően a három legtöbbre értékeltet helyezték ki: a Munkás- Paraszt Hatalomért Emlékérmet, a Szocialista Munka Hőse kitüntetést és a Nemzetközi Lenin-békedíjat. Ezek jól tükrözték a rendszer jellegét, amelyet a személye képviselt. A ravatal előtt tisztelegni akaró több tízezres tömeg hosszú sora a Kos­suth térig ért és részben azt is megtöltötte, órákon át várakozva a tűző napon arra, hogy kegyeletét leróhassa. Csak éjfél felé szűnt meg az áradat, de reggel hét után újra sok búcsúzni kívánó jelent meg. A július 14-i gyászszertartást a Magyar Televízió élőben közvetítette. Ennek már hagyománya volt, hiszen korábban a szovjet pártvezetők (Brezs- nyev, Andropov és Csernyenko) temetéséről is így tudósítottak. A hivatalos szertartás 13 órakor kezdődött. A ravatal előtt a koszorúkat állami, társadalmi és politikai szervezetek, valamint külföldi delegációk képviselői helyezték el. A munkatársak nevében a főtitkári poszton utód Grósz Károly búcsúztatta. Délután négy órakor indult a gyászmenet az akkor még Mező Imre úti (ma Fiumei út) vagy más néven Kerepesi temető Munkásmozgalmi Pan- theonjához, ahol egyes becslések szerint mintegy százezer ember gyűlt ösz- sze. Az itt felravatalozott koporsónál állami és pártvezetők álltak díszőrséget. A temetőben Nyers Rezső, az MSZMP elnöke - ezen a poszton ő váltotta Ká­dár Jánost -, Straub F. Brúnó, az Elnöki Tanács elnöke (ez az akkori államfői testület volt) és Kolláth Pál, a Ganz Danubius Angyalföldi Hajógyár lakatos csoportvezetője búcsúztatta. Talán az utóbbi személy kíván némi magyarázatot. Kádár János maga is munkásszármazású volt, a mozgalomba kerüléséig műszerészként dolgo­zott. Aztán Rákosi börtönéből való szabadulását követően 1954-55-ben An­gyalföld párttitkára lett, majd a XIII. kerület országgyűlési képviselőjeként a magyar országgyűlésnek több cikluson keresztül volt tagja. Kolláth Pál ezt említette is: Angyalföldi munkás vagyok. Munkahelyem a hajógyár, lakó­helyem a XIII. kerület, melyhez Kádár elvtárs is sok szállal kötődött, szin­te hazajárt. ... Utolsó találkozásunkról azzal az ígérettel térünk haza, hogy emlékét legjobb tudásunk szerint végzett munkánkkal, ügyünk iránti szilárd elkötelezettséggel, az Önéhez hasonló szerénységgel, tisztességgel, a valósá­gos helyzetből kiindulva, megújulva végezzük.” A diktatúrába kényszerített társadalom belső ellentéteit jól mutatta, hogy ifj. Rajk László - ekkor az SZDSZ politikusa - a temetés napján tett közzé egy nyilatkozatot, miszerint el kívánja vitetni szülei hamvait a Munkásmoz­77

Next

/
Thumbnails
Contents