Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

Tüntetések könyve Egy rendszer temetése - Kádár János búcsúztatása a Kerepesi temetőben (1989. július 14.) Szokták mondani, hogy „az Élet a legnagyobb rendező”. Kádár János még megérhette annak a Nagy Imrének az újratemetését, akinek a vére jelen­tős mértékben az ő kezéhez tapadt. Az eseményt már megrendült egészségi és mentális állapota miatt nem igazán tudta feldolgozni magában, s július 6-án meg is halt. E napon mentette fel a Legfelsőbb Bíróság Nagy Imrét és mártírtársait az elítélésüket 1958-ban megalapozó hamis vádak alól. Állító­lag az ítélethirdetés hallgatósága kezében az esemény idején „köröztették” a kis cédulát, amelyen ez állt: „meghalt Kádár János”. A két nagy ellenfél itt is „találkozott”. Részlet Kádár János utolsó beszédéből (1989. április 12.) „[...] Én ismerem a Hegedűs [András] elvtárs nézeteit is, ismerem. Aki, ugye, törté­nelmileg nézve önkritikát gyakorolt, mert aláírta akkor [1956-ban] azt a levelet, amit két napig, ha jól emlékszem, az azóta elhunyt ember [Nagy Imre] megtagadott. Most akkor mondják meg, hogy én mit csináljak? Mikor nekem legeslegfontosabb célom az volt akkor, hogy biztonságban eljussak Szolnokra. [...] És még más kötelezettségem is volt. Én kötelezettséget vállaltam azok biztonságáért; tényleg kötelezettséget vállal­tam, én, akiknek a nagykövetségén [Nagy Imre] akkor tartózkodott. De én ilyen naiv ember, mint én, azért vállaltam kötelezettséget, mert arra gondoltam, hogy az én kéré­sem, hogy két ember annyi nyilatkozatot tegyen, hogy jogilag ne hivatkozhassanak a rangjuk szerinti emberek. [...] Mert ha ez nem ellenforradalom, hát akkor nem tudom, hogy erre ki hivatkoz­hat. És én tüzetesen elolvastam, és én egy erőtényezőt sem neveztem ellenforradalom­nak. Ezt sem. Csak azt mondtam, hogy kaput nyitottak az ellenforradalomnak. Hát mit csináljak? Ennek ez a neve, nem tudok erre mást mondani. [...] ” Kádár temetésén hatalmas tömeg vett részt, hiszen bár véreskezű zsar­nokként indult, de a szocialista tábor „legvidámabb barakkjának” lett egy jó időre kényszerűen elfogadott vezetője. Ezeket az évtizedeket sokan élték meg úgy, hogy a Kádár-korszak felemelkedést jelentett a számukra. Halála­kor viszont azzal kellett szembesülniük, hogy egy korszak lezárult, s a jövő bizonytalannak tűnik. A vegyes érzésekkel gyászolók ezen a forró nyári na­pon múltjuk egy darabjától is búcsúztak. Kádár koporsóját a temetés előtti napon ravatalozták fel a Duna-parton levő MSZMP székház aulájában, a híres-hírhedt „Fehér Házban”, melyben 76

Next

/
Thumbnails
Contents