Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) A mintegy este hat óráig tartó méltóságteljes gyászszertartást - beleértve a délelőtti Hősök téri búcsúztatást is - ezúttal már egyenes adásban közvetí­tette a Magyar Televízió. Az eseménnyel egyértelművé vált a Kádár-rendszer közeli bukása. A nemzet felemelhette a fejét és kiegyesíthette a gerincét. Alig egy hónappal a mártírok végső elhantolását követően a Nagy Imrééket felál­dozó Kádár Jánosnak, a bukott rendszer névadójának temetése következett. 6. adatlap: 1989. június 16. Cím, .jelmondat; „Rendszerváltoztató újratemetés” Alcím, minősítés: Nagy Imre és mártírtársainak újratemetése. Szervezők: Történelmi Igazságtétel Bizottság. Jelszavak: „Történelmi igazságtételt!” Fő követelések: a szovjet csapatok kivonása (Orbán Viktor). Résztvevők száma: 250 000 fő. Letartóztatottak száma: ­A tüntetés helye: Hősök tere; Rákoskeresztúri Új köztemető. Időjárás, egyéb fontos körülmények: incidens nélkül zajlik le az esemény. Visszhang a médiában: immár a magyar, de a nemzetközi sajtó is kiemelt helyen és nagy terjedelemben foglalkozott a témá­val. „Beszámoló a mai temetésről” ; „Megemlékezések, gyász­ünnepségek országszerte” ; „Magyar vezetők nyilatkozatai: Né­meth Miklós miniszterelnök, Horváth István belügyminiszter” ; „Interjú Orbán Viktorral, Bába Ivánnal, Decsi Sándorral” ; „Végtisztesség Nagy Imrének (Fónay Jenő, Forgács Ferenc, Ko­pácsi Sándor, Méray Tibor, Orbán Viktor, Király Béla, Zimá- nyi Tibor, Mécs Imre, Vásárhelyi Miklós)” (MTI). „Szász Béla megemlékezése Londonból” ; „Interjú Bili Lomaxszal” ; „A bonni parlament a mai temetésről” ; Az angol Daily Mail, The Independent, The Guardian, The Times, a francia Libération, Le Figaro, Le Monde, Le Quotidien de Paris, az osztrák Die Presse, az olasz Corriera della Sera, La Repubblica és L'U- nita; a spanyol El Pais, a belga La Libre Belgique, a görög Dimokratikosz Logosz, a szovjet Novoje Vremja, a csehszlovák Rudé Právo, valamint a pozsonyi Pravda és Új Szó, a belgrádi Politika, a zágrábi Vjesnik és az újvidéki Magyar Szó; a je- ruzsálemi és a belga rádió, a BBC, a Szabad Európa Rádió, az Amerika Hangja, a spanyol és csehszlovák televízió, a japán Kyodo hírügynökség tudósított többek között az eseményről. 75

Next

/
Thumbnails
Contents