Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

Tüntetések könyve 5. adatlap: 1989. március 15. Cím, jelmondat: „Vissza a lenini úton!” Alcím, minősítési Az ellenzék megmutatta az erejét. Szervezők: civil szervezetek, ellenzéki pártok és csoportok. Jelszavak: „Szabad, független, demokratikus Magyarorszá­got!” , „Valódi többpártrendszert!” , „1956 igazsága!” , „Vissza a lenini úton!” „Szabad magyar televíziót!” „Az MSZMP nem alternatíva!” Fő követelések: szabadság és demokrácia, demokratikus válasz­tások, a Munkásőrség feloszlatása, a szovjet csapatok kivoná­sa. Résztvevők száma; 10000 - 60000 (állami ünnepségeken), ill. 100000 - 150000 (ellenzéki ünnepségeken) fő. Letartóztatottak száma; ­A tüntetés helve: Március 15-e tér - Szabadság tér - Kossuth tér - Bem tér; Roosevelt tér - Lánchíd - Budai Vár. Időjárás, egyéb fontos körülmények: a rendőrség alig van je­len és igen barátságos. Visszhang a médiában: az MTI kilenc részletben számolt be az állami ünnepségekről és hat rövid tudósításban az ellenzéké­ről, az MTV elhallgatta az ellenzék megmozdulásait, valós ké­pet csak a SZER tudósításai segítségével lehetett alkotni az ünnep egészéről. 72

Next

/
Thumbnails
Contents