Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)
Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)
I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) két követelést a magyar sajtó nem hozta le, csak a Szabad Európa Rádió említette, amelynek ekkor már helyszíni tudósítója is volt, Kasza László személyében. Kis János hangoztatta: „Békés átmenetet akarunk, nem újabb nemzeti katasztrófát. Félmegoldásokkal azonban nem érhetjük be.” Arról a kijelentéséről is a SZER tudósított, hogy a szocializmus fölött a történelem kimondta az ítéletet. Beszédének zárójelszavát - „Szabadságot, demokráciád.” - hosszan skandálta a tömeg. Ezután - azok nevében és azok helyett, akik nem ünnepelhetik szabadon március 15-ét - a jelenlévők elénekelték a Székely himnuszt. A Szózattal zárult a Parlament előtti megindító ünnepség. A menet ezután a Bem térre indult. Itt a Független Kisgazdapárt képviselői felolvasták a Március 15-ét, illetve a forradalomra emlékező magyarságot - valójában az ellenzéket - üdvözlő külföldi táviratokat: a Lengyel-Magyar Szolidaritási Bizottság, a Lengyel Független Diákmozgalom, a Szolidaritás szakszervezet, az Észt Népfront, az Ukrajnai Demokratikus Unió és a Charta ’77 köszöntőit. Először Bába Iván beszélt, majd Fónay Jenő szólalt fel, utóbbi a Politikai Foglyok Szövetsége nevében. Este az SZDSZ és a Fidesz felhívására a Roosevelt téren (ma Széchenyi tér) gyülekező fáklyás tüntetők a Lánchídon átvonulva - emlékezve az 1986- os „lánchídi csatára”, a három éve még szétvert március 15-ére - a Várba mentek. Itt az MDF tartott nagygyűlést, ahol Kulin Ferenc elnökségi tag nem kis áthallásokkal a következőket mondta: „Március 15-e példája arra tanít bennünket, hogy a reformokat érlelő hosszú folyamat eredményeit csak egy forradalom szentesítheti. Az igazi forradalom évtizedekig érlelődik a lelkekben...” Az ünnepséghez csatlakozó SZDSZ-s és fideszes fáklyás felvonulók előtte az Eötvös-szobornál Tamás Gáspár Miklós beszédét hallgatták meg, aki az ellenzéki szervezetek összefogását szorgalmazta. Ismét csak a SZER tudósításából tudhatta meg a széles közvélemény, hogy az utcákon csak kevés és igen udvarias rendőr volt. Meg azt is, hogy az ellenzéki felvonulók között fel lehetett fedezni több nyugati diplomatát, köztük Mark Palmer amerikai nagykövetet is. A nap folyamán ismeretlen emberek ölelkeztek és kívántak egymásnak szép Március 15-ét. Mindezek fényében nem meglepő, hogy március idusa után egy héttel megalakulhatott az Ellenzéki Kerekasztal, és megkezdődött a rendszerváltoztatás. Több történeti és politológiai elemzés azonban a rendszerváltoztatás jelképes napja, Nagy Imre és társai június 16-ai temetése „főpróbájának” tartja ezt az emlékezetes március 15-ét. 71