Prágai Magyar Hirlap, 1936. november (15. évfolyam, 250-274 / 4099-4123. szám)

1936-11-03 / 251. (4100.) szám

1956 november 3, kedd. 'MÜCGM-MAGtAUHlRIiAP . SPORT ■ Az ESE és a LAFC fölényesen nyerték diviziós meccseiket A zólyomi csapatot csak kapusának remek játéka mentette meg a súlyosabb vereségtől A LAFC a kiutasított Kohn nélkül is bra« vuros győzelmet aratott a Rapid fölött ■ ■ Eltolódások a tabellán Prága, november 2. A nyugati divízióban Mind- szeiit-ünnepén csak két mérkőzést játszottak. Mind­kettő fölényes és jolentős magyar győzelmet ho­zott. Az ÉSE imponáló biztonsággal halad at él­csoport felé és ezek után valószínű, hogy a hátra­lévő négy mérkőzés lejátszása után a legelsők kö­zött lesz. A sok balszerencsével küzdő LAFC is pompás győzelemmel zárta le őszi szereplését. Az egyik löcrősségétöl, Kohn kapustól megfosztott csa­pat lelkes játékkal verte veszélyes ellenfelét és a Rapid legyőzésével jó szolgálatot telt az élcsoport magyar csapatainak. A két mérkőzésről az alábbi t ud ós it ások a t kap fark: Érsekújvár:SE —Zólyomi TK 4:0 (2:0) Érsekújvár, november 2. Tudósítónk jelenti: Szinte állandó esőben, erősen felázott talajon folyt le ÉrsekuijVárott az ÉSE harmadik mérkőzésé ezen a héten. A csapat ennek ellenére kitiinő kondíció­ban és stílusban játszotta végig a mérkőzést és meglátszott rajta Hanák edző eredményes munkája. Az elért eredmény nem felel meg a mutatott erő­viszonyoknak, mert az ÉSE klasszisfölényben volt és csak Reimannak, a ZTK 16 esztendős ka­pusának remek játéka mentette meg a zólyomi csapatot a kétszámjegyű vereségtől. Az ÉSE sorozatos támadása, val indult a mérkő­zés, de az első gólt csak. a 20. percben lövi Brö.vz tel. Reimann kapus sorra fogja a legnehezebb lövé­seket, mert az ESE csatárai állandóan ostromolják Sólyom kapuját, de a 20. percben sarokrúgásból Tizenhat résztvevője lesz a jövő évben a KK~nak Az alapító államok mellé felvették Jugoszlávia és Románia egy-egy csapatát ■ Selejtező nélkül folyik te jövőre a verseny puea egyetlen labdát kapott. Hatalmas iramban vezetett támadások után a 16. percben Schlelríher II. lövését Ryöhtárik saját kapujába irányítja. 1:0. Számos eredménytelen sarokrúgás után Sohneller átemelését Hegedűs befejeli, 2:0. — Szünet után 20 percig a Rapid támad, de a LAFC lefutásai ve­szélyesebbek. A 20. percben Pollás szép lövéssel szerzi meg a Rapid Ibecsületgdlját. A harmadik LAFC-gólt. Tulák beadásából lövi Majlik a Rapid hálójába. Két perccel 'befejezés előtt Kostyál 30 méteres szabadrúgása Rychtariktól kapufára pat­tan, de a fürge Hegedlüs ott terem és benyomja 4:L A LAFC nagy lelkesedéssel küzdött és teljes mértékben rászolgált a győzeletnro. A közvetlen védelemben Bukovszky,a fedezetsorban Madarassy, mig a csatársorban Majlik és Tulák voltak a leg­jobbak. A Rapid, mint együttes csalódást keltett, csak Braun., Mels ka, Zeigárdy és Pollás tűntek ki. Dr. ürüli kifogástalan játékvezető volt. A NYUGATI DIVÍZIÓ PONTÁLLÁSAt 1. TTS 9 6 2 1 24:10 14 2. KFC 9 5 1 3 16:20 11 3. FTC 8 3 4 1 15:8 10 4. Rapid 3 5—3 19:11 10 5. LAFC 10 4 2 4 17:11 10 6. ÉSE 6 4 11 10:3 0 7. Zsolnai SK 9 4 14 15:15 9 8. ZTK 10 3 3 4 16:26 9 9. VAS 9 3 1 5 21:23 7 10. PFiK 8 2 — 6 14:25 4 11. Ruttkai FC 10 1 1 8 14:27 3 Prága, november 2. A Középeurópai Kupa­bizottság szombaton este tartotta Prágában év­záró-ülését dr. Pelikán, CeAF elnök vezetése mel­lett. Az ülés legfontosabb tárgya a jövő évi ver­seny megrendezésének kérdése volt. A konferen­cián több indítvány hangzott el a verseny meg­reformálása ügyében és végül az olaszok ama indítványát fogadták el, hogy jövőre a KK-ban az alapitó országok (Ausz­tria, Csehszlovákia, Magyarország és Olaszor­szág) részéről 3—3, Svájc részéről 2, Jugoszlá­via és Románia részéről pedig 1—1 klub vesz részt. A versenyt selejtező nélkül játszák le és azt augusztus hónapban okvetlen be kell fe­jezni. Svájc képviselő! csak fenntartással járultak hozzá a határozathoz, amelyhez a svájci liga beleegyezését kell kikérniök. A fenti versenymód csak az 1937-ik évre ér­vényes, mert azt az 1938. évi közgyűlés újból megmásíthatja. jj A KK pénztárának állománya 14.161 schilling. [A CsAF 60.000 koronával van hátrálékban. I A konferencia alkalmával a magyar és olasz v kiküldöttek elhatározták, hogy december 13-án, 5 a csehszlovák—olasz mérkőzés napján, Magyar- ország B. csapata és Olaszország tartalék válo­gatottja találkozik. Elázott a prágai se Az SK Bratistava súlyos vereséget szenvedett Püsenben törtek és Szendrődy két gólja, valamint Kolozs- váry 11-ese révén góioztak, de végül Bélelnek sikerült a végeredményt beállítani. A magyar bajnokság állásai 1. Ferencváros 9 8 10 34:10 17 2. Phöbus 0 7 0 2 22:8 14 8. Újpest 9 6 1 2 34:15 IS 4. Hungária 9 6 0 8 39:18 12 5. Szeged 9 3 5 1 17:11 11 6. Nemzeti 9 5 1 8 22:18 11 7. Bocskai 9 4 14 18:15 9 8. Kispest 0 4 1 4 20:90 9 9. Budafok 9 8 8 8 24:81 9 10. Haladás 10 4 0 6 20:84 8 11. Elektromos 9 8 1 5 21:25 7 12. Budai 11 9 2 1 6 14:27 5 13. Er.-Soroksár 9 0 2 7 18:42 2 14. m. kerület 9 0 1 8 5:86 1 PROFI-LIGA. Vasas—Zugló 8:2, Salgótarjáni BTC—Drogisták 5:0, Szürketaxi—Csepel 5:3. A Nagytétény—Váci Remény és ARAK—Vas FC Prága, november 2. A vasárnapra kitűzött Sparta—Slavia serlegdöntő mérkőzést az egész­napos esőzés miatt bizonytalan időre elhalasz­tották. SK PILSEN—SK BRATISLAVA 4:0 (2:0). A Pi.lsen,ben megtartott vasárnapi egyetlen ligabaj­noki mérkőzésen a pozsonyi együttes nem várt súlyos vereséget szenvedett. A felázott talaj a honi csapatnak kedvezett, melynek góljait Zlat- nik, Hájek, Zeman és Kaieer érték el. A pozsonyi csatársor ezúttal teljesen csődöt mondott. Duben teplitzi biró kitűnő volt. Az SK Pilsen ezzel a győzelmével a tabellán a 4-ik helyre ugrott elő a Spart-a, Slavia és Zsideoiee után. A Bratislava a Prostejov után a hatodik helyen áll. Á nagycsapatok győztek a magyar NB-ban A tavalyi négy KK-csapat az első helyeken FERENCVÁROS—KISPEST 7:2 (3:2). A mér­kőzés első percei izgalmas jelenetekben bővel­kedtek. Tátrai-Thour lövésével a kispesti kapus a kapufélfának esett és elájult Ivancsics biró nem szakította meg a mérkőzést, mire az egyik kispesti hátvéd (Rozgonyi) kézzel továbbította a labdát a 16-os vonalról a biró felé. Ivancsics erre 11-est ítélt, amit dr. Sárosi góllá érvényesített. Toldi lőtte a 2-ik gólt, amikor Tátrai Havassal összeütközött. Az utóbbi sérülten hagyta el a pá­lyát. úgyhogy a Kispest azután végig 10 ember­rel játszott. Ennek dacára nyílttá tudta tenni a helyzetet még az első félidőben és Kelemen, va­lamint Serényi révén két gólt ie elért. Ekkor Toldi szépített az első félidő eredményén, majd a második félidőben a Ferencváros teljes fö­lénybe jutott és Jászberénvi, Tátrai, valamint Kemény’ két gólja révén beállította a végered­ményt. PHÖBUS—ELEKTROMOS 5:3 (4:0). A Phöbus a, második félidőiben visszatett. Az első félidő­ben Türai II. (2), P. Szató és Péter révén volt eredményes a Phöbus. Majd az amatőrök ©lőré­mé rkőz esek — az eső miatt — elmaradtak AMATÖR. BEAC—MAC 4:2 (2:2.) SK Rusj—Ungvári AC 4:1 (3:0) Un gvár, november 2. (Saját tudósi tónk tói.) Négy év után először találkozott a két ungvári együttes barátságos játék keretében az SK Rusj- pályán. A játéktér fele az előző napok esőzései után víz alatt volt, ahol szó sem lehetett rendes játékról. Mindkét csapat egy-egy tartalékkal állott fel, de szünet után az UAC csapatában elfoglalta he­lyét Nagydarcsi is. Rusj-támadáseal indult a küzdelem és Miczák kapus hibájából már az 5-ik percben gólt lőtt Bidmon. Ezután az UAC jutott szóhoz és négy percen belül három sarokrúgást ért el. A 15-ik percben Bidmon .lőtt kapufát és szintén három sarokrúgáshoz jutott a szláv csapat. A 22-ik percben Krajnyák könnyen védhető lövését Miczák beengedte. 2:0. Újra a kék-sárgák támadtak, amit egy eredménytelen sarokrúgás jelzett, majd Sándor hatalmas szabadrúgása zú­gott el a léc felett. A 43-ik percben Krizs I. labdája a mezőnynek háttal álló Miczák mellett jutott a hálóba. 3:0. Szünet után a magyar bajnok jelentősen felja­vult, Nagydarcsi játszott balösszekötőt és Piaezer balszélsőt, utóbbi az ötödik percben az üres kapu fölé lőtt. A 87-ik percben erős Rusj-támadás köz­ben a labda hátrakerült Fendászhoz, aki 18 mé­terről hatalmas lövést küldött. A mrgas, de véd­hető hómba után későn ugrott Miczák. 4:0. A já­tékvezető az egyedül kiugrott és kapu felé ro­hanó Rlaczert ok nélkül fütyülte le. Lelkesen és nagy iramban támadott az UAC és Placzer egy szép támadást góllal fejezett be a 41-ik percben. A sarokrúgások aránya 3:5 az UAC javára. A játék első részében a szláv ligacsapat volt jobb, de szünet után a magyar együttes teljesen egyen­rangú ellenfél volt. A nagy gólarány túlzott és kizárólag a rossz napot kifogott UAC-kapus szám­lájára Írható. A Rusj-ban Boksay nem hibázott. Tóth volt a védelem másik biztos oszlopa, A támadásban Kovács. Krajnyák és Bidmon tűnt ki. Az UAC-ban Grobmann hátvéd, Sándor, Placzer és különösen Nagydarcsi volt jó. Kovácsnak az ilyen sáros, pocsolyás pálya nem kenyere, finom húzásai a sárba ragadtak, vagy a vízbe fúltak. Kár volt ilyen pálván játszani. 700 néző. Biró: Rés (CsSKX tíUfyett idd vackaid A Magyarország fölött képződött depressziós terület nyúlványai Csehszlovákiában is erőteljes csapadékmennyiséget idéztek elő. Az országban szombat reggel óta esik. — Időjóslat: Egyelőre lényeges változás nem várható, északnyugat] széllel valamivel hűvösebb. — UJ ISKOLA A CSALLÓKÖZBEN. Ko­máromi tudósítónk jelenti: Vök, csallóközi köz­ségben iskolát szenteltek. Az Iskolaépületet Pol- czer Jenő tanfelügyelő-esperes, féli plébános szentelte fel, akinek köszönhető, hogy a vöki iskola magánházból saját épületébe költözhe­tett. Évek során a szomszédos Fél községbe is jártak az elemiiskolások. Az épületet a község lakossága önkéntes kivetés koronáiból emelte. Elsősorban Horváth Vince községi biró és He­gedűs János községi pénztáros volt az iskola­építés segítségére. — SÁRGA FERENC ÉS DARKÓ MAGDA EL­SŐ SAJTÓPÖRE. Budapestről írják: Hetekig foglalkoztak ez év tavaszán a budapesti lapok dr. Sárga Ferenc Mabi-tisztviselő és Darkó Mag­da szerelmi históriájával, amely házassággal végződött. A cikkek miatt Sárga Ferenc és fele­sége több 8ajtópört indított. A budapesti tör­vényszék Várady-Brenner-tanácsa most tárgyalta az első ilyen sajtópört, A pör vádlottja Kellner Dezső volt, aki egy hetilapban két cikket irt az ügyről. A törvényszék ismertette az inkriminált cikkeket, majd a védő a valóság bizonyításának elrendelését kérte. Sárga Ferenc ügyvédje kije­lentette, hogy ellenzi a valóság bizonyításának elrendeléeéC mert a. közleményt nem közérdekből írták. A törvényszék a bizonyítási indítványt elutasította és a főmagánvádló szegénységi jo­gát fenntartotta, mert Darkó Magda szegénységi bizonyítványt csatalt be. Sárga Ferenc pedig fe­gyelmi vizsgálat alatt áll és fizetésének csak egyharmadát kapja. A pörbeszédek után a tör­vényszék a vádlottat snégyrendbeli rágalmazás vétségéért kétszáz pengő pénzbüntetésre ítélte. Megáílapitotta, hogy a közleményekben női be­csületre és családi állásra vonatkozó tényállítá­sok vannak és ezek közlése nem közérdek. Az' Ítélet nem jogerős. — KUN BÉLA A „LEGMEGBÍZHATÓBB/4 Párisból írják: A kommunista internacionábí ve-' zetőségében, moszkvai jelentés szerint, 'döntő: változás áll küszöbön. Az internacionáló fótit-, kárát, Dimitrov volt bolgár kommunista vezért elmozdították állásából és a barátai ellen is irtó­hadjáratot kezdtek. Dimitrov egyelőre ugyan még szabadlábon van, barátait azonban egymás­után fogdossák össze. Moszkvában úgy tudják, hogy Dimitrov utóda a kommunista internacio- náié főtitkári székében Kun Béla lesz, aki az összes külföldi kommunista agitátorok közül „a legmegbízhatóbbnak11 bizonyult. — Verekedés a martosi búcsún. Komáromi tudósítónk jelenti: Vasárnap volt a martosi búcsú, amely ezévben sem zajlott le minden zökkenő nélkül. Kaszán Pál 42 éves martosi borbély is ott vigadt a korcsmában. Ivogatott, beszélgetett. A beszélgetés lassan mind hangosabb lett, a szóváltás verekedéssé fajult. Valaki tompa tárggyal úgy fejbevágta Kaszánt, hogy az eszméletlenül terült el a föl­dön. Súlyos fejsérülésével a komáromi kórház­ba szállították be, ahol mindeddig nem nyerte vissza eszméletét. — A KÁRPÁTALJAI SOFŐRÖK SZER­VEZKEDÉSE. Ruszinszkói szerkesztőségünk jelenti: A kárpátaljai hivatásos sofőrök októ­ber 28-án tartott alakuló gyűlésükön szervezet­be tömörültek. A mintegy kétezer sofőr szer­vezkedése gazdasági szempontból igen jelentős lépés. A szervezet „szövetség" név alatt fog működni a csehszlovák sofőrszövetség alap­szabályai értelmében és minden kárpátaljai vá­rosban helyi szervezetet létesít. Az alakuló gyű­lésen a prágai és pozsonyi szervezetek titkárai is résztvett. Az első elnökség megjelent Rozsy- pal országos elnöknél és előterjesztette az autó­vezetők kívánságait és sérelmeit. Az országos elnök jóakaratáról biztosította az uj alakulatot. — FELROBBANT A TÖRÖK KARA­BÉLY — ÉLETVESZÉLYES SEBESÜLÉS. Komáromi tudósítónk jelenti: Rumi Imre 29 éves szentpéteri legény egy régi török kara­bélyt kapott és az ügyeskezü legény használ­ható fegyvert akart készíteni a régi mordályból. A nagy műtét állítólag sikerült és Rumi éppen ki akarta próbálni a modernizált török fegy­vert. Az első töltényt, amely nem egészen il­lett a fegyvercsőbe, erőszakkal akarta benyom­ni, a töltény felrobbant és szétvetette a fegy­vert. Rumi igen súlyos sérüléseket szenvedett, különösen az altestén. Életveszélyes állapotban szállították be a komáromi kórházba, ahol nyomban műtétet végeztek rajta. — A 35. OSZTÁLYSORSJÁTÉK V. OSZTÁLYÁ­NAK MAI HÚZÁSÁN NYERTEK: 60.000 koronát: 21.407. — 50.000 koronát: 91.132. — 20.000 koronát: 1132, 68.060, 98.357, 104.736. — 10.000 koronát: 16.500, 16.703, 18.270, 20.086, 81.701, 77.251. — 5000 koranát: 3559, 20.505, 40.386, 46.097, 48.783, 74.909, 75.263, 88.607, 104.428, 111.817. — 2000 ko­ronát: 1993, 3095, 10.153, 19.121, 21.330, 24 091. 25.501, 27.350, 28,259, 34.675, 38.504, 44.254, 44.346, 47.004, 501.420, 56.742, 64.411, 65 746, 69.476, 70.800. 73.404, 73-594, 77,259, 88.087, 97.565, 100.119, 111 347 (felelősség nélkül). Vegyen állami jótékonysági sorsjegyei ! I JÉÍK. Pót és vétel sorsjegyek kaphatók® Fortuna JellinekésTsa. | Bratislava, lörinckapu u.1Z j Budapest, november 2. (Szerkesztőségünk tele fonjelentése.) A magyar NB-ban szombaton ját szották le az Újpest—III. kerület mérkőzést, fi sáros talajon az újpesti csapat csak nehezen, 3:' (0:1) arányban tudta legyőzni a sereghajtó óbu daiakat. A vezetőgólt az eső félidőben Lengye szerezte meg a III. kerületnek, amit azután Zsen f jellér egyenlített ki. Majd Kállai és Vincze gó óztak. Vasárnap az élcsapatok három győzelmet sze reztek, mig két mérkőzés eldöntetlenre végződött DEBRECENBEN a Bocskai a Szzged FC-bal gó nélkül játszott, míg a Budafok—Soroksár mérkő zés 4:4 (1:0) arányú eredményt hozott. Az egyél eredmények: Az U!lői-uti pályán kettős mérkőzés folyt le 7000 néző előtt esős időben, sáros pályán a HUNGÁRIA a NEMZETI-t 4:2 (2:2) arányba: győzte le. Egyenrangú első félidő után a Hungá ria jobb csatár játék a. érvényesült a hajrában. Gó lók: Kardos és Cseh (2—2), illetve Horváth éf Molnár. Reiner mégis be tudja helyezni a ládát. — Szünet után még nyomasztóbbá válik az ÉSE fölénye és megiutcsak Reimann hiusitja meg az érsekujvári csatárok szebbnél szebb gólratöréseit. Kovát® és Brösztel lőtték a meccs másik két gólját. Utóbbi az idény legszebb lövéséből esett. Az ÉSE rendkívül jó benyomást keltett. Minden részében kitünően működött. A zólyomi csapatban a már kiemelt kapuson kívül Raífai és Váie érde­mel dicséretet. — Andrejkovj£ biró sokat tévedett mindkét csapat kárára, de imponáló volt az a bátor­ság, amellyel ismételt tévediéseit azonnal kész volt korrigálni. S ha talán a sok feldobás ártott is kissé tekintélyének, tárgyilagosan meg kell állapítani jó­akaratát s annak a felfogásának korrektségét, hogy inkább visszavont egy-egy téves Ítéletet, semmint az egyik csapatot igazságtalanul sújtsa. Losonci AFC - Rapid Nagy­szombat 4:1 (2:0) Losonc, november 2. Tudósitónk jelenti: Borús, esős időben, erősen feiázott talajon került sor a LAFC utolsó őszi diviziós mérkőzésére. A LAFC kénytelen volt az utolsó pillanatban kiutasított fő- erŐssége, Kohn kapus nélkül kiállni, de a szépszá­mú közönség előtt igy is fölényesen és biztosan vívta ki értékes győzelmét. A lelkes, n játszó loson­ci csapatnak rengeteg helyzete volt és egy kevés szerencsével nagyobb vereséget mérhetett volna a Rapidra. Uj kapussal, Káposztássyval és még két tartalékkal vette fel a küzdelmet a LAFC és az egész első félidőben abszolm fölényben volt. Ka-