Prágai Magyar Hirlap, 1935. december (14. évfolyam, 275-297 / 3827-3849. szám)

1935-12-17 / 288. (3840.) szám

1935 december 17, kedd. t>ra:gaiAW^arhiulai> aiagmatM 9 (*) Az elnökválasztás a rádióban. A pozso­nyi rádió magyar hallgatói számára decembei 18-án, szerdán 17.40 órai kezdettel 45 perces közvetítést ad a prágai Ulászló-teremben lefo­lyó elnökválasztási aktusról. A beszámolót a prágai Rádiójournal adja közvetlenül Pozsony­nak. (*) József főherceg szerzői estje. Budapest­ről jelentik: Az Uj Thalia zenei szakosztályának rendezésében január 29-én a Szent Gellért-szál- ló kupolatermében tartja meg József Ferenc ki­rályi herceg szerzői estjét kizárólag meghívott közönség előtt. (*) Újabb négy filmet tiltott be a csehsz’ovák cenzúra. A csehszlovák kereskedelmi minisztérium filmbehozatali bizottsága legutóbbi ülésén újabb négy filmnek Csehszlovákiába való ' behozatalát betiltotta. Az első a Wagner-gyár egy filmje, amely fogházban játszódik, a második Anny Ondra „Fia­tal gróf* cimü németnyelvű filmje, a harmadik egy német bűnügyi film és a negyedik egy francia film, amely Pierre Benőit egyik világhírű regé­nyéből készült. Az Anny Ondra-fimet azért til­tották be. mert — mint a filmbehozatali bizottság a megokolásban mondja, — monarchisztikue és dinasztikus eszméket propagál. (•) A budapesti színházak e heti műsora. Ope­raház: Kedd: Rajna kincse. Szerda: Rip van WLakié. Csütörtök: Márta. Péntek: A láng. Szom­bat: Tannháuser. Vasárnap: Seherezade, Sylvia. — Nemzeti Színház: Kedd: Napraforgó Szerda: Nap- •aforgó. Csütörtök: Váljunk el. Péntek: Napraforgó. Szombat: Missa Solemnis Vasárnap délután: Mis- 5a Solemnis; este: Napraforgó. — Vígszínház: Volt egyszer egy asszony. Szerda: Volt egyszer ;gy asszony. Csütörtök: Volt egyszer egy asz­szony. Péntek: A királyné. Szombat: A királyné. Vasárnap délután: Volt egyszer egy asszony: este: A királyné. — Magyar Színház: Kedd, csütörtök, szombat. vasárnap: A gazdag ember. Szerda, pén- ek, vasárnap délután. Az Ur katonái. — Belvárosi Színház: Minden este: Urilány. Vasárnap délután: esernyős király. — Pesti Színház: Minden este: is vasárnap délután: Érettségi. — Kamaraszínház: Minden este és vasárnap délután: Budapest—Wien. — Király Színház: Mindennap: Nóláskapitány. — Városi Színház. Kedd, csütörtök, szombat: Nincs í’.őadás. Szerda: Weingartne<r-hangverseny. Péntek: Parasztbecsület, Bajazzók. Vasárnap délután és ;ste: Bécsi tavasz. — Andrássy-uti Színház: Min­ién este és vasárnap délután: Kontusovka. — rerézköruti Színpad: Minden este és vasárnap iélután is: Kacagó december. Konferál: Békeffi .ászló. — Royal Színház: Péntekig nincs előadás. Szombat, vasárnap délután és este: Ezüst me-ny- isszony. — Bethlen-téri Színház: Csütörtökig nincs dőadás. Péntektől mindennap: Három ember a lóban. — Fővárosi Orfeum: Emv és Lilly Schwarz vendégjátéka és a nagy decemberi varieté-műsor. V NYUGATSZLOVENSZKÓI MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA ÉRSEKUJVAROTT: 31edd: Érettségi. Szerda: Mindenki lépik egyet. (Takács Oszkár jutalomjátéka.l Csütörtök: Mindenki lépik egyet. Péntek: Csak egyszer élünk. A MAGYAR SZÍNTÁRSULAT MŰSORA BEREGSZÁSZON Kedd: Nagy szerelem. Molnár vigjátéka. A KASSAI ÜAPITOL-MOZGÖ MŰSORA Dubarry. Alnér Gitta főszereplésével. A KASSAI TIVOLI-MOZGÖ MŰSORA: Üsókos órák. Hörbiger Pál Liszt Ferenc-filmje. WZ UNGVÁRI MOZGÓK HETI MŰSORA: VÁ R O SI: Kedd—szerda—csütörtök: őfensége autója. BIO RÁDIÓ: Hétfő—kedd: Az acélidegzetü ember. Szerda—csütörtök: Rocambol* A komáromi magyar akadémikusok „szlovenszhói esi“-je Szvathó Pál előadása a szlovenszhói magyar irodalomról Komárom, december 16. (Saját tudósítónk­tól.) A Komáromi Magyar Akadémikusok Egyesülete minden évben rendez egy reprezen­tációs előadóestet, amelyet mindig valamely eszme szolgálatába állít. Ezeknek a komoly kul- turesteknek igen nagy sikerük van. Tavaly Ady-estet rendezett az egyesület, idén a szlo­venszkói irodalom, a szlovenszkói gondolat ki- domborításának szánta az estet. A szombaton lezajlott kulturest egyike volt Komárom leg- reprezentációsabb, komoly és színvonalas kul- turestjeinek. Gazdag és színes műsora volt, méltó kifejezője a szlovenszkói szellemnek. Az est vendégeit dr. Borka Géza üdvözölte a Jókai Egyesület nevében néhány közvetlen szó­val. Zombory György, a fiatal s törekvő szlo­venszkói magyar ifjúságnak őszinte hittel mun­kálkodó tagja szépen fölépített, kerek előadás­ban ismertette az ifjúság szerepét a szloven­szkói magyar szellemiség kialakulásában. Rövid történelmi visszapillantást vetett a generációs harcokra s előadása azzal a következtetéssel zá­rult, hogy csak annak van joga rombolni, aki építeni is tud helyébe. Kossányi József, a kitű­nő tanitó-poéta nagyszerű előadásban, lendület­tel mutatta be néhány szépen csiszolt, Ízes, erő­teljes költeményét. Dr. Földes Györgynek, a „Kukkónia lelke" Írójának első bemutatkozása történt a komáromi dobogón: ,,A virtus" cimü, élettel teljes, mai veretű elbeszélését olvasta föl nagy hatás mellett. Érdekes bemutatkozásokban gazdag volt az est: a Komáromi zeneíxió, melynék tagjai Weisz Emma, Krizsán József és Schmidt Viktor, két­szer is' föllépett s Beethoven Es-dur trióját ad- :a elő művészi módon. A zenetriónak nagy jö­vője lesz Komárom ellanyhult zenei életében. A szlovenszkói magyar képzőművészet kérdé­seit Nagy Barna, a kitűnő fiatal esztétikus vá­zolta föl, egyúttal gazdag programot is adva a ma művészeinek. Harcos, dialektikus tanulmánya a művészeti megújhodást követelte, sajátos szlovenszkói problémák földolgozását kívánta s őszinte kritikát gyakorolt a művészeti élet mindennapja fölött. Majd dr. Szvaíkó Pál, a Prágai Magyar Hír­lap szerkesztője olvasta föl mélyenjáró, pom­pás tanulmányát a szlovenszkói magyar irodal­mi életről: kezdve annak kialakulásától mind­máig. Előtárta a sajátos szlovenszkói jelleg kiala­kulásának nehézségeit, a tizenhaíéves „szlo­venszkói irodalom" életének hullámzását, ko­rokra bontotta föl az irodalmi életet s ismer­tette az irodalmi frakciók elhelyezkedését, a I műfajokat: gazdag irodalomtörténeti méltatás volt Szvatkó fölolvasása, maradéktalan is­mertetése a fölvetett s megoldott, vagy meg nem oldott problématömegnck. Hangoztatta egy véleményformáló, újfajta fo­lyóirat szükségességét. Szijj Margit pompás sza­valókészséggel, meleg hangon, művészien sza­valt el néhány költeményt: Mécs és Palotai Bo­ris írásaiból. Az ógyallai ,,őstebetség“, Kaszás Ferenc bátran s eredeti előadásban recitálta egy falusi novelláját: a bemutatkozás élénk tet­szést aratott. Szombathy Viktor „A csallóközi bögrék" cimü derűs novellájának fölolvasása zárta be a jólsikerült estet, amelynek megren­dezésében az akadémikus ifjúságnak s elsősor­ban Zombory Györgynek van őszinte érdeme. Az estnek általános, nagy sikere volt. tudott. — E mérkőzés előtt a FERENCVÁROS a III. KERÜLETET 5:1 (1:1) arányban fölé­nyesen verte meg dr. Sárosi (3) és Toldi (2) góljával. A Ili. kerület gólját rögtön az első percekben Farkas szerezte. A két mérkőzés­nek 3000 főnyi nézője volt. ÚJPESTEN az FC a Phöbus-szal 2:2 (1:2) arányban eldöntetlenül mérkőzött. Solti és P. Szabó juttatták vezetéshez a Phöbust az első félidőben, majd Kállai és Kocsis ki­egyenlítettek. BUDAFOKON a Salgótajáni BTC 1:4 (1:0) arányban súlyos vereséget szenvedett. A ve­zető, egyben egyetlen salgótarjáni gólt Thour szerezte. A Budafok FC góljait Mé­száros (2), Kapta és Hegyes lőtték. A salgó­tarjáni amatőrök az első félidőben fölény­ben voltak, azután azonban visszaestek. SOROKSÁRON a KISPEST győzött a helyi együttes ellen 2:1 (2:1) arányban Nemes és Szabó II. góljaival, míg a Soroksár részéről Zimonyi volt eredményes. DEBRECENBEN a Bocskai a Budai Xl-et meglepően nagy gólaránnyal győzte le 6:0 (2:0)-ra. A debreceni csapatban Hajdú tűnt •ki, aki egymaga négy gólt lőtt. Egyet-egyet Belesik és Markos szerzett. PROFI LIGA. Vasas—Nagytétény 4:2. Budató- tény—Erzsébet 2:1. Szürketaxi—Droguleta rossz pálya miatt elmaradt. Ajtó-#.dühan?XT?| J H ,1 \z efmaradi bajnoki mérkőzések szenzációja: Prossnitzban kikapott a Sparta A Slav’a is csak nehezen győzött Erünnben — A DFC eldöntetlenre mérkőzött a Kladnóval Prága, december 16. Az állami ligabajnokság elmaradt mérkőzéseiből vasárnap hármat bonyolí­tottak le, amelyek közül a Sparta részéről nagy meglepetés adódott. A Középeurópai Serleg ezidei győztese Prossnitzban az ottani SK-tól vereséget szenvedett és ezzel a ligában megszűnt a verePen csapat. A Slavia Brünnben morva névrokona el­len nehezen szerzett győzelmet aratott és így egy­forma pontaránnyal beérte az első helyen a Spar- tát. Mindkettőjüknek 20 pontjuk van azonban a Sparta gólaránya (50:12) egy góllal jobb a Sláviáé- nál (50:13). A harmadik helyet 17 ponttal a Sparta fölött győztes SK Prostejov foglalta el, ugyan­csak jobb gólaránnyal előzvén meg a Viktória Pil- sent. A DFC 9 ponttal továbbra is az utolsóelőtti helyen maradt, a Teplitzer FK-ot előzvén meg. Az őszi bajnokság első helye a jövő vasárnap dől e! a Slavia—Teplitzer FK és a Sparta—SK Náchod mérkőzésen. Mindkettő a vidéken. A vasárnapi eredmények: DFC—SK KLADNÓ 2:2 (1:2). 1500 néző. Igen gyöngén és pártoekodóan bíráskodott a rnttkai Bí­zik. Góllövők: Rafflnszky és KindI a DFC, Novy és Prochaska a Kiadná részéről. SK PROSTEJOV—SPARTA 1:0 (1:0). 5000 néző. A győztes gólt már az eled percekben megszerezte Drozd a honi csapatnak. Ezután az SK védelmi állásba helyezkedett és az eredményt meg tudta tartani. Egyébként is a Sparta gyönge formában játszott, legjobb embere Kalocsay volt. A mérkő­zés meglehetősen durva volt, úgyhogy három prossnitizi játékos és Braine megsérült. Dr. Eriül a kemény játékot pártatlanul és jól vezette. Nem törődött a kö­zönség lármájával és ezidsi utolsó kitűnő sze­replésével beigazolta, hogy méltó a „Középeuró­pai Serleg mérkőzések ‘ vezetésére. SLAVIA—MÓR AVSKÁ SLAVIA 1:0 (1:0). 4000 néző Brünnben. Biró: Vlöek (Prága). A győ­zelem a 36. percben Kubesch öngóljából eredt. A cseh közép-divízióban a Bohemians a Rapldot 4:1 arányban legyőzte és így a tabellán a Viktória Zsizskov (24) mögé került 19 ponttal. — Csechie Kariin—Sparta Kosire 4:0. A kariini csapat a ne­gyedik helyre került az SK Nusle mögött. Botrányos mérkőzés folyt le KARLSBADBAN, ahol a Sparta helyi derbyn a Slaviát 3:1 arányban legyőzte. A mérkőzés végén a közönség Matzke bírót inzultálta. A Hungária az őszi magyar bajnok Csak nehezen tudta azonban legyőzni egy góllal a Törekvést A Ferencváros fölényes győzelme és az Újpest eldöntetlenje az utolsóelőtti fordulón Budapest, december 16. (Szerkesztős-égőink telefonjelentése.) A magyar Nemzeti Bajnok­ság utolsóelőtti fordulójában az élen tovább­ra is a Hungária maradt, mert bár nehezen, de legyőzte a Törekvést. A Hungária tehát 23 ponttal első a Ferencváros előtt, amely tegnap fölényesen győzött és 19 ponttal meg­előzte a második helyen az Újpestet, amely neveltjével, a Phöbus-szal eldöntetlenre ját­szott és Így csak 18 ponttal, de egy mérkőzés­sel előnyben a két vezető csapattal szemben, a harmadik helyre került. 4. Kispest 15, 5. Szeged FC 13, 6—8. Soroksár, Phőbus és Bocskai 12—12, 9. III. kerület 11, 10. Buda­fok 9, 11. Budai XI. 8, 12. Salgótarján 7, 13. Törekvés 5 és 14. Attila 4 ponttal. A baj­nokság utolsó fordulóját január 26-án játszók le. A vasárnapi eredmények voltak: A Hungária uti-pályán a HUNGÁRIA a TÖREKVÉST 1:0 (1:0) arányban győzte le Sasnak rögtön az első percben elért góljával. A továbbiakban a Törekvés egyenrangú ellenfélnek bizonyult, de kiegyenlíteni nem Kikapott a csehszlovák úszó válogatott Becsben Poníeredmény 64:39 | Bécs, december 16. Szombaton és vasárnap folyt | le a bécsi Dianafürdő-’en a csehszlovák és osztrák válogatott úszók és vizipó ócsapat ta álkozása. Az osztrákok valamennyi számban győztek és nagy pontaránnyal (64 C 9) végeztek. A verseny egy csehszlovák és egv osztrák rekordot eredmé­nyezett. Az eredmények voltak: 4C9 m.: SchiH-er (ol 5:14. 2. Pader (ol 5:27.1, 3. Vondrejc (cs) 5:32, 4. Fruöbt (cs). — 2'JO m. m II: Hölzl (o) 2:51.5, 2. Erbert (cs) 2:51.8 p. Csehszlovák rekord! — 3X100 m vegyesstasíta: Ausztria 8.33 3 p., 2. Csehszlovákia (Erbert, Belliiig, dr. Steiner) 3 35.5 p. — 100 m. g- őrs: Hn-atek (o) 1:02, 2. dr. Steiner (cs) 1:02.8, 3. Svoboda (o) 1:02.8, 4. Kovarik (es) 1:04 p. — 100 m. hát: Kell- ner (o) 1:13 2. Heiiing (cs) 1:14.4, 3. Samánek (cs) 1:17.4 p. — 4X 200 m. vegyesstaféta: Ausztria 9:49.1 p. Osztrák rekord! 2. Csehszlovákia 10.09.2 perc. VIZIPÓT Ö: Szombaton az osztrákok 7:4 (4:1), vasárnap pedig 6 5 (3:1) arányban győztek. Biró: Schlenker (Budapest) volt. öt gólt Schmuck mér­nök dobott. A keretversenyben Deutsch kisasszony az osz­trák rekordot a 200 méteres női gvorsuszásban 2 46.6 percre, javította meg, míg a 100 méteren 1:13.1 perces idővel rekordidővel győzött. Pozsonyi vizipoló téli-kupa VAS-PTE B. 3 2 (2:0). Pozsony, december 16. (A P.M.H. sportszerkesz­tőjétől.) A téli kupa küzdelmei során a két csapat erős küzdelmet vivott. A Vas szerencsével győzött illetőleg a győzel­met csak a PTE-csaíársor gólképíclenségének köszönheti. Mindkét csapatban több tartalék játszott. A Vas góljait Kratochwil! (2) és Richter dobták, míg a PTE góllövői Kinzel és Potzi voltak. Biró: Eisler. )( Uj magyar uszórekordot állított fel Budapesten a BEAC stafétája a 100 m. gyors, 200 m. mell — 100 m. gyorsuszó vegyes- stafétában 5:08.8 perccel, megdöntvén a régi: 5:18.2 perces rekordot. Lengyel a 100 méte­res báton 1:11.6, Csik a 200 méteres mellen 2:54 és Kiss a 100 méteres gyorsulásban 1:03.2 perces időt ért el. A magyar vívók nagy győzelme Bécsben Bécs, december 16. A bécsi vivóbajnok- ságbau a magyar vivők bebizonyították extraklasszis tudásukat. A férfi kardszámban az első hat helyen végeztek, mig a női tőrví­vásban a Kassáról elszármazott Varga Ilus győzött a világbajnoknő Preiss távollétében. A magyar bajnoknő: M. Elek Ilus a negyedik helyen végzett. Az eredmények voltak. Kard­bajnokság: Kovács Pál (LASE) 7 győzelem 1 vereség, 2. Zirczy 5 gy., 3. Kőszeghv 5 gy., 4. Szmolár 5 gy., 5. Kosa 5 gv., 6. Bercelly 4 gy. valamennyi ma-gvar, 7. Weczerek (osz­trák), 8. Losek (osztrák), — Női tőrvívás: Varga nus 8 győzelem, vereség nélkül, 2. Grassor (o) 7 gy. 1 vereség, 3. Wensch (o) 6 gy. 2 v., 4. M. Elek Ilus 5 gy. 3 vereség. * )( A lengyel kardvivók Varsóban a néme­teket 10;6 arányban győzték le. A tőrvívás 8:8 arányban eldöntetlenül végződött köztük. A Toldy Kör Liszt-emlékünnepc Pozsony, december 16. (Pozsonyi szerkesztőst günktől.) Vasárnap este szépen sikerült Liaz Ferenc-emlékünmepet rendezett a pozsonyi Told Kör. A kereskedelmi grémium terme zsúfolás!, megtelt a magyar társadalom szine-javával, Dr. Jankovics Marc-ei elnök nyitotta meg a ünnepélyt. Mélyhatásu beszédében többek közöt a következőket mondotta: — Nem szólhatok hozzá Liszt muzsikájához mert magam nem vagyok zenész. Nem vitatkozón Liszt magyarságáról senkivel. Életében tanúsított: ezt rajongó ragaszkodásával, halála után pedi< mindenütt felhangzó muzsikája ékesebben cáfol é: igazol, mint 6záz vaskos kötet. Egy tavaszi est< megálltam egy kis pozsonyi uccazugban. Egy ki világított szobába pillantottam bo. Valakinek az ujjai végigfutnak a zongora billentyűin. Levett ka lappal álltam és hallgattam, mintha én ehhez i muzsikához tartoznám. A zsoltár egyre tornyosul áradozik, viharrá változik, — ott az ablak alatl Li6zt egyik rapszódiáját hallgattam végig. Hallot­tam, éreztem, Liszt Ferenc magyar szivének ve­rését A lelkes tapssal fogadotjt beszéd után Zmer- tych Edith, az ismert, kiváló zongoraművésznő Liszt két szerzeményét interpretálta nagy szak- avatottsággal. Bittó Margit szépen iskolázott hangján adott elő Liszt-dalokat. Dr. Földes György érdekes előadást tartott Lisztről és jellemezte mint művészt és embert,. A közönség mindvégig feszült érdeklődéssel hallgatta a lebilincselő elő­adást. John Elemér énekelt ezután baritondalokat Ostermuth Izabella zongorakiséretévei, majd Zmer- tych Edith zongorajátékával ért véget a szép ün­nepély.