Prágai Magyar Hirlap, 1935. június (14. évfolyam, 126-148 / 3678-3700. szám)

1935-06-12 / 134. (3686.) szám

iw 1935 juníos T2» szerda. Az u| diviziós jelöli Érsekujvári SE gólzáporral győzött Donaustadt ellen Az érsekujvári csapói kitűnő játékkal, meggyőző modorban gyűrte le a nyugati kerület bajnokát ■«■ ÉSE—Donaustadt 6:0 (3:0) Érsekújvár, Juniois 11. Tudósitónk jelenti: A szlovenszkói magyar futballbajnoki kör­mérkőzések során vasárnap Érsekujvárott került sor a második mérkőzésre. A mult hé­ten Rimaszombatban győztes Donaustadt nem tudott eílentállni a pompás lendülettel és ki­tűnő csatárjátékkal kü'zdő Érsekujvári SE- nek s ezzel egyszeriben a Déli-kerületi baj­nok került favoritként a divizióbajutó csapa­tok első sorába. A nap ellen kezdő Donaustadt eleinte for­más támadásokat vezet, de csakhamar mű­ködni kezd az ÉSE fedezetsora és már az o. percben Sipős szabadrúgását Kováts I. fej­jel továbbítja Toldy elé, aki a labdát hálóba továbbítja. 1:0. A váratlan gól felvillanyozza az ÉSE-t, nagy lendülettel támad. Szebbnél- szeblb akciók gördülnek a vendégcsapat kapu­ja elé. A félidő végéig a fiatal Toldy még kétizben lő gólt és ezzel megszerzi a hab triókét. —• Szünet utón is az ÉSE szuverén ur a pályán, a csatársor kedvvel játszik és valóságos iskölajátékot mutat. Toldy átadásá­ból Kováts lövi az 5. percben a negyedik gólt Rövid időre a pozsonyiak veszik át a kezde­ményezést, de az ÉSE védelme szilárdan áll lábán. Egy újabb ÉSE támadás során Reiner átadásából Kováts lövi az ötödik, majd ismét Toldy lövi be az utolsó gólt is. Az ÉSIE minden része jó volt. Különösen tetszett a fedezietsotr. és a csatársorban a hal­latlanul eredményes Toldy. — A Donau­stadt csalódást keltett, a nagy vereség ellené­re a hátvédipár volt a legjobb csapatrész. Janicsek biró hibátlanul vezette a fair mér­kőzést. örvendetesen jelenthetjük, hogy a Donaustadt rokonszenvesen fair és sport­szerű viselkedéssel végig önfeláldozdan, lel­kesen küzdött. NAGYSURÁNY: ÉSE—SK Surány 2:1 (0:1). Az előzőnapi nagy győzelem után az ÉSE érthetően fáradtan állt ki hétfőn a suiá- nyi csapat ellen. Budapest pünkösdi a Ferencváros tizenegyessel nyerte meg a Magyar Kupái a Hungáriával szemben, hétfőn azonban kikapott az Admirától Az Újpest döntetlenül játszolI az Admirával, de legyőzte a Hungáriát Budapest, junius 11. (Szerkesztőségünk telefon jelentése.) Az Újpest jubileumi serleg- tornája és a Magyar Kupa dö n tőm érkő zése szolgáltatták a magyar főváros pünkösdi fut- ballprogramját, amely a bécsi Admira sike­rének jegyében zajlott le. A magyar csapatok közül a jubiláns bajnokcsapat Újpest volt a torna legjobb együttese. VASÁRNAP: FERENCVÁROS—HUNGÁRIA 2:1 (1:0) Tízezer néző jelenlétében zajlott le a kettős mérkőzés, amelyek közül az első a magyar kíuipabajnoki döntője egy problematikus tizen­egyessel a Ferencváros meg nem érdemelt győzelmét hoizta. A mérkőzés rendkívül iz­galmas és idegieszitő volt, a Ferencváros az első félidőben Táncos révén jutott vezetéshez. Cseh a második félidő 5.-ik percében kiegyen­lített és már úgy látszott, hogy a mérkőzés döntetlenül végződik, amikor a játék vége felé a biró ll-est ítélt a Hungária ellen. A tiltakozó Dudást és Müllert a biró kiállította, a b jime.v.. _rosi győztes góllá érvényesítette. UJPF ADMIRA 5:5 (3:3) A bécsi csapat kitünően játszott és Dur­Szlovenszkói eredmények KOMÁROM: Tokodi ÜSC—KFC 2:2 (1:0). Nem­zetközi mérkőzés, bíró Stednier. 1000 néző. — Tu­dósítónk jelenti: Komáromiban pünkösd vasárnap­ján Magyarország amatőr bajnok csapata a Tokodi üveggyári SC vendégszerepelt. Sajnos, a mutatott játék nem felelt meg a várakozásnak. Nagy csa­lódást keltett a jóhiirü vendégcsapat szinte min­den részében. Kifogástalan játékot csak a közvet­len védelem nyújtott. A KFC is mélyen tonnáján alul játszott, amellett néhány játékosa, elsősorban Papp center abszolút indolens módon viselkedett. . A mezőny legjobb embere Sós középfedezet és Énnek balösszekötő volt. A gólokon Szemethy (2), illetve Énnek és Papp osztozkodott.. — Sbemer bíró (Érsekújvár) nem tudott a helyzet magasla­tára emelkedni. NAGYSZOMBAT: Hakoah (Becs)—Nagyszom­bati válogatott, 4:1 (1:1). Tudósítónk jelenti: A pünkösdvasárnap Nagyszombatban v end égszerep­lő bécsi proficsapat ellenfele 7 SK T.rnava és 4 Rapid játékosból összeállított városi válogatott volt, amely teljesen csődöt mondott. A mutatott játék alapján a vendégcsapat klasszissal volt jobb az otthoniaknál és az eredmény még hízelgő a nagyszombatiakra. A vezető gólt Boboir révén az otthoniak érák el, de ezután a bécsiek komo­lyan veszik a játékot és fölényes kombinációval, játszi könnyedséggel érik el góljaikat. Novak hiba nélkül bíráskodott. NYITRA: Nyitrai AC—Hakoah (8écs) 6:3 (2:2). Hétfőn a bécsi ligacsapatot látta vendégül a Nyitrai AC és meglepetés-szerű, de megérdemelt győzelmet aratott felette. A bécsiek csak első ne­gyedórában mutattak nagyvonalú jártékot, mert ezután a nyitnálak magukrataláltak és átvették a mérkőzés irányítását és ellentámadásba lendültek. A győztesek minden embere kitünően jászott. A gólokat Poble (4), Lux és Péhaesek rúgták. LÉVA. Budapesti Sport Egylet és Milenáris F»t­spekt kiválása utián tiz emberrel is méltó ellenfele volt a magyar bajnokcsapatnak. A védelem mindkét oldalon bizonytalan volt. Az Ujipest góljait Vince (2), Avar (2) és Pusz­tai, az Admira góljait Stodiber (2), Durspekt, Hanti e maim és Paulicsek lőtték­HÉTFŐN: ADMIRA—FERENCVÁROS 2:1 (1:1) Változatos játék, a lo4k percben Toldi szerzi meg a vezetőgólt, amelyre azonban Stoiber nemsokára egyenlítéssel válaszol. A győztes gólt a második félidő 5-ik percében S eh all lőtte. ÚJPEST—HUNGÁRIA 5:3 (1:1) Eredménytelen mezőnyjátékkal kezdődött a mcV " -.és és csak a 31-ik percben sikerült Újpestnek Taméssy—Kállay kombinációból megszerezni a vezetést. Röviddel utána, Vig kiegyenlített. A második félidőben az Újpest fölénybe került és Avar, Tamássy, Kállay, Avar góljaival megszerezte a győzelmet, míg a Hungária Sebes és Hadrévi révén szépített az eredményen. ball Club kom.—Lévai Torna Egylet 5:1 (2:1.) LTE csapata az első félidőben igen jó futballt játszott, azonban Tótih, Martinovics, valamint Ko­vács I. sÓTüléee folytán a második félidőben visz- szaesett, a budapesti csapat nyomasztó fölény­be került és könnyen érte el nagy gólarány-u győzelmét. — A pesti amatőr és profi komib. szem­re igen szép, lapios, de tologató stílust játszott. LTE 11—LTE ifjúsági 3:2. ZSELIZEN a budapesti FTC csapata a Zselizi Sport Clubot 1500 főnyi rekord közönség előtt könnyen 5:1 arányban győzte le. FÜLEK: III. kér. FC—Füleki TC 3:2 (3:1.) Nem­zetközi. Biró: Sziebert (Rím aszó rabat.) Tudósítónk jelenti: Sorozatos füleki támadásokkal kezdődik a mérkőzés. A vendégcsapat csak később melege­dik játékba, de egyre veszélyesebb lesz. A 22. percben Yig nagy lövésével szerzik meg a veze­tést. Az FTC támadásait befejező lövéseket a ki­tűnő pesti kapus fogja. Villámgyors támadások váltakoznak, a védelmek nagyszerűen állják he­lyüket. Végre Galbács kiugrasztja Horáciiust, aki lap:os lövéssel kiegyenlít. A félidő vége felé Há- rai kavarodásból belövi a második, s Vig rövid­del utána a harmadik pesti gólt. Szünet után nem csökkenő inamban támad, az FTC, sok sikerte­len kísérlet után Egri kiugrasztja Eoráciost s védlhetetlenül belő. Füleik erősen küzd a kiegyem- ütő gólért, de nincs szerencséje. A biró kitünően vezette az izgalmas, élvezetes mérkőzést. — Előzőleg az FTC tartalék csapata a Ragyolci TC-t 10:0 (3:0) arányban legyőzte. Hétfőn: FTC—Beszkárt, Budapest 5:2 (2:1). Fü­lek gyönyörű küzdelemben megérdemelten győzött a jóképességü budapesti amatŐTegyüttes fölött, A győztesek góljait Horácius (2), Egri (2) és Bobáik lőtték. Koronczy jó bíráskodott. TRENCSÉN: TTS—SK Zsolna 1:1 (0:0.) Barát­ságos. VÁGUJHELY: AC Vágujhely—SK Galgóc 3:2 (2:1.) Barátságos. * A Kispest a KAC ellen csak eldöntetlent ért el, a kombinált kassai csapa­tot azonban szép játékkal legyőzte Kassa, junius 11. A Kassán vendégszereplő bu­dapesti I. ligabeli Kispest vasárnap a komplett KAC-ban méltó ellenfélre talált. Mindkét csapat szép játékot mutatott. — Hétfőn egy CsSK—Tö­rekvés-kombinált volt a vendégek ellenfele. Eleinte jól tartotta magát a kombinált csapat, ké­sőbb azonban a pestiek magukrataláltak és tetsze­tős játékkal, megérdemelten győztek. KAC—KISPEST 1:1 (0:0). Biró: Füstig PáL Mindvégig változatos, erős- iramú mérkőzés, váltakozó szebbnél-szebb akciók­kal. Az első félidőben inkább a vendégek vannak frontiban, de Zsizenyovszky kapus nagyszerűen ment. Szünet után a KAC nemekül támad és Vitéz a 9. perében egy szabadrúgást góllá értékesít. Majd ismét Zsizsnyovszkynak van alkalma magát kitüntetnie. Kispest erősen, dte ’bal&zerencsével .tá­mad, végül is a 27. perében egy sarokrúgásból Déry beadja az egyenlítő gólt. A kispesti győzel­met a KAC szilárd védelme megakadályozza. KISPEST—CsSK—TÖREKVÉShkomb. 3:1 (2:1). Biró: Fudhs. Kispest az első félidőben jó ellen­félre talált. A játék változatos, lassú iramú. A vezető gólt Zimmermamn névén a kombináltak érik el. A félidő vége felé azonban Szabó nemek ■Lövéssel egyenlít és Nemes büntetőből megszerzi a vezetést. — Szünet után Kispest fölényes játé­kot mutat és Nemes beadja a harmadik gólt. A biró egy további Kispest-gólt nem adott meg. A vendégcsapat játéka nagyon tetszett. * Kassai Törekvés—KSC 3:2 (1:2). Biró: Árva László. Szombaton játszották le a szövetség által elrendelt bajnoki mérkőzést., amelyet elsőizben a KSC nyert meg 2:1 arányban, azonban óvás alap­ján megsemmisítették, a KSC-t két büntetőpont levonásával büntették. — A megismételt bajnoki mérkőzés nem mozgott magas színvonalon. Elein­te a KSC látszott biztos győztesnek, már Massa- lek és Stoszinszky góljaival 2:0-ra vezetett, de a Törekvés nem adta meg magát és heves küzde­lem után legyűrte a KSC-t. A győztesek góljait Biimzner, Jeles II. és Zimimermann lőtték. KÜLFÖLDI EREDMÉNYEK BÉCS: A Középeurópai Kupában való részvé­telért pünk ősidkor rendezett körmérkőzés eredmé­nyei: Sportklub—Libertás 3:1 (0:0.) — Vienna— Wacker 2:1 (2:0.) — A döntés tehát a két győz­tes Vienna és Sportklub között volt. Ez a két csapat azonban hétfőn 2:2 (1:1) arányú eldön­tetlenre játszott. A kétszeres meghosszabbítás ellenére sem volt eredmény, úgyhogy újabb mér­kőzésen fog csak eldőlni, melyik csapat lesz Ausz­tria negyedik képviselője a Középeurópai kupa­mérkőzésekben. KRAKÓ: Berlin válogatott—Krakó válogatott 2:0 (1:0.) 15.000 néző előtt. ZÜRICH: Rapid (Bécs)—Lausanne Sports 4:4. Bayer München—FC Luigano 5:0. Rapin (Bécs)—FC Bem 5:2. Juventus (Turin) -Grashoppers 2:1. )( A Szeged FC vereséggel kezdte meg török- országi körútját, amennyiben az Isztambul városi kombinálttől 1:3 (0:3) arányban váratlanul ve­reséget szenvedett. )( A magyar főiskolai evezős bajnokságot, amelyet pünkösd hétfőjén rendeztek meg a Du­nán, a Ludovika akadémia SE első csapata nyerte I meg a BEAC előtt. ' SzmHAZ-KönWKoiűUR^ A SzMKE nyitrai műkedvelőinek újabb szenzációs sikere Nyitra, juniius 11. (Saját munkatársunktól.) A Sziovenszkői Magyar Kultur-Egylet nyitrai csőt portjának az iparíház dísztermében rendezett színi- előadása, amelyen Harsány i Zsolt vig játéka, ' „A Noszti fiú esete a Tóth Marival” került bemuta­tásra, óriási siker jegyében zajlott le. A rendező­ség jól választotta meg ezt a darabot, mert hiszen a nyitrai SzMKE kiváló mükedvolőgárdája már a háromszor megismételt Iiglói diákok bemutatása alkalmával megmutatta, hogy a nehezebb fajsúlyú müvek szinrehozatalára is vállalkozhat.. A rendező­ség a gárda kvalitásaiban nem csalódott. Az elő­adáson Nyitra és a környék magyar társadalma vonult fel. A hallgatóság soraiban jelen voltak Esterházy János nemzetgyűlési képviselő, pártel­nök, Esterházy Lujza, a gimesi Forgách-család és a többi számottevő nyitiravidéki magyar család tagijai, valamint Nyitra magyarságának szine-java. A közönség zsúfolásig töltötte meg a közel hat­száz férőhelyes termet. A címszerepekben dr. Staud Gáborné és Csá­szár Béla olyan alakítást nyújtottak, hogy minden jelenésüket percekig tartó taps követte. Stand Gá- borné mélyen áférzett játékával mindent kihozott a Tóth Mari nehéz szerepéiből. A bizalmatlan, szenvedő és szerelmes Mari, aki minden gazdag­sága ellenére boldogtalan, pompásan elevenedett meg a színpadon- Partnere Császár Béla volt, aki mint Noszty főhadnagy szintén bravúrosan oldotta meg feladatát s nagy színjátszó tudásról tett tanú­ságot. Tiszt, szolgabiró, vadász és földbirtokos volt egyszemélyiben és kiváló miniden jelenetében. Noszti Pál képviselő szerepét Szőke József adta nagy rutinnal. Alakítása minden vonatkozásban meggyőző volt. Kopereczky báró szerepét Mandák Kálmán játszotta színészi rátermefctségget. Olyan, hősszerelmes típust vitt a színpadra, amelyért a mai közönség is rajong. Buibenyik szerepében Rolfesz Bemát nyújtott, jó alakítást és kiaknázta a hálás koimikíueszerep minden lehetőségét, sőt vig rögtönzésekkel tetézte, amelyek percekig tartó kacagást váltottak ki. Igen tehetséges műkedvelő Rolfesz Bernét és ezt megmutatta a ravasz, de önzetlen cseléd típusában. Édes Bözsi, mint Bube- nyik Kati, valóban „édes" volt. Tóth Mlhálymé sze­repében Paszovszky Kató csillogtatta tudását és pergő nyelvével kacagást, és derűs hatást váltott ki Ági néni szerepében dr. Gyürky Ákosué bril­lírozott és korhű jelmezével csak emelte azt a ha­tást, amelyet kitűnő játékával elért. Partnere Tóth Manci volt, mint süket kulcsáraié, Noszti Vil­ma szerepétÁdám Juliska játszotta, Gyürky Géza adta Stramm huszárezredest, Letkó György Ko- zsehüba bankigazgatót és dr. Fekete Tóth Marika apját. Mindnyáján"elsőrendűt produkáltak és nagy­ban hozzájárultak a darab sikeréhez Az utóbbi há­romnak különösen nagy drámai jelenete váltott ki mély hatást, Velkovicsné szerepét Mandák Kálmánné, Rozália leánya szerepét Dombay Teri, a főispámi titkárt Szabó Károly alakította és ki­sebb szerepekben Szabó Imre, Gárdonyi Ernő, Ha- lécziusz Oszkár, Fuchs Zsiga és Gerley Tibor ügyeskedtek. Minden jelenetet zugó tapsvihar követte, a kö- zönség nem tudott betelni a mükedvelögárda rend­kívül nívós produkciójával. Tekintettel a négy sikerre, az előadást szombaton este megismétlik. A sikerben részesednek dr. Staud Gábor és Szőke József mint rendezők, akiknek minden apróságra volt gondjuk és akik a darabot stílusosan készí­tették elő. (*) A budapesti színházak e heti műsora. Opera- ház: Kedd: Túrandó*. Szerda: Rendkívüli fÜlhar- móniiai hangverseny. Csütörtök: Aida. Péntek Pil- lamgókégasszony. Szombat: Cosi fan Tutte. Vasár­nap este: Márta. — Nemzeti Sziház: Kedd: Az utolsó szerep. Szerda: Gyöngykaláris. Csütörtök: Gyöngykaláris. Péntek: Akii Miklós. Szombat: Akii Miklós. Vasárnap: Az ember tragédiája. — Vígszínház: Kedd: Kék madár. Szerda: Kék ma­dár. Csütörtök: Kék madár. Péntek: Kék madár. Szombat, vasárnap d, u, és este: Kék madár. — Belvárosi Színház: Kedd, csütörtök és szombat: A vallomás. Hétfő este, szerda, péntek és jövő vasárnap este: Egy asszony hazudik. — Kamara­színház: Miniden este és vasárnap d. u.: Százhú­sz as tempó. — Budai Színkör: Szombattól minden este és vasárnap délután: Aki mer, az nyer. — Bethlen-téri Színház: Mindennap Rótt Sándor és ■társulatának vendégjátéka. — Állatkert: Szerda: Bohémélet. Péntek: Szimfonikus hangverseny. Szombat: Luxemburg grófja.. — Terézköruti Szín­pad: Miniden este és vasárnap délután: „Kaicagó esték”, népim műsor 25 képben. Konferálja.: Bé­kéi fi László. (*) Egy olasz film sorsa. Egy prágai filtmköl- csönző most akarta importálni a , Costa diiva“ cirnü uj, nagyszabású olasz Bellini-filmet, de a filmibeho- zatali bizottság a film behozatalát nem engedélyez­te azzal a megofeolással, hogy az angol változat behozatalát kívánja A bizottság e tilalma teljesen érthetetlen s önként, felvetődik az a kérdés, hogy egy nagyszabású és művészi filmet miért nem hoz­hatnak be Csehszlovákiába eredeti nyelven és miért van szükség angol nyelvre ott, ahol Bellim­ről, a nagy olasz zeneszerzőről van szó. Az aa elv, hogy filmeket csak az eredeti nyelven enge­délyeznek, köztudomás szerint a prágai mozik „eb németesítése" ellen irányul. Teljesen érthetetlen a Bell'ini-fim mostani esete. A prágai Alfa mozgó igy mulasztott el egy szép pünkösdi, bemutatót % 1 iiimiiiiB ni——a——a—