Prágai Magyar Hirlap, 1935. május (14. évfolyam, 101-125 / 3653-3677. szám)

1935-05-07 / 105. (3657.) szám

8 'PBXGAI-MA'íAARFÍiraiAP CSpOR'T­Az Újpest a magyar bajnok Menzel Roderich Budapest, május 6. (Budfiupefehi toenkesztőségüok tefefon jelentése). A végére közeledő ligabajnok­ság vasárnapi, huszadik fordulóján a favorit csa­patok mind győztek és igy vezető helyeiket meg­erősítették. A bajnokság nyertese most már biz­tosan az Újpest lesz, amely 32 pontot szerzett. Az utána következő Ferencváros 30 ponttal áll a má­sodik helyen, a Hungária 27, a Szeged FC pedig 22 pontot ért el és igy valószínűleg ez a négy csapat képviseli Magyarországot a Középeurópai Kupában. Kieső csapat a Somogy lesz, amelynek helyére a második osztály bajnoka, a Budafoki FC kerül fel. Az osztályozó kérdése még nyilt. Az Attila győzött vasárnap s igy a jelenlegi helyzet szerint osztályozót valószínűleg a III. kerület és a második osztályú bajnokságban második helyen álló Nemzeti játszik. A vasárnapi eredmények: Ferencváros—III. kerület 6:2 (4:1). Megérdemelt győzelem. A vezető gólt a vendégcsapat szerezte meg Kálmán névén, aimdt Toldy •egyenlített ki. To­vábbi gólokat Kemény, Kiss, Toldy és Móré érték el. A meccs végén Steiner öngóllal növelte a Fe- sctncv'ájTiOS göfeiredniényét, majd Fenyvesi tizen- egyesből szépített. Hungária—Budai XI. 1:0 (0:0). Á Hungária jobb volt, a győztes gólt a 18-ik percben a félidő után Túrái Jötte. Phöbus—Kispest 4:3 (3:2). Egyenrangú küzdelem. Miskolcon az Attila a Bocskait 1:0 (0:0) arány-j bán győzte le Vágó szerencsétlen öngóljával. Újpest—Soroksár 3 K) (0:0). Az első félidőiben az Újpest nap és szél ellen játszott. A másodikban fölénybe került és Szűcs, Avar, valamint Dudás öngólja révén győzött. Szegeden az FC a kaposvári Somogyot 3:2 (3:1) arányban győzte le Vastagh (2) és Korányi II. góljaival. Somogy részéről Varga és Ordódy volt eredményes. II. LIGA: Nagytétény—VÁC 1:1, Váci Remény —Millenáris 1:0, Budafok—Nemzeti 2:1, Erzsébet— újból Csehszlovákia teniszbajnoka A döntőben legyőzte az olasz Palmierit, aki csak nehe> zen végzett Hecht-tel ■ Menzel-Hecht férfipáros, Gabro- witz-Walter vegyespáros bajnokok ■ Hein (Troppau) nyerte a nőibajnokságot Fischer ellen Prága, május 6. Gyönyörű időjárás mellett fe­jeződtök be tegnap a szigeti pályán CsehSzlovákia teniszbajnokságai, amelyek egy szám kivételével a belföldi játékosok sikerét hozták. Bajnok újból és teljes joggal Menzel Roderich lett, aki Hechttel a férfipárost is megnyerte. A vegyespárosban a magyar Gabrovitz győzött a prágai Walter kis­asszonnyal. Gabrovitz játéka általános elismerést keltett, főleg technikája elsőrangú, azonban tá­madóereje még túlságosan lanyha. A nőiegyest a troppaui Müllerné—Hein szerezte meg, aki a dön­tőben a nagyszerűen szereplő nyitrai származású Fischer Rokyt verte meg. A nőipárosban a Sobot- ka—Graus pár győzött a Löw—Hein kettős ellen. Szombaton a férfiegyes középdöntőjében az olasz Palmieri csaknem három órás küzdelem után tud­ta csak Hecht Lászlót 4:6, 6:4, 6:2, 4:6, 8:6 arány­ban legyőzni. Csaska Menzel ellen 2:6, 5:7 arány­ban visszalépett. — A vasárnapi döntőiben Menzel Palmierit 6:2, 6:1, 6:1 arányban köny- nyen győzte le. Nyugati kerületben tovább vezet a Donaustadt VIRÁGVÖLGY—VIKTÓRIA 4:0 (2:0) Az olasz játékos Prágában általános csalódást keltett. A nőfegyes köz épdöntőjébe n Fischer Roky Graust 6:4, 6:1, Hein—MüIIer pedig Blanár Annyt kétszer 6:2 arányban győzte le. A döntőben Hein győzött Fischer ellen 6:0, 6:2 arányban. A férfipáros döntőjében a Menzel—Hecht kettős a Malecsek—Artens párt 4:6, 7:5, 62, 7:5 arány­ban verte meg. Hax.madliíknk: Kiu-kraljevác*—Mar­saink és Gabrovitz—Rohrrer kettősök. Vegyespáros: A középdöntőben a Walter—Gab­rovitz kettős a Hein—Blabol párt 6:4, 6:2, a döntő­ben pedig Graus—Kukuljevics kettőst 4:6, 7:5, 6:2, 7:5 arányban győzte le. A nőipáros döntője: Sobotka-Gnaus—Lövr-Hein, Müllierr 6:3, 10:8. A csehszlovák Davis Cup-mérkőzésekre Menzelt, Hechtet, Caskát, Malecseket és tartalékként Marsa­iét et jelölték. Újból húsz góllal győzött a magyar vizipóló-válogatott Tuniszban Csepel 2:1, Szürke-taxi—Vasas 2:2. Szövetségi dijmérkőzések: Nyugat—Dél 3:1 (1:0), Délnyugat—Észak 1:0 (0:0), Kelet—Közép 1:1 (1:0). A dijat Dél nyerte Nyugat, Közép, Észak, Délnyu­gat és Kelet előtt. Kikapott Tornal$án a Rimaszombaté RME pontot vesztett a RPS Losonc, május 6. A Középkerületben két meg­lepetés adódott. A vezető RME Tornaiján kika­pott, a RPS pontot vesztett, igy a vezetést, amennyiben a TSC elleni mérkőzést a javára ír­ják, jobb gólaránnyal a LAFC veszi át a RME előtt 17. ponttal. Az eredmények: TORNALJA. TSC—Rimaszombati ME 3:1. Nagy meglepetés! RIMASZOMBAT. TMSC—RPS 1:1 APÁTFALA. Losonci AFC—ASC 3:1 (2:0). 1000 néző. Bíró: Drenkó (Fülek), objektív. Megérdemelt győzelem az erélyesen védekező ASC ellen. Gólok: Ménesy (2), Tutek, illetve Hegedűs II. — FTC XI. —Kisfaluéi Vasas SC 4:0 (2:). II. osztály. SK Rapid, Nagyszombat — Sparta, Pozsony 4:0 (1:0) Nagyszombat, májúé 6. A nyugati zsupóban a bajnokjefliölit Rapid nagyszerű játékkal győzte le a pozsonyi Spartát 4:0 (1:0) arányban. A gólokat Hoffmann (2), Zsigárdy és Bobor rúgták. Az ellen- fel gyönge és durva volt. Krocsány jól bírásko­dott. POZSONY: Makkabea—Bazini SK 5:2 (1:1). A pozsonyi csapat a treneséni Löwembeinnal meg­erősödve állott ki. A gólokat Löwenbein, Káldi, dr. Béri és SehneHer rúgták. Kárpátaljai eredmények UNGVÁR: UMTE—UTK 2:1 (2:0). Jó bitró volt Hár&tíh. Gólflövők: Magtada, Bemos II., illetve Bo- bics. Jók a golfozók, Balog (TMTE), illetőleg Bamta és Fürétéin (UAC). UAC—Beregszászi MSE 4:0 (1:0). Jó . báró: Var­ga,. G 611 öv ők: Kovács (kettőt 11 -esből), Placzer ós Plipka. Jók: Kiös, Hiraley, Kovács, Placzer, illető­leg Galambos kapué. MUNKÁCS: Munkácsi Spartacus—UKMSC 2:0 (0:0). Béró: Haviae, — MSE B.—Palánkai Sparta­cus 1:0 (1:0). Biró: Feucrman. II. osztályú bajnoki meccsek. HUSZT: HSE—Kaposi TK 8:2 (1:0). Biró: Dia- mant jó. Gólövők: Füredi és Picikéi (2—2), Meséin- geír (2), Oziirók, Pázsit, ilLetve Cteucaka (11-eeből), Bal guta. Jók: Weinmauch II., Oziirók, illetve OswcB'ka. KIRÁLYHELMEC: KSC—Csapi SE 2:2 (2:1). Dóbnovöleiky közmegelégedésre biráeikodiott. Gól- Ityvők: Ruzeicska, Ibiniajbics, illetve Fanwzky, sza- badinugáébó! Mikul* jetiik. A mezőny legjobbja F&riMk-y rmipn owKbédtaW volt Pozsony, május 6. A nyugati kerület vasárnapi forduló járnak hatalmas meglepetése a Virágvölgy­nek a bajnokjelölt Viktória felett aratott nagyará- nyu győzelme volt. A Viktória ezzel a vereségé­vel már elvesztette a reményét a bajnokság meg­nyerésére. Elbizakodottan e ellenfelét felbecsülve indult a küzdelembe, míg a Virág-völgy elejétől végig lelkesein és nagy ambícióval küzdött. Sche- cholka két góljával vezet már a Vtrágvölgy, mi­kor a Viktória, éezbekíaipotts, szintén belelek szik a játékba, de ekkor már késő, m-ert a virágvölgyi védelem jól működik. — Szünet után némi Vikto- rla-fölérny, azonban a virágvölgyiek minden le- rohanása veszélyes. Grieger II. gólja után az utol­só percben még Slögl eredményes. — A Virág- völgy a győzelmeit teljes mértékben megérdemel­te, jobban s emellett eredményesebben iis játszott. Legjobb embere Meluzin hátvéd, Grieger II. és Geiger IV. voltak. A Viktória mélyen formáján alul szerepelt. Egyediül Kulis és Habenichl tűnt itt k,i. Janicsek kitünően bíráskodott. HÚSOS—ADMIRA 2:2 (1:1) A Húsos csapata végig jobbnak bizonyult. A mérkőzés nagyobb részében fölényben is volt, azomban az Adnám közvetlen védelme szívósan védekezett. Erős Húsos ostrommal indul a játék s már aiz első percekben két offszájd gólt érnek el, amit természetesen a biró nem ad meg. A 10. perc­ben Löwy revén az Admiiira szerzi meig a. vezetést, de öt perc múlva Precs tizenegyes révén egyenlít. — Szünet után már az ő. percbén Precs szabad­rúgásával vezet a Húsos s ezt az előnyét szinte az utolsó percig tartja, amikor ás Szabadics révén sikerült az Admlrának kiegyenlítenie. A Húsosnál Haulik, Precs és Momvetz, míg aiz Adm inánál Steinhard és PavLik tűnt kii. Biró: Jákob. SZENC: Szenei SK—PTE 4:1 (1:1). Bajnoki mérkőzés. CSEH- és MORVAORSZAGI EREDMÉNYEK TROPPAU: DSV Brünn—DSV Troppau 4:0 (2:0). Dúvizlós mérkőzés. — BRÜX: DSK—DFK Aussíig 4:0. — KARLSBAD: KFK—Csechíe Karlln 4:1. — GABLONZ: BS-K—DSV Tnautenau 3:1. DSK— DSK Haóda 4:2. — ÉGER: Sportbrüd-or—DFC 1:0. FC Fürth—DSV 5:1. — LOBOSITZ: DSV Saaz— DFK 6:0. szombaton. — LEIPA: DSV—DSV Saaz 3:2 (2:1). Meglepetés. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Vezet 18 mérkőzésből a Viktória Zsizskov 32 ponttal. Győzött tegnap az SK Liben ellen 5:0 (2:0) arányban. — Második: Nusetsky—CsAFC 3:1, Sparta Kiadom—.Sparta Kosiitre 1:0, Rapid—Cse- cháe Vili. 5:0, Roudnlce—Lyea 1:1, Meteor Vili. —Gsechoslovan Kosáré 2:0. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Első 19 mérkőzésből az S Náchod 32 ponttal. Győzött tegnap a Horovice ellen 3:l-re. Második a Cseské Budejovlcc, mely győzött a Kopisty ©Ilon 5:0nra. Königgnaetz—Jungbunzkiu 2:1, Dvur Krá- lové—Rokimány 3:0, Pateráin—Pairduibi/ce 4:3, Ra­kó vnik—Olympiia PJÍsiea 4:2. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Vezet a brünni Moravská Slavia 21 ponttal. Tegnap az SK Batát verte 5:1 arányban. Preuau— HiuKmoe 3:1, Sfleoeká Ostrava—Barnácska Slavia -3:0, PoTtoiwa, Karvün—Králonro Po4é 6:2. Tunisz, -május 6. A magyar viziipóló világba j- nokcsapat és a magyar úszóik az itteni Makkabea versenyén vettek részt. Győzött a magyar csapat 20:0 (11:0) arányban. Az uszóversenyen a legjobb eredményt Csik érte el a 100 m. gyorsuszásban 58.6 mp. alatt. — 400 m. gyors: Halasy 5:38 p. — 100 m. hátuszás: Bicskey Árpád 1 p. 14.6 mp. — 200 m. mellúszás: Hild 3:08 perc. — 4X100 m. sta­féta: Magyarország 4:32 perc. KöZÉPZSUPA. LOSONC. Losonci Slavia—SK Brezno 7:0 (3:0). Zsúp abarjn oksóg. Zsolnai SK—Szuesány 3:3. — Késmárki Vorwárts—Osiacai SK 1:1. — Alsókubin—Rózsa­hegy 4:1. DÉLI KERÜLET G ALÁNT A. GSE—Lévai TE 3:0 (0:0). IPOLYSÁG. tFC—Vágseűllye 2:2 (1:0). ZSELIZ. IZ®SC—Diószegi FC 2:0 (1:0). KÜLFÖLDI EREDMÉNYEK )( AZ ANGOL LIGÁBAN szombaton az utolsó forduló zajlott le. A bajnok Anseraal saját pályáján 0:1 arányban kikapott a Derby Oountytól, ennek ellen-éne 58 ponttal nyerte a bajnokságot a Sun- deriiamd 54 és a Manchester City 48 p-ontja előtt.. A II. ligáiban a Brentfond győzött, amely ellősz ör kerül fel aa I. ligába. Vele együtt visszatér a Bol­ton Wandere-rs is. Helyükbe a II. osztályba a Tot- tenham Hotspurs és a Lefoesteir City került. A II. osztályból a.z Oíklham Athfetic és a Netts Gounty kerül a Hl. diviizíóba, ahonnét a Oharlton Aitletnc és a Doncaster Roivers jut feljebb. )( BECSBEN szombaton az Admíra a WAC-ot 4:1 (3:1) arányiban győzte le. Vasárnap a Rapid a Floridsdorfer AC-ot 8:1 (5:1) arányban legyőzte és ezzel a bajnokság birtokába is jutott Az Austria a Fíuvoritner SO-ot 4:2 (2:2), a Halknak xi FC Wient 4:0 (3:0), a Sportclub a W-aekert 3:0 (2:0) arányban győzte le. Kiesésire a Favoritiner SC áll. — A H. ligában a Stovain a Germania ellen 2:0 arányban gjőzött és igy valószín üteg feájebb- jut aiz I. osztályba. )( NÉMETORSZÁG: A bajnokság negyedik for­dulója: Hertha, Berlin—York, Istemniburg 9:0, Rendőrség ,Ohemn>itz—Vorwaerts, GMchnvitz 3:1, Hannover 96—-Schalke 04 1:4, Stettiner SC—Nims- bütteil 2:2, SV Jéna;—Sp. Vgg. Fürtlh 0:1, VfB. Stuttgart—93 Hiauau 2:1, VifR. Köln—VfR. Mamn- heim 2:8, VifL Bernath—Ph-Önix Ludwdgshafeo 2:1. )( FRANCIAORSZÁG: Sonfegdöntő: Olympique Marsé illef—'Stáde Rennafis Sd). — A bajnokságban a favorit Soelhamx 1:2 arányban kikopott az Olym­plique LMe-től. )( OLASZORSZÁG: Az Ainbrosiana újból elvesz­tette vezető szerepét, mert a Bnes-c’iávall 1:1 oldön- tettfein-re játézoitt Jüven-tus—Palermo 2:1, Fioren- tina—Livor,nio 1:0. A győztets&k vezetnek. Milánó —Bologna 0:0, Róma—Afeíaaindriia, 8K), Nápoly— Loizie, Róma 3:0, Pro Veroelli—Trieszt 4:2, Sam- piéirdia.rena—Turin 8:2. )( BELGRÁD: BSK veigyeiscsapa-t—Slavia Lewu-ki 2:1 (1:0). )( LENGYELORSZÁG: Wtela-Onacovia 4.-0, Po- gon. Txwnbearg-Le^ev, Vanaó UOL % 1935 májúé 7, kedd. A huszonkét éves Kovács Pál a magyar kardbajnok Budapest, május 6. (Budapesti szerkesztőségünk telefon jelentébe). A Nemzeti Tomnacsarmokban niagy és előkelő közönség előtt fo-lyt le Magyaror­szág ezévi kardvivó bajnoksága, amelyen az ösz- szes számottevő magyar vívó résztvett. A mérkő­zések izgalmas küzdelmet hoztak. Az előmecsek öt csoportban folytak le. Az első csoportban vivőit Kabos Endre Európa-bajnok, aki itt összes mér­kőzését megnyerte, azonban a döntőből visszalé­pett. Bajnok hat győzelemmel a 22 éves Kovács Pál (Ludovika SC) lett, aki a döntőt tanárával, Maszlay főhadnnaggyal vívta meg, akit bravúros küzdelem után legyőzött. Máe-odik lett tehát Masz­lay Lajos (HVTK) öt győzelemmel, harmadik Bay Béla (BEAC) öt győzelemmel, negyedik Gerevich Aladár (MAC) öt győzelemmel, ötödik Rajcsányi Lásdló (MAC) öt győzelemmel, hatodik Berczeiy Tibor (MAC) öt győzelem, hetedik Szilassy Pál (MAC) három győzeil-em. A zeüriiben Gombos Sán- dox volt Európa-ibajnioik, dr. llihlyarik Jenő és Hát­szeg! Ottó vettek réeizt. TENISZ )( A wiesbadeni verseny győztese a nemet Cram-m lett, aki a döntőben Henkelt 6:4. 6:0, 6:3 arányban verte meg. Cramm a középdöntőben az amerikai Oulíeyt verte kétezer 6:3 arányban. — A férfipáros győzte&ei Gramm és Henkel lettek a Culiey—Hines USA-párral szem'ben 6:2, 7:9, 4:6, 6:3, 6:3 arányban. A nőfegyesben a német Horn, a vegyeepároöban a Horn—Hiimes, a nőipároeban a Sándor—.M-anizutfo kettős győzött )( Az angol keménypálya bajnokságot Perry nyerte meg, aki a döntőben Austint 0:6, 6:4, 3:6, 6:2, 6:0 arányban verte meg. Harmadik a német dr. Prernn lett, aki Austintól 4:6, 2:6, 4:6 arányban kapott ki. A férfipárost a Malíroy—.Stedman uij- zélandi kettős nyerte, a nőiegyesben Stammers győzött Sori ven ellen. Stammers a bajnok Rou-n- dot a középdönitőben 7:9. 6:2, 6:1 arányban ver­te meg. )( Mexikó és Kuba Davis Cup-mérkőzésén a mexikói csapat már 3:0 arányban vezet és igy aa északaineriktaá zónában ő kerül öss-ze az USA-val. ATLÉTIKA )( A Prága—Bechovice 10 kilométeres országúti futásban a főiskolás Hron győzött 32 p. 32.8 mp. alatt Koscsák (Slavia) előtt, akii 32:57.8 p. alatt ért célba. Mindketten rekordot javítottak. Harma­dik: Ro-zvoda (Slavia) 33:13.3 p. )( Balon Rougeban (Amerika) Glen Hardin a 200 méteres gátfutásban 22.4 mp. alatt uj világrekor­dot futott. (Régi világrekord: Brookine 23 mp.). — Columbiában Stephens kisasszony az 50 méte­ren 5.9 mp.-et ért el, ami jobb a csehszlovák Meijizlik és a lengyel Stella-Wals 6.4 mp.-es viiMg- rekoirdjánál. Valósizintiteg azonban — formahibák mílatt — hlitefesitheitő nem lesz. )( A berlini 25 kilométeres országúti gyalogló- és futóversenyt a jövendő olimpiász pályáján ren­dezték meg. Győzött a berlini Bráré-cke a futásiban 1:25.52 óra alatt Bodner és a finn Kunokká előtt. A gyaloglásban első a berlini Schwab lett 2 óra 3 p. 34 mp. alatt Bleíwiiitz és az olasz De Petra, előtt. )( A pozsonyi főiskolások a bécsi főiskolás vá­logatottat 56:24 arányban győzték le. A magas- ngráehamm Horváth, Hajdóczy nagyszombati tanár növendéke 174 am.-el lett első. A gerelyt Mala nyerte 56.96 nx^eű. BOX K A prágai Jaks Parisban 15.000 néző előtt mér­kőzött Marcel Thil középsúlyú világbajnokkal. Ti­zenhárom menetet vitézül kiitairt-ott, a 15. előtt azonlban — fájóe gyojnorütés miatt — visszalépett. )( Eder Gusztáv, a profi boxolás weltersulyu Európa-bajnoka Dortmundban az osztrák Blahot kahivásoe meecsen fölényesen, kiütéssel legyőzte. — Az előmérkőzésen Beseelmamn győzött Bőik el­len és igy megnyerte a német középsúlyú bajnok­ságot. VSZÁS )( Cartonnet Párisban a 200 méteres mellúszás­ban 2:39.6 perces eredményt ért el és igy Sieías •vtilágnekondjáf (2:42.2) megdöntötte. A 200 yardon Cantxxnneh 2:52.2 perccel ugyancsak viilá.grek'ordot javitott. AUTÓ és MOTOR )( Tunisz nagydlját 40.000 néző elölt bonyolítot­ták le. Győzött Varzi (Auto-Union) 3 óra 5 p. 40 2 mp. alatt Wiimille (Buigiattii) és Etanioclin (Maeo- ratti) előtt. 5. Farina (MaeeraPtii) és 6. a magyar •Hartmann (Maeenattá). Nuvolari a 12. ménéiben feladta. Varzi leggyorsabb solv-is Jí:0.rf-1-1 km. volt. )( A sziléziai aranyserlegért Troppauban lefolyt versenyt a prágai Juhan nyerte 7:30.9 alatt a ceaAmík Dmaei előtt. r