Dobos Károly Dániel - Fodor György (szerk.): "Vízió és valóság". A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen 2010. október 28-29-én "A dialógus sodrában…" címmel tartott zsidó-keresztény konferencia előadásai - Studia Theologica Budapestinensia 35. (2011)

3. Párbeszéd vagy perbeszéd? Zsidók és keresztények a történelem forgatagában a rabbinikus kortól a holokausztig - Gábor György: "Valamennyi nyelv anyja", avagy héber nyelv és biblikus rokonság?

pé volt, melynek szentjeiben ott zarándokolt Isten városa, s amelynek egyetemességére pedig titokzatosan rávetette az árnyékát.”79 A középkori zsidó misztika értelmezése szerint a nyelv és annak alkotóelemei megelőztek minden létezőt, hiszen ezek voltak a hordo­zói az isteni gondolatnak és bölcsességnek: a betűk „kétezer évvel a vi­lág teremtése előtt el voltak rejtve, és a Szent, áldassék, nézte azokat és gyönyörködött bennük.”80 Am az univerzália-vita hatásaként a sko­lasztikus bölcselet számára a fogalmi gondolkodás egyetemes jellegé­ből következően nem lehetett mindegy, hogy a nyelv vajon megegye­zésen és megállapodáson alapuló járulék, akcidencia, s mint ilyen a dolgok „után” jött létre (post rem), avagy a teremtett lények és dolgok belső természetét, lényegét kifejező preegzisztens (universalia ante rem), amely ennélfogva egyszerre idea és forma. Nem véletlenül me­rült fel az a kérdés, hogy Adám vajon milyen rend szerint adta a ne­veket az állatoknak: a névadás teljesen önkényes módján, a betű- és hangalak tetszőleges megválasztásával, amely semmilyen különösebb megindokolást nem igényelt, avagy követve az állatok természetét s tulajdonságait, amely viszont már az elnevezett létező belső lényegé­ből következett, s amelynek alapján nem is adhatott volna semmilyen más elnevezést. A XII. századtól a kereszténység növekvő érdeklődéssel fordul a zsidóság múltja, kultúrája és szent nyelve felé, s a választott nép tanul­mányozása úgyszólván divattá válik.81 A pogány szerzők zsidókról szó­ló tudósításai éppúgy az érdeklődés homlokterébe kerülnek, mint Flavius Josephus történeti munkái (Flavius Josephust már Jeromos felvette a Kiváló férfiakról írott regiszterébe,82 Cassiodorus pedig egye­nesen második Titus Liviusként aposztrofálta őt, 83 s lefordíttatta A zsidók történetét és az Apión ellen írt munkáját), amelyek a IX. századtól kezdve majd minden könyvtárban megtalálhatók.84 A héber stúdiu­moknak megnő az ázsiójuk, s - miként azt Lubac hangsúlyozta - „im­már megszokottá vált a héber szavak megmagyarázása, a héber szö­79 AUGUSTINUS, De civitate Dei, XVI,3,2. 80 Zóhár I, 2b. 81 Vő. G. DahAN, Les intellectuels chrétiens et les Juifs au Moyen ge (Paris, Cerf, 1990). 82 De viris illustribus, XIII. Magyarul lásd HIERONYMUS PRESBITER, ’A kiváló férfiak­ról’, in Apostoli atyák (Fordította: Ladocsi Gáspár, Budapest, SZÍT, 1980). 38-39. 83 CASSIODORUS, De institutione divinarum, litterarum, 17. 84 Walafridus STRABUS, De subversione Jerusalem, 967; Roger BACON, Compendium studii philosophiae, in J. S. BREWER (ed.), Opera quadeam hactenus inedita, 474. 335

Next

/
Thumbnails
Contents