Dobos Károly Dániel - Fodor György (szerk.): "Vízió és valóság". A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen 2010. október 28-29-én "A dialógus sodrában…" címmel tartott zsidó-keresztény konferencia előadásai - Studia Theologica Budapestinensia 35. (2011)

3. Párbeszéd vagy perbeszéd? Zsidók és keresztények a történelem forgatagában a rabbinikus kortól a holokausztig - Geréby György: Programszerű filo-judaizmus a Jakab-ősevangéliumban (Protevangelium Jacobi)

2. A Protevangelium két szinten beszél, amennyiben a felszíni történet mögött egy teológia olvasható ki A Protevangelium másik hellénisztikus jellege az, hogy két „szinten” van írva. A felszínen egy könnyen követhető, végtelenül naiv történe­tet mond el, amelynek azonban van egy második, rejtett olvasata is azok számára, akik a képek fogalmi utalásait és hátterét értik. A rej- tettséget nem kell misztifikálni. Mindössze annyit jelent, hogy a mé­lyebb összefüggések csak bizonyos (nem túl magas) filozófiai és teoló­giai műveltséggel rendelkező olvasó számára válnak érhetővé.14 Ezt a korban nem kellett szokatlannak tekinteni, elvégre az evangéliumok is mindig utalnak arra, hogy „akinek füle van a hallásra” az a példa­beszédek mélyebb értelmére is fogékony. Nem mondtam még ki, mert magától értetődőnek tekintettem, hogy a Protevangelium beszámolója nem valóságos történetet mond el. Kell-e valóban ezt feltételeznünk? Igen, mert először is nyilvánvalóan álnév alatt született művel van dolgunk. „Jakab” a Protevangelium szer­zője ugyan saját intenciója szerint megtörtént eseményekről számol be, éspedig szemtanúként (bár ez a szövegből csak a lezáró formulá­ban derül ki), miközben erről nyilvánvalóan nem lehet szó. Fikció és realitás kapcsolata azonban láthatólag bonyolultabb kér­dés a Protevangelium számára, mint igazság és hamisság egyszerűsített ellentéte. Habár nyilvánvalóan fiktív történetről van szó, még a mo­dern olvasó sem tagadhatja le azt a benyomását, hogy a Protevangelium e fikcióval fontos teológiai realitást fogalmaz meg.15 A történet fiktív volta ugyanis másodlagos a tartalom igazságával szemben. Hogyan le­hetséges ez? - kérdezné a modern olvasó. Hát nem az érdekelne min­ket, hogy tényleges beszámolót kapjunk arról, hogy mi történt valójá­ban)■ E várakozással ellentétben (amiről tudnunk kell, hogy egy na­gyon modern elvárás) a Protevangelium szerzőjét nem az foglalkoztatja, hogy dokumentarista értelemben, vagyis valamely „bizonyítékok” 14 Egy példa korabeli hasonló eljárásra Plutarkhosz elemzése Izisz és Ozirisz míto­száról (De Iside et Osiride). 15 Ilyen példa Anna és Joakim történeti alakká válása (a görög-szláv liturgikus megemlékezésben a mai napig minden vasárnap szerepelnek). Természetesen Máriának kellettek legyenek szülei, de róluk az Újtestamentum hallgat. Létezé­sükről az egyetlen forrás éppen maga a Protevangelium. Semmilyen egyéb külső forrásunk nincs arra nézvést, hogy Joákim és Anna történeti személyek lettek volna. 248

Next

/
Thumbnails
Contents