Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején III. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita III. (Pannonhalma, 2018)
Wirthné Diera Bernadett: „Ezeknek az istenkereső lelkeknek hivatásunk lehetőséget adni és segítséget nyújtani, hogy ezt az igényüket betölthessék.” Az oblátusi intézmény vezetői a diktatúra éveiben
66 WIRTHNÉ DIERA BERNADETT jai: a keresztény életet minél tökéletesebben élni.”19 Sorsközösségük nyomán a pannonhalmi bencések úgy érezték, hogy nem lehet őket magukra hagyni, még akkor sem, ha a politikai változások sem a rendtagok, sem az oblátusok számára nem ígértek sok jót. A helyettes főapát és rendtársai világosan látták, hogy a régi módon nem tudják összetartani az oblátus okat, ezért új formákat kell keresniük, ha fenn akarják tartani az intézményt. A szabályzat bevezetőjében a következőképpen fogalmaztak: „Főleg szervezeti kérdésekben kell módosítást tennünk. Az idők azt mutatják, hogy a régi egyesületi keretek ma már nem olyan mozgékonyak, mint a megváltozott körülmények ezt kívánnák. Azonkívül nagyobb tömegeket fogtak át, ami az intenzívebb lelki munka rovására ment. Olyan szervezetet kell tehát keresnünk, amely áthidalja a tömeg átfogás és az intenzitásra törekvő elit nehézségeit. S amelynél nem a szervezet a lényeg, hanem a lelkiség.”20 Prófétai szavak! Szűk egy éven belül valóban olyan időszak kö vetkezett a rend és a katolikus egyház életében, amelyben a lelkiség maradt a megtartó erő, mert a meglévő szervezeti formák még egy ideig működtek, majd fokozatosan eltűntek, és helyüket átvette az egyéni hivatáskeresés. A felajánlás örök: élet a szétszóratás után A Pannonhalmi Főapátsági Levéltárban található a győrszentmártoni egyházközség iratanyaga. Győrszentmárton az apátság alatt terült el, 1965-től Pannonhalma néven ismerjük. Az anyag különösen értékes darabja egy jegyzetfüzet, amely a győrszentmártoni Boldog Gizella Obláta Szövetség 21 rövid történetét meséli el 1937. november 18 -ától egészen 1958-ig.22 A füzet ben megtalálhatók a havi oblátagyűlések részletes programjai, amelyeket a hónap első vasárnapjain tartottak. Megtudjuk, hogy milyen imákat mondtak el, milyen témákat beszéltek át, és még arról is tudósít minket a szerző, hogy milyen énekeket énekeltek. A füzetet Linzer (1945-től Lébényi) Szilárd bencés atya kezdte vezetni, majd Szigeti Rajnald, a plébánia káplánja folytatta. 19 Uo. 1. 20 Uo. 2. 21 A győrszentmártoni Boldog Gizella Obláta Szövetség 1936 -ban alakult. Forrai M. : A ma gyarországi bencés oblátus közösség i. m. 156. 22 PFL Területi Apátság Levéltára (a továbbiakban: TeAL), Győrszentmártoni plébánia ira tai. A győrszentmártoni Boldog Gizella obláta-szövetség rövid története 1937. nov. 18-tól.