Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején III. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita III. (Pannonhalma, 2018)
Wirthné Diera Bernadett: „Ezeknek az istenkereső lelkeknek hivatásunk lehetőséget adni és segítséget nyújtani, hogy ezt az igényüket betölthessék.” Az oblátusi intézmény vezetői a diktatúra éveiben
Wirthné Diera Bernadett „Ezeknek az istenkereső lelkeknek hivatásunk lehetőséget adni és segítséget nyújtani, hogy ezt az igényüket betölthessék.” 1 Az oblátusi intézmény vezetői a diktatúra éveiben A kommunista diktatúra kiépülésével nemcsak a bencés rend került nehéz helyzetbe, hanem a hozzá kapcsolódó az oblátusi intézmény is. A két világhaború között újjáalalkult szervezet egyik legfontosabb szervezője Szunyogh Xavér lett. A bencés kutatócsoport keretében korábban foglalkoztam Szunyogh Xavér lelkivezetői tevékenységével, és azon belül az obláták és oblátusok helyzetével.2 Jelen írásomban arra vállalkozom, hogy bemutatom, milyen lehetőségeik voltak a korábban (1950 előtt) oblációt tett nőknek és férfiaknak, annak a közel háromszáz embernek, akik érezték a hívást egy mélyebb keresztény életre, és elkötelezték magukat Pannonhalma mellett. Levéltári kutatások alapján szeretném bizonyítani, hogy az oblátusi intézmény nem szűnt meg Magyarországon, sőt a legnehezebb időkben is történtek új oblációk, azaz voltak olyanok, akik a diktatúra idején kötelezték el magukat. Az intézmény életképességét bizonyítja, hogy az idősek eltávozásával párhuzamosan évről évre voltak új jelentkezők, annak ellenére, hogy a hatalom szigorúan tiltotta a szerzetesi életet és a hozzájuk kapcsolódó hívők vallásgyakorlását.3 Szót kell ejtenünk azoknak az atyáknak a bátorsá -1 Részlet Szent Benedek Világi Rend j ének szabályzatából, amit Sárközy Pál mint a pannonhalmi főapát helyettese adott ki, 1949. november 17-én. Pannonhalmi Főapátsági Levéltár (a továbbiakban: PFL), Főapátsági Levéltár (a továbbiakban: FL), Főapáti Hivatal iktatott iratai (a továbbiakban: FH) 901/1949. 2 Wirthné Diera Bernadett: Lelkivezetés a diktatúrában – Szunyogh Xavér az 1961 -es „Fekete Hollók” ügyben. In: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. Szerk. Dénesi Tamás – Boros Zoltán. Pannonhalma 2017. 163–178. 3 A szerzetesrendek működési engedélyét az államhatalom egyoldalúan megvonta, és csak négy rendnek (bencések, piaristák, ferencesek, szegény iskolanővérek) engedélyezett korlátozott működést. Az 1950. évi 34. számú törvényerejű rendeletet 1950. szeptember 7-én adták ki. A dokumentum megtalálható: Állam, egyházak, vallásgyakorlás Magyarországon, 1790–2005. I–II. Szerk. Balogh Margit – Gergely Jenő. Bp. 2005. II. 945.