Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején III. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita III. (Pannonhalma, 2018)
Wirthné Diera Bernadett: „Ezeknek az istenkereső lelkeknek hivatásunk lehetőséget adni és segítséget nyújtani, hogy ezt az igényüket betölthessék.” Az oblátusi intézmény vezetői a diktatúra éveiben
62 WIRTHNÉ DIERA BERNADETT gáról és gondoskodó szeretetéről, akik – sokféle szorongatások között – elfogadták a jelentkezők kérését, és lehetővé tették, hogy oblátusként, obláta ként éljenek . A kutatás során számos nehézségbe ütköztem a források töredezettsége, szétszórtsága miatt, valamint a miatt az alapvető tény miatt, hogy az oblációk titokban történtek. Nem készültek kimutatások, feljegyzések, és a perjelnaplóban sem tettek rólunk említést. A nyomok, amiken el lehet indulni, a Pannonhalmi Főapátsági Levéltárban őrzött oblációk, amelyek a jelölt keresztnevét és szerzetesi nevét tartalmazták, 4 illetve a szerzetesi hagyatékokban fennmaradt levelezések, naplók,5 valamint az oral history segítségével megszerzett információk. 6 Vissza a kezdetekhez: az oblátusi intézmény létrejötte Néhány gondolat erejéig vissza kell térnünk az oblátusi intézmény 20. századi újraalapításához, hogy lássuk annak helyét és szerepét a bencés rend és a magyar katolikus egyház életében. Az oblátusság gyökerei a 11. század végére nyúlnak vissza. Modern kori megjelenése a 19–20. század fordulójára tehető,7 Magyarországon Szunyogh Xavér figyelt fel a Németországban újjáéledő intézményre. Hagyatékában megtalálható A Szent Benedek Ren -4 Az oblációnak (felajánlásnak) kialakult írásos formája volt: „Én, [teljes név, vagy sok eset ben csak keresztnév] [szerzetesi név] nővér felajánlom magamat a mindenható Istennek, a boldogságos Szűz Máriának, Szent Benedek atyánknak, Pannonhalma kolostor számára, és megígérem erkölcseim megjavítását, ugyanazon Szent Benedek Atya Regulájának szellemében az oblátusok szabályai szerint Isten és minden szentjeinek jelenlétében.” Több obláció található Szunyogh Xavér hagyatékában. Például: Dr. Bangha Antalné Margit-Franciska nővér oblációja. Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár Kézirattára (a továbbiakban: PFKK). Szunyogh Xavér hagyatéka (a továbbiakban: BK 709) IV/1. 5 A kutatás során tájékozódtam és használtam Szunyogh Xavér hagyatékából: PFKK BK 709. I/2.; IV/1.,2.; IV/3.,4. Juhász Gergely hagyatékából: PFKK BK 855. I/1.,2.; I/3.; I/4.,5. Só lymos Szilveszter hagyatékából: PFKK BK 941 I., II., III., VI., XIII., XXIII. Iróffy Huba hagyatékából: PFKK BK 968 I/1., 4–17., I/2., 3., 7., 15. Vályi Hugó hagyatékából: PFKK BK 877 I/1., I/2., 3. 6 Szeretnék köszönetet mondani Várszegi Asztrik nyugalmazott főapát úrnak, aki előbb írásaival, majd személyes beszélgetések és konzultációk alkalmával segített elindulni a téma mélyebb kutatása felé. Asztrik atya nemcsak kutatásaiban foglalkozott az oblátusokkal, oblátákkal, hanem ő maga is azok közé tartozott, akik a diktatúra éveiben oblációt, azaz felajánlást fogadtak el. 7 Az oblátusi intézmény történetét bemutatja: Forrai Márta: A magyarországi bencés oblá tus közösség. In: Lelkiségek és lelkiségi mozgalmak Magyarországon és Kelet-Közép-Európában. Szerk. Barna Gábor – Povedák Kinga. Szeged 2014. 152–158.