Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből

A BENCÉS RENDRE VONATKOZÓ MEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁGI JELENTÉSEK... 241 Ebből a leírásból érzékelhetjük, hogy a megyei állambiztonsági szervek mennyire komolyan vették feladatukat és igyekeztek teljes ellenőrzést, de ami ennél még inkább jelentősebb, befolyást elérni a bencés renden belül. Úgy alakították a viszonyt a velük kapcsolatban lévő szerzetesekkel, hogy döntéseik, intézkedéseik, cselekedeteik a pártállam egyházpolitikájához és az azt alakító állambiztonság terveihez igazodjanak. Ez felveti persze azt a kérdést is, hogy a rend vezetése, a rend belső élete, működése mennyire volt autonóm, ezek mennyire voltak valós befolyások. Erre azonban jelen tanulmány keretében nem tudunk választ keresni. A további rendtörténeti kutatás, a rendtagok megszólaltatása, a rendi belső források feltárása talán közelebb visz majd minket a feltett kérdés megválaszolásához. Nézzük meg, milyen eredményeket ért el az állambiztonság az 1977. ja­nuár 5-én keletkezett 1976. évi összefoglaló jelentés alapján, és hogy hogyan valósult meg a munkaterv: „Az egyházi reakció elhárítás területén operatív tevékenységünk főképpen az rk. egyház kiemelt objektumaiban, Győri Püs­pökség területén, a Pannonhalmi Bencés Rendben, a Győri Hittudományi Főiskolán, valamint a győri és pannonhalmi egyházi középiskolák tantes­tületeiben elhelyezkedő reakciós beállítottságú papi személyek ellenőrzésére irányult. Tevékenységük során abból indultunk ki, hogy az állam és egyház viszonya rendezett. Felderítő, bűnmegelőző tevékenységünkben igyekeztünk biztosítani, hogy e viszonyt a reakciós elemek ne zavarhassák meg. Úgy ítél­jük meg, hogy a megtett intézkedéseink hatására is a különböző egyházi ob­jektumok vezetésében a lojális erők befolyása tovább növekedett. [...] Az előzetes ellenőrzések száma kisebb, mint az ellenséges tevékenység gya­nújára utaló információk. Ennek oka, hogy a reakciós egyházi törekvésekre, vagy ellenséges tevékenységre utaló információink jelentős részét rövid úton továbbítottuk a megyei egyházügyi titkárnak, aki a szükséges intézkedéseket megtette. Ez évben 10 esetben adtunk részére szóbeli tájékoztatást.” 56 Ezek alapján megállapíthatjuk, hogy a ’70-es években a korábbi évtize­dekben kialakított békés egymás mellett élés, a jó kapcsolat fenntartása, a rendezett viszony továbbvitele volt a fontos, hogy ezt a jó együttműködést ne zavarja meg semmi. Ennek rendeltek alá mindent, és az volt az elsődle­ges, hogy a pártállam által reakciósnak mondott személyek működését az állambiztonság és az adott egyházi vezető is korlátozza. Az 1977-es évre vonatkozó munkatervben további feladatok, területek jelentek meg. Figyelemmel kívánták kísérni és ellenőrizni a vezető egyházi 56 MNL GyMSML GyL XXIV. 12. (18. d.) Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság 0689/1976. Összefoglaló jelentés a Győr-Sopron megyei RFK 1976. évi tevékenységéről, Győr, 1977. január 5.

Next

/
Thumbnails
Contents