Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből

240 SOÓS VIKTOR ATTILA Az egyházi vonal operatív biztosítottsága kielégítő. Távolabbi operatív céljaink biztosítsa érdekében 1 fő hálózatunkat operatív úton a Győri Hit­tudományi Főiskoláról a budapesti központi szemináriumba irányítottuk, 51 felsőfokú tanulmányai folytatására. Korábbi intézkedéseink eredményeként is rk. világi területen, a bencés rendben és a protestáns egyházakban a lojá­lis erők szerepe a meghatározó. Az e területen megtett intézkedéseink a BM központi szerveivel együttműködve hajtjuk végre, tapasztalatainkról rendsze­resen tájékoztattuk a megye párt és állami vezetőit is. A központi szervekkel egyetértésben terveket dolgoztunk ki a Győri Hittudományi Főiskola belső helyzetének, a tanári kar összetételének pozitív irányú megváltoztatására, különös tekintettel a főiskolán ez évben történt eseményekre. Adataink alap­ján az illetékes szervek a főiskoláról eltávolítottak 4 hallgatót és intézkedések vannak folyamatban egyes tanárok eltávolítására is.” 52 Az 1976-os esztendő munkatervében kiemelt általános feladatként jelent meg „az ellenséges szervek Magyarország ellen irányuló információ-szerző tevékenységének megakadályozása.”53 Ahogy az 1975-ös tervben, úgy az 1976- os évi munkatervben is megjelentek az aktuális feladatok, csak azok egy évvel közelebb kerültek a megvalósításhoz, egy kicsit magasabbra emelték hatékonyságukat: „Intézkedéseket dolgozunk ki a bencés renden belüli ope ­ratív pozícióink erősítésére, az év közepén sorra kerülő bencés rendi tanács­tag-választások operatív előkészítésére, állambiztonsági hasznosítására. 54 A központi osztállyal összehangolt feladatok alapján intézkedéseket teszünk a bencés emigráció további bomlasztására. Fokozott gondot fordítunk a reak­ciós beállítottságú személyek ellenséges tevékenységének felderítésére, megsza­kítására. A fiatal bencések közül római továbbtanulásra alkalmas jelölteket választunk ki és tanulmányozásukat megszervezzük.” 55 51 Ez vélelmezhetően nem a megyei állambiztonság, hanem a központ érdeke és intézkedése volt. 52 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (18. d.) Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság 197/104/75. Összefoglaló jelentés a Győr-Sopron megyei RFK 1975. évi tevékenységéről, Győr, 1976. január 8. 10–11. 53 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (7. d.) Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság 197/104/75. Munkaterv a Győr-Sopron megyei RFK 1976. évi tevékenységére, Győr, 1976. február 2. 15–16. 54 Igyekeztek hálózati kapcsolatot bejuttatni a rendi tanácsba, vagy a már ott lévő pozícióját megerősíteni. 55 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (7. d.) Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság 197/104/75. Munkaterv a Győr-Sopron megyei RFK 1976. évi tevékenységére, Győr, 1976. február 2. 20.

Next

/
Thumbnails
Contents