Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből

234 SOÓS VIKTOR ATTILA munkát – harangozó, sekrestyés stb. – végeztek, vagy ha ez nem sikerült, akkor valamilyen egyéb területen – elsősorban fizikai, kétkezi munka – tudtak munkát vállalni. Ezeket a korabeli pártállami szakzsargon szerint „illegálisan élő és működő szerzeteseket” még inkább nyomon követte az állambiztonság. Bizonyos időközönként nagy intenzitással ellenőrizték őket és léptek fel velük szemben. Az állambiztonság felfogása szerint a Magyarországon illegálisan élő és működő szerzetesek aktivizálódásának oka a II. Vatikáni Zsinat volt, mert a zsinat határozatai és intézkedései reményt adtak a rendtagoknak, hogy visszaállíthatják a szerzetesrendek státuszát. 24 A Belügyminisztérium egyházi ügyekkel foglalkozó szervezeti egysége folyamatosan nyomon követte a „klerikális reakció” tevékenységét, tudott azokról a pártállam számára illegális szerveződésekről, közösségi kapcsola­tokról, amelyekből aztán ügyeket, pereket kreáltak. A Belügyminisztérium készítette a „Jelentés a belső ellenséges erők tevékenységéről és elhelyez­kedéséről” című előterjesztést, melyet a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottság Politikai Bizottsága 1966. február 1-ji ülésén tárgyalt. Tanulmányunk szempontjából a jelentés tartalmaz fontos megállapításokat: „Az egyházi reakción belül a fő erőt továbbra is a katolikus reakció képviseli. Ideológiai befolyása az utolsó két évben némiképp növekedett. E tényt elsősor­ban az egyházi szertartásokon résztvevők növekvő száma, az illegális hitokta­tás terjedése, az egyházi középiskolákba való túljelentkezés stb. mutatják. Fo­kozottabb erőfeszítéseket tesznek az ifjúság befolyásolására és megnyerésére. A ko rábban feloszlatott szerzetesrendek egyrésze illegálisan újjászerveződött és rendi életet él (Pálos-rend, Domonkos-rend, apáca-rendek).” 25 A Politikai Bizottság a Belügyminisztérium javaslatára elhatározta, hogy az ellenséges tevékenység visszaszorítása érdekében adminisztratív intéz­kedésekre van szükség, így „fel kell számolni az illegálisan újjászerveződött szerzetesrendeket, és meg kell akadályozni újjászerveződésüket.”26 Ez is meg ­határozta a ’60-as évek második felének egyházakkal szembeni eljárásait. Ez az intézkedéssorozat nem feltétlenül a nyolc iskola működtetésére enge­délyezett négy rendre vonatkozott, de ők sem kerülték el az állambiztonság figyelmét. 24 Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (a továbbiakban: ÁBTL) 4.1. Államvé ­delmi, állambiztonsági szervek gyűjteményei, Állambiztonsági munkához készült háttér­anyagok (A-anyag) (a továbbiakban: 4.1.), A-3829/15. 18. 25 MNL OL M-KS, Az 1945 utáni munkáspártok iratai, Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Szervei, Politikai Bizottság, 288. f. 5. cs. 386. ő. e. 102. 26 Uo. 110.

Next

/
Thumbnails
Contents