Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből

A BENCÉS RENDRE VONATKOZÓ MEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁGI JELENTÉSEK... 235 Győr-Sopron megye területén különösen kiemelt figyelmet fordított az állambiztonság az egyházi intézményekre és azok vezetőire. A győri egy­házmegye székhelye, a győri püspökség, a bencés rend központja, Pannon­halma, a győri és a pannonhalmi bencés gimnáziumok, a győri szeminárium mind-mind kiemelten fontos intézmények voltak. A belsőreakció-elhárítás megyei szerve kiemelten figyelte ezeket az egyházi objektumokat, ügynö­kök beszervezésével, beépítésével igyekeztek információkat gyűjteni. 1971-ben nagyarányú átszervezésre került sor a Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság szerveinél.27 Elsősorban a vezető személyeket moz ­dították el, így a megyei főkapitányt és annak állambiztonsági helyette­sét is lecserélték. Ez az átalakítás a szervezeti igazításokról, a szervet és az állomány egészét érintő intézkedésekről és az illetményrendezésről szólt. 28 A Bel ügyminisztérium Kollégiuma számára készített 1972-es jelentés „Ál­lambiztonsági bűnüldöző munka” című részé ben kiemelték, hogy „Operatív szempontból hangsúlyozott szerepe van a r. k. püspökségnek, a papi szeminá­riumnak és a pannonhalmi apátságnak.”29 A megyei rendőr-főkapitányság működéséről , helyzetér ől tartalmaz fontos információt a jelentés, de most csak a belsőreakció-elhárítás területére fókuszálok, hiszen a bencés rend, a Pannonhalmi Főapátság, a gimnázium ehhez a területhez tartozott. Vol­tak nehézségek, hiányosságok, melyekre utalnak a jelentésben, de az egyházi reakcióval szembeni fellépés hosszú idő óta kiemelkedően működött, ahogy a későbbiekben, egészen a rendszerváltozásig is így volt. Ekként fogalmazták meg a belső reakció elhárításá t érintő helyzetet: „A belső reakció elhárítás te ­rülete: A szervezeti és létszámviszonyok helyesen igazodnak a megye operatív helyzetének követelményeihez. A két súlyponti terület: a kulturális, valamint az ifjúsági vonalak operatív biztosítását 1971-ben állomány- és feladatátcso­portosítással erősítették meg. A tett intézkedések ellenére az elhárítási pozí­ciók itt a leggyengébbek. A terület feltérképezésére vonatkozó 1966-ban és 1970-ben megjelent parancsokat csak 1971-ben hajtották végre. Az állomány fluktuációja miatt az operatív tisztek – érdemi munka helyett – visszaté rően a terület megismerésével foglalkoznak. Az egyházi reakció elhárítás terén hosszabb idő óta kiegyensúlyozott operatív munka folyik.” 30 27 Az átszervezéssel kapcsolatos kimutatások, jelentések és egyéb anyagok megtalálhatók az MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (38. d.) 28 MNL GyMSML GyL XXIV. 12. (33. d.) 10-72/6/1972. Az 1972. szeptember 28-án tartott kollégiumi ülés anyaga; MNL OL XIX-B-1-z (46. d.) 29 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (33. d.) 10-72/6/1972. 4–5. 30 Uo. 7.

Next

/
Thumbnails
Contents