Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből

232 SOÓS VIKTOR ATTILA lévő „reakciós, ellenséges” személyek helyzetét, hogy visszaszorították őket. Ebből megtudjuk, hogy az Állami Egyházügyi Hivatal megyei titkárának jelentős mennyiségű információt bocsátott rendelkezésére a megyei állam­biztonság, hogy háttérbe tudják szorítani a reakciós papokat.22 Ez nyilván nemcsak a győri egyházmegye „reakciós papjaira”, hanem a bencés rendben működő, a pártállam szempontjából „reakciós” szerzetesekre is igaz. Hogy ki volt reakciós, ki volt ellenség, azt a pártállam szervei, elsősor­ban az állambiztonság és az ÁEH döntötte el, mondta ki. Egyfajta pecsétet ütöttek az adott papra, szerzetesre, és bár egy reakciós személy is megvál ­tozhatott, vele is alakulhatott ki jó kapcsolat, de ha valaki elnyerte a pártál­lami szervek reakciós plecsnijét, azt onnantól kezdve figyelték, ellenőrizték, nyomon követték. E magas vezetőszervi jelentésekből, tárgyalásokból levonhatjuk azt a kö­vetkeztetést, hogy az állambiztonság és az egyházügyi hivatal megyei szer­vei, munkatársai számára a legfontosabb a lehető legtöbb információ meg­szerzése volt, akár ügynökök, akár informátorok, akár jó emberi kapcsolatok révén, mely tudással befolyásolni igyekeztek a legbensőbb egyházi döntése­ket is. A Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság bencés rendre vonatkozó munkájának lenyomata a fennmaradt iratokban A Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Megye Győri Levéltára őrizetében van a Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság irata nyaga. Ez nem teljes, hanem nagyon töredékes, hiányos anyag: az 1950–1980 közötti időszak működését körülbelül kilencven doboz terjedelmű levéltári anyag tükrözi.23 Ez nem tűnik túl soknak, különösen annak fényében, hogy in ­kább a ’70-es évekre vonatkozó dokumentumok maradtak fenn, ömlesztve, levéltári segédlet nélkül. A dobozokon található feliratok azonban hozzá­vetőleges témát és évkört tudatnak velünk. Ugyanakkor más megyei levél­tárakban arányaiban ennél is kevesebb anyag található, amely nem igazán hozzáférhető, pedig e megyei rendőr-főkapitánysági anyagok fontos forrás-22 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (33. d.) A dokumentum címlapja: Belügyminisztérium Felügyeleti Főosztály Szám: 7-579/1980. Jelentés a Győr-Sopron megyei Rendőr-főkapi­tányság munkájáról, a felügyeleti ellenőrzés tapasztalatai alapján. A dokumentum alján egy kézzel írt szám: 1-a 1029/80. A vonatkozó rész a 9. oldalon található. 23 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. Győr-Sopron megyei Rendőr-Főkapitányság iratai.

Next

/
Thumbnails
Contents