Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)
Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből
232 SOÓS VIKTOR ATTILA lévő „reakciós, ellenséges” személyek helyzetét, hogy visszaszorították őket. Ebből megtudjuk, hogy az Állami Egyházügyi Hivatal megyei titkárának jelentős mennyiségű információt bocsátott rendelkezésére a megyei állambiztonság, hogy háttérbe tudják szorítani a reakciós papokat.22 Ez nyilván nemcsak a győri egyházmegye „reakciós papjaira”, hanem a bencés rendben működő, a pártállam szempontjából „reakciós” szerzetesekre is igaz. Hogy ki volt reakciós, ki volt ellenség, azt a pártállam szervei, elsősorban az állambiztonság és az ÁEH döntötte el, mondta ki. Egyfajta pecsétet ütöttek az adott papra, szerzetesre, és bár egy reakciós személy is megvál tozhatott, vele is alakulhatott ki jó kapcsolat, de ha valaki elnyerte a pártállami szervek reakciós plecsnijét, azt onnantól kezdve figyelték, ellenőrizték, nyomon követték. E magas vezetőszervi jelentésekből, tárgyalásokból levonhatjuk azt a következtetést, hogy az állambiztonság és az egyházügyi hivatal megyei szervei, munkatársai számára a legfontosabb a lehető legtöbb információ megszerzése volt, akár ügynökök, akár informátorok, akár jó emberi kapcsolatok révén, mely tudással befolyásolni igyekeztek a legbensőbb egyházi döntéseket is. A Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság bencés rendre vonatkozó munkájának lenyomata a fennmaradt iratokban A Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Megye Győri Levéltára őrizetében van a Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság irata nyaga. Ez nem teljes, hanem nagyon töredékes, hiányos anyag: az 1950–1980 közötti időszak működését körülbelül kilencven doboz terjedelmű levéltári anyag tükrözi.23 Ez nem tűnik túl soknak, különösen annak fényében, hogy in kább a ’70-es évekre vonatkozó dokumentumok maradtak fenn, ömlesztve, levéltári segédlet nélkül. A dobozokon található feliratok azonban hozzávetőleges témát és évkört tudatnak velünk. Ugyanakkor más megyei levéltárakban arányaiban ennél is kevesebb anyag található, amely nem igazán hozzáférhető, pedig e megyei rendőr-főkapitánysági anyagok fontos forrás-22 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (33. d.) A dokumentum címlapja: Belügyminisztérium Felügyeleti Főosztály Szám: 7-579/1980. Jelentés a Győr-Sopron megyei Rendőr-főkapitányság munkájáról, a felügyeleti ellenőrzés tapasztalatai alapján. A dokumentum alján egy kézzel írt szám: 1-a 1029/80. A vonatkozó rész a 9. oldalon található. 23 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. Győr-Sopron megyei Rendőr-Főkapitányság iratai.