Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)
Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből
A BENCÉS RENDRE VONATKOZÓ MEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁGI JELENTÉSEK... 231 szoros kapcsolatunk. Lehetőségeiket több esetben felhasználtuk az ellenséges beállítottságú egyházi személyek kiszorítására, elszigetelésére, tevékenységük bomlasztására, pld. az elmúlt négy évben javaslatunkra az egyházi titkár 18 esetben folytatott figyelmeztető jelleggel beszélgetést egyházi személyekkel, 2 egyházi személytől megvonta a hitoktatási engedélyt, a megengedett hitéleti keretek túllépése miatt.” 19 Ezek alapján láthatjuk, hogy milyen fontos volt a szerepe az ÁEH megyei egyházügyi titkárának, az SzT tisztként is tevékenykedő Kovács Istvánnak. A BM Kollégium hatodik alkalommal, 1982-ben a Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkaptányság működésének ötéves időtartama alatt – 1977. január 1. és 1981. december 31. között – végzett munká járól készült jelentést tárgyalt a meg. 20 Konkrétan nem jelent meg a bencés rend a jelentésben, de fontos látnunk, hogy az egyházi reakció elhárítása vonalán mit emeltek ki a jelentés készítői. Nem tapasztaltak nyílt, szervezett ellenséges tevékenységet. Igyekeztek az egyházmegye lojális vezetésének védelmét biztosítani, és a reakciós egyházi személyek tevékenységének, befolyásolási törekvéseinek akadályozását megvalósítani, őket lejáratni. Emellett törekedtek a bázisközösségek tevé kenységének megakadályozására . A jelentés megfogalmazása szerint a lojális egyházi személyek előtérbe állítása érdekében 13 esetben írásban, 133 esetben szóban tájékoztatták az ÁEH megyei titkárát. 21 Láthatjuk, hogy a ’70-es, ’80-as évekre már jó kapcsolat alakult ki az állam és az egyház között. Ha fel is merült egy-egy problémás ügy, kérdés, egy, a rendszerhez nem lojális személy tevékenysége, azt gyorsan elintézték, beavatkoztak és az adott egyházi vezetővel elrendezték a kérdést. Látni kell azt is, hogy ezekbe a jelentésekbe konkrét ügyek alig kerültek, ugyanakkor folyamatok, mozgások szempontjából átfogó képet adnak számunkra. Ha a többi belügyi vezetőszervi anyagot, ülést nézzük, akkor azt látjuk, hogy a miniszterhelyettesi, főkapitányi értekezleteknek nem volt tárgya a megyei rendőr-főkapitányságok működéséről szóló jelentések megtárgyalása, így azokon ez a kérdéskör nem került elő. Ugyan nem a BM Kollégium tárgyalta, de magas szintre – BM Felügyeleti Osztály – jutott egy 1980-ban kelt, a Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság munkájáról szóló jelentés, amely úgy foglalja össze a megye területén 19 Uo. 2–3. 20 MNL OL XIX-B-1-z (59. d.) 1982. március 24. Beszámoló jelentés a Győr-Sopron megyei RFK 1977. 01. 01. és 1981. 12. 31. között végzett munkáiról. 21 Uo.