Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)
Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből
224 SOÓS VIKTOR ATTILA ről. Ugyanakkor azon összefoglaló éves jelentések és munkatervek, melyek a ’70-es években keletkeztek, és amelyek jelen tanulmány egyik forrásbázisát adják, segítenek bennünket a hiányzó adatok rekonstruálásában. Ezért is tartom kifejezetten fontosnak a megyei levéltárakban található 1945 utáni – jelenleg még kevéssé ismert – iratanyagok kutatását. Remélhetőleg az elkövetkező években a korszakkal foglalkozó kutatók egyre inkább feltárják ezeket a dokumentumokat. A bencés rend 1945 utáni történetének feldolgozására szerveződő szakmai munka példaértékű. A bencés közelmúlttal foglalkozó kutatócsoport, illetve a rend tagjai, intézményeiben dolgozó történészek, levéltárosok, kutatók és az öregdiákok által készített tanulmányok, szakmunkák, visszaemlékezések alapján2 bízhatunk abban, hogy lassan képet alkothatunk a bencések 1945 utáni helyzetéről, megpróbáltatásairól, a pártállam feléjük irányuló viszonyáról. Ennek a képnek talán egy mozaikdarabja lehet az a témakör, amely már egy ideje foglalkoztat, miszerint hogyan viszonyult az állambiztonság megyei részlege a rendhez, milyen képet alkottak, mire fókuszáltak a bencések kapcsán. Mivel az általam vizsgált források a Belügyminisztérium vezetőszervei, elsősorban a Kollégium számára készültek, illetve – mint munkatervek és éves összefoglalók – a megyei rendőr-főkapitányság éves működésére vonatkoznak, nem apró részleteket, hanem nagyobb folyamatokat mutatnak, melyek alapján talán bemutatható a rend korabeli megítélése, a bencésekhez való pártállami viszonyulás. 2 Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. Szerk. Dénesi Tamás – Boros Zoltán. Pannonhalma 2017. Egyes tanulmányok az alábbi kötetekben: Örökség és küldetés. Bencések Magyarországon. Szerk. Illés Pál Attila – Juhász-Laczik Albin. Bp. 2012.; Collectanea Sancti Martini I. A Pannonhalmi Főapátság Gyűjteményeinek Értesítője 1. Szerk. Dénesi Tamás – Dejcsics Konrád OSB. Pannonhalma 2013.; Collectanea Sancti Martini III. A Pan nonhalmi Főapátság Gyűjteményeinek Értesítője 3. Szerk. Dénesi Tamás. Pannonhalma 2015.; Collectanea Sancti Martini IV. A Pannonhalmi Főapátság Gyűjteményeinek Értesítője 4. Szerk. Dénesi Tamás. Pannonhalma 2016.; Episcopus, archiabbas benedictinus, historicus ecclesiae. Tanulmányok Várszegi Asztrik 70. születésnapjára. Szerk. Somorjai Ádám OSB – Zombori István. Bp. 2016.; Szalai Béla: Mozaik, Pannonhalma, 1956. Bp. 2009.; Sza lai Béla: Szegletkő. A pannonhalmi bencés gimnázium és diákotthon története I. Az első negyedszázad 1939–1964. Bp. 2014.; Szalai Béla: Oszlopok. A pannonhalmi bencés gimná zium és diákotthon története II. A második negyedszázad 1964–1989. Bp. 2016.