Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)
Bandi István: A lelkiismeret útja embert próbáló időkben. Esztergomi bencés tanárok sorsa a kádári konszolidáció éveiben az állambiztonsági források tükrében
218 BANDI ISTVÁN jelen levő tiszt a megjegyzésben ugyanis azt rögzítette, hogy a „felsoroltak azok a személyek a renden belül, akiket legjobban ismer beállítottságukra vonatkozóan.” 27 A rendszerrel szemben aktívan megnyilvánulókat állandó ellenőrzés alatt tartották. Ugyanakkor az említett forrás értéke jelentősen csökken azáltal, hogy az ügynök a nyugdíjasok, öregek véleményének közös ségre gyakorolt hatásával egyáltalán nem számol, mondván, hogy ők nem ak tivizálják magukat a rendi életben. Az ilyen torzító hatások miatt is érhette meglepetésként a titkosszolgálatot a főapátvalásztási szavazás eredménye. A rendtagok személyiségének ismerete ez alapján felszínesnek tűnik, vagy felmerül az a gondolat is, hogy az ügynök nem akart hiteles képet festeni társairól. „Gergely István” a négy volt bencés tanár (Dallos Marián, Monsberger Ulrik, Kapuy Vitál és Kövér Alajos) mindegyikét a rendszerhez lojális, tartóz kodó emberként írja le. Szerinte „Dallos Marián, megfontolt, józan gondol kodású [...] ellenséges cselekedetekre képtelen [...], Monsberger tevékenysége ismert, józan felfogású, Kapuy Vitál tárgyalóképes, nyugodt, szélsőségektől men tes. Kövér Alajos elismeri a másik fél /állam/ igazságát is.”28 Az említett lojális csoportban „Marosi” és „Várhegyi József” ügynökök is szerepelnek, ők is ott vannak a négy esztergomi tanár között. A levéltári források alapján mindkét tanárról tudjuk, hogy már 1956 előtt együttmű ködtek az állambiztonsággal. A bencés rendben betöltött szerepük megkerülhetetlen volt, mindketten hosszú évekig komoly véleményformálók, befolyásoló tényezők voltak a közelről sem egységes közösségben. „Várhegyinek” ugyan nincs egységes iratkorpusza az ÁBTL-ben, de szá mos jelentése fennmaradt más ügynökök anyagaiban, illetve ügydossziékban. Az évtizedek óta együttműködő29 rendtag 1977 októberében egy külföldről küldött csomag célba juttatásában játszott közvetítői szerepet –, majd az ügyet jelentette a politikai rendőrségnek, sőt felhívta az illetékesek figyelmét arra, hogy „ talán jó lenne valahogyan módját ejteni az illetőket figyelmeztet ni, mert nem jó vért szül. [...] M.S. [Mayer Szixtus] mindig ilyen nyugati csoportokra vadászik, és nem röstelli kissé magát rászorulónak feltüntetni.” 30 A titkosrendőrség a ’60-es évek végétől a ’70-es évek közepéig valósította meg a leghatékonyabb együttműködést Pannonhalmán, ugyanis „Marosi” és 27 Uo. 28 Uo. 29 ÁBTL 3.1.5. O-9176. Az Orbán László-dosszié 80–81. oldalain található jelentés szerint Kövér Alajost egy Orbán László által összeállított hittankönyv használata kapcsán, 1950 elején megkörnyékezték: „az esetleges beszervezéshez szükséges környezettanulmány elkészítéséhez hozzákezdtem, s amennyiben a központ beszervezése mellett dönt, úgy azt azonnal felterjesztem.” 30 ÁBTL 3.1.5. O-19652. Volt női szerzetesrendek 170.