Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)
Bandi István: A lelkiismeret útja embert próbáló időkben. Esztergomi bencés tanárok sorsa a kádári konszolidáció éveiben az állambiztonsági források tükrében
A LELKIISMERET ÚTJA EMBERT PRÓBÁLÓ IDŐKBEN 219 „Várhegyi” ügynököket ekkor összehangolva használ ták bomlasztásra és be folyásolásra. Így a főapátválasztás előkészületét és a választás eredményét is letapogatták. Az Ostpriesterhilfe segélyszervezet két munkatársát tiltó név jegyzékbe vették, akik ezután nem léphettek be Magyarország területére, tehát segélyező tevékenységüket sem folytathatták tovább. A titkosszolgálatok tisztjei a Vatikán és Magyarország között zajló államközi tárgyalásokat is a hatalmi elit elképzeléseinek megfelelően alakították, így győzelemittasan írhatták a lezáró határozatban, hogy „Belügyminiszter Elvtárs engedélye alapján egyházpolitikai megfontolásból az ügyet realizáltuk. Egy szignalizációban felkértük az Állami Egyházügyi Hivatal elnökét, hogy a vatikáni megbízottakkal folytatott tárgyalás alkalmával fejezze ki elégedetlenségét és kérje a Vatikán intézkedését az ellenséges illegális tevékenység megszüntetése érdekében. Ez július 9-én megtörtént. Luigi Poggi érsek vatikáni megbízott ígéretet tett az ügy megvizsgálására és a tevékenység megszüntetésére.” 31 Több esetben nyomon követhető, hogy a politikai rendőrség ügynökeit úgy irányította, hogy széles rálátásuk legyen az egyházi személyekre. Egy ilyen, egész egyházmegyét ismertető ügynök „Völgyi”, aki Szepes Alfrédról adott néhány értékelhetetlen adatot. Ugyancsak egyházmegyei ügynök ad tájékoztató jelentést Sághegyi Medárd kincésről, „Miskolczi” fedőnéven. Utóbbi nem rendtag, de egyházi szolgálatban állt – a kőszegi plébánián tevékenykedett sekrestyésként. Jelentenie kellett Medárd atya ismeretségi köréről, sőt arról is, hogy „Sághegyi szabadidejében kiket látogat meg, és a bencés rend tagjai közül a nyár folyamán kik látogatják meg [...] mikor utazik el Pannonhalmára és ott kit fog meglátogatni.” 32 A győri egyházmegyéről nyitott dossziéban „Havaji” ügynök a soproni bencés templomban szolgáló rendtagokról nemes egyszerűséggel csak azt jelentette, hogy „lelkész: Vértes Lajos bencés, nem ismerem, káplánok [sic!] Lébényi Szilárd, nem ismerem.” 33 A sematikusan megírt jelentés többszöri átolvasás után is hivatalból letudott formális adatközlésnek tűnik. Az egyházmegyei sematizmusokban is ellenőrizhető adatok mennyiségét alig haladja meg, sőt helyenként még kevesebb adatot tartalmaz, mint az egyházmegyei adattár. Tehát 1958-ban Vértes Zoárd atya lelkész volt. E jelentésben előforduló adatok korabeli operatív értéke kevés, a rendtörténeti szempontból hozzáadott érték még annál is kevesebb. 31 ÁBTL 3.1.5. O-15956. „Claudius” 435. 32 ÁBTL 3.1.2. M-32851. „Miskolci” 22. 33 ÁBTL 3.1.5. O-11538. Győr római katolikus egyházmegye 342.