Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Bandi István: A lelkiismeret útja embert próbáló időkben. Esztergomi bencés tanárok sorsa a kádári konszolidáció éveiben az állambiztonsági források tükrében

A LELKIISMERET ÚTJA EMBERT PRÓBÁLÓ IDŐKBEN 219 „Várhegyi” ügynököket ekkor összehangolva használ ták bomlasztásra és be ­folyásolásra. Így a főapátválasztás előkészületét és a választás eredményét is letapogatták. Az Ostpriesterhilfe segélyszervezet két munkatársát tiltó név ­jegyzékbe vették, akik ezután nem léphettek be Magyarország területére, tehát segélyező tevékenységüket sem folytathatták tovább. A titkosszolgála­tok tisztjei a Vatikán és Magyarország között zajló államközi tárgyalásokat is a hatalmi elit elképzeléseinek megfelelően alakították, így győzelemitta­san írhatták a lezáró határozatban, hogy „Belügyminiszter Elvtárs engedélye alapján egyházpolitikai megfontolásból az ügyet realizáltuk. Egy szignali­zációban felkértük az Állami Egyházügyi Hivatal elnökét, hogy a vatikáni megbízottakkal folytatott tárgyalás alkalmával fejezze ki elégedetlenségét és kérje a Vatikán intézkedését az ellenséges illegális tevékenység megszüntetése érdekében. Ez július 9-én megtörtént. Luigi Poggi érsek vatikáni megbízott ígéretet tett az ügy megvizsgálására és a tevékenység megszüntetésére.” 31 Több esetben nyomon követhető, hogy a politikai rendőrség ügynökeit úgy irányította, hogy széles rálátásuk legyen az egyházi személyekre. Egy ilyen, egész egyházmegyét ismertető ügynök „Völgyi”, aki Szepes Alfréd­ról adott néhány értékelhetetlen adatot. Ugyancsak egyházmegyei ügynök ad tájékoztató jelentést Sághegyi Medárd kincésről, „Miskolczi” fedőnéven. Utóbbi nem rendtag, de egyházi szolgálatban állt – a kőszegi plébánián tevé­kenykedett sekrestyésként. Jelentenie kellett Medárd atya ismeretségi köré­ről, sőt arról is, hogy „Sághegyi szabadidejében kiket látogat meg, és a bencés rend tagjai közül a nyár folyamán kik látogatják meg [...] mikor utazik el Pannonhalmára és ott kit fog meglátogatni.” 32 A győri egyházmegyéről nyitott dossziéban „Havaji” ügynök a soproni bencés templomban szolgáló rendtagokról nemes egyszerűséggel csak azt jelentette, hogy „lelkész: Vértes Lajos bencés, nem ismerem, káplánok [sic!] Lébényi Szilárd, nem ismerem.” 33 A sematikusan megírt jelentés többszöri átolvasás után is hivatalból letudott formális adatközlésnek tűnik. Az egy­házmegyei sematizmusokban is ellenőrizhető adatok mennyiségét alig ha­ladja meg, sőt helyenként még kevesebb adatot tartalmaz, mint az egyház­megyei adattár. Tehát 1958-ban Vértes Zoárd atya lelkész volt. E jelentésben előforduló adatok korabeli operatív értéke kevés, a rendtörténeti szempont­ból hozzáadott érték még annál is kevesebb. 31 ÁBTL 3.1.5. O-15956. „Claudius” 435. 32 ÁBTL 3.1.2. M-32851. „Miskolci” 22. 33 ÁBTL 3.1.5. O-11538. Győr római katolikus egyházmegye 342.

Next

/
Thumbnails
Contents