Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Bandi István: A lelkiismeret útja embert próbáló időkben. Esztergomi bencés tanárok sorsa a kádári konszolidáció éveiben az állambiztonsági források tükrében

214 BANDI ISTVÁN is.”12 Sőt továbbra is tartja a kapcsolatot a bencés rendtagokkal, és utazik a világban, és különböző nyugati országokból, Svájcból, NSZK-ból, Franciaor­szágból szerez be könyveket. A Veszprémvarsányban tevékenykedő bencés atya pénzügyi helyzetének valódi feltárását csak az ügynök tájékozatlansága akadályozza. Ugyanis az intenciók alapján a pénzhez jutást csak felületesen és bizonytalan megfogalmazással említi. „Völgyi Dénes” ügynök saját szere­pével teljeséggel azonosulva, sőt, helyzetéből adódó an hatalomgyakorlóként próbál operatív értéket gerjeszteni (volt bencés, aki mozgósítja az embere­ket, terjesztőként tevékenykedik, stb.). Az ügynök azt azonban már nem tudhatta, hogy a tartótiszt a jelentésének intézkedési részé hez a következő ­ket jegyezte: „Korára tekintettel az előzetes ellenőrzés megnyitását mellőzve az információt ellenőrizzük.” 13 A bencés rendtörténeti feltárás a hírszerzés működési területére is elve­zet. Az 1948-as iskolaállamosítás után a tanári pályát elhagyni kényszerült Besenyői Zoltán atya Esztergomban maradt, egyházmegyei szolgálatban. A szaklevéltári iratok alapján kimutatható, hogy egyházi személyként alanyi jogon szerepelt a titkosrendőrség nyilvántartásában. Ellenséges kategóriában maradt egészen az 1956-os forradalom utánig. 1958-ban a megyei rendőr-főkapitányságok politikai nyomozóosztályai to­vábbra is veszélyesnek ítélték meg a volt klerikális és más jellegű ifjúsági szervezetek, elsősorban a cserkészmozgalom országos és kerületi vezetőit, főtisztjeit, tisztjeit és funkcionáriusait. Az ifjúsági vonalon ezek felderíté­sére létrehozott munkacsoport tevékenysége nyomán az a döntés született, hogy a feltárt adatok alapján megkezdik az országos feldolgozó- és elhárí­tómunkát. A politikai rendőrségi munka arra irányult, hogy hálózati úton felderítsék az 1945 előtti és utáni időszak exponált helyi és országos cser­készvezetőit, majd ellenőrzésüket biztosítsák. Külön feldolgozási szempont volt az 1956-os forradalom idején játszott szerepük. 14 Zoltán atya 1947-ben az esztergomi bencés gimnázium Holló Cserkész­csapatának volt a vezetője.15 Az 1960-as évek elején folytatott országos mé ­retű egyházellenes eljárásokba nem vonódott bele. A kádári titkosszolgála­tok azonban később, más területen próbálták „megkísérteni”. A hírszerzés a ’60-as évek második felében, hazai területen végrehajtott tippkutatás után 12 Uo. 13 ÁBTL 3.1.2. M-41237/1. „Völgyi Dénes” 76. 14 ÁBTL 3.1.5. Hálózati, operatív és vizsgálati iratok, A központi operatív nyilvántartást végző szervezeti egységek által kezelt dossziék, Operatív dossziék (a továbbiakban 3.1.5.), O-11530. „Volt cserkészmozgalom” 746. 15 ÁBTL 3.1.5. O-11530. „Volt cserkészmozgalom” 758.

Next

/
Thumbnails
Contents