Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Bandi István: A lelkiismeret útja embert próbáló időkben. Esztergomi bencés tanárok sorsa a kádári konszolidáció éveiben az állambiztonsági források tükrében

Bandi István A lelkiismeret útja embert próbáló időkben. Esztergomi bencés tanárok sorsa a kádári konszolidáció éveiben az állambiztonsági források tükrében A magyarországi bencés rend oktató-nevelő szerepe a második világhábo­rú utáni vészterhes időszakban minden akadályozó tényező ellenére sem csökkent. A háború élő emlékével terhelt generáció egyetlen stabil érték ­ként a hitre építhetett, és reménykedhetett, hogy jobb korszak köszönt az országra és az egyházra. Kerkai József piarista atya és általános tanulmányi felügyelő, 1947. március 6-án Esztergomban, az általános iskolalátogatást követő értekezleten az országban uralkodó közállapotokra és az egyházi ok­tatás helyzetére utalva a következőket mondta: „Új élet kapui előtt áll a nemzet, s ma még nem tudjuk, megnyílik-e ez a kapu előttünk, s ha megnyílik is, va­jon hányan lesznek, akik Mózesként nem léphetik majd át az ígéret földjének kapuját...” 1 Az esztergomi tanári és bencés közösség minden tagja átlépte azt a bi­zonyos történelminek számító küszöböt, az államosítást. Ez az intézkedés az egész tanár–diák közösséget megfosztotta az esztergomi bencés alma materhez tartozás esélyétől, az atyák jelentős részét pedig hivatásgyakor­lásuktól. A diktatúra további intézkedései „fedélnélkülivé” tették az esz­tergomi bencés ház tagjait, ugyanis nem maradhattak a bencés fenntartású helyi intézményekben, sőt még a rendházban sem. A bencés rend ugyan az 1950-es megállapodás nyomán a többezres diákseregből pár száznak to­vábbra is biztosíthatta az oktatást, nevelést, de az esztergomi bencés iskola már nem nyitotta ki kapuit. Így az itt tanító atyák jelentős része szerzetes­papi hivatása mellett a másik feladatát, az oktatást már nem gyakorolhatta többé. Ugyanakkor ide kívánkozik még, hogy az esztergomi tanárközösség néhány tagjának megadatott a lehetőség, hogy tanári hivatását is tovább foly-1 Pannonhalmi Főapátsági Levéltár (a továbbiakban: PFL) Esztergomi Szent Benedek-rendi Szent István Gimnázium iratai (a továbbiakban: ESZIG). 1947. Jegyzőkönyv az esztergo­mi szentbendekrendi katolikus Szent István gimnázium tanári karának 1947. március 6-án megtartott értekezletéről (a továbbiakban: Jegyzőkönyv 1947.).

Next

/
Thumbnails
Contents