Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita I. (Pannonhalma, 2017)
Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkájai és jelentései a bencés rendről
EGY SZIGORÚAN TITKOS TISZT, KOVÁCS ISTVÁN... 227 tanár működését engedélyeztük, amellyel dokumentáltuk az állam és a rend között megváltozott viszonyt. Az ideiglenes rendi vezetés továbbra is szembe találta magát olyan problémákkal, amelyek örökségként a rend belső szellemiségéből következtek, um. öngyilkosság a pannonhalmi gimnáziumban, melyről a sajtó is tudósított; sorozatos kilépések a rendből és egy rendtagnak „politikai okokból” történő disszidálása. 2./ Az eddigi megállapításaink szerint a rendben 3 fő csoportosulást, illetve irányzatot figyelhetünk meg: Egyik rész, amely nem jelentéktelen, szélsőséges reakciós álláspontot képvisel. Szemben állnak társadalmi rendünkkel és fő célkitűzésük a magyar katolikus egyház olyan autonómiájának fokozatos kivívása, amely alkalmassá teszi ellenzéki erőkénti tevékenységre. E cél érdekében a lojális és konzervatív erők közötti politikai ellentétek csökkentése, visszaszorítása és az „egyház érdekét” szolgáló törekvések kihasználására irányuló akciók szervezése. Ide tartoznak olyan prominens reakciós személyek, mint Jámbor Mike, Solymos Szilveszter, Söveges Imre, Nádasy Alfonz, Korzenszky és Vidákovics kereten belül, valamint Legányi Norbert és Olafson Placid57 kereten kívüli szerzetesek. A másik rész, akik a törvényes keretek között – anélkül, hogy a lojalitást, vagyis a politikai együttműködést akarnák – törekszik az állam és a rend viszonyát normalizálni, és a passzív alkalmazkodást képviselik. E csoportnál erőteljesen érződik a korábbi és jelenlegi rendi élet konzervativizmusa, és ma is domináló a pozitív társadalmi élettől való elzárkózás. Ide tartoznak: Monsberger Ulrich perjel, Tihanyi Bánk, Kapuy Vitál, Pálfy Aurél, Danczi Károly és még többen. Jelenleg e csoport a meghatározó a renden belül, mivel tudnak érvelni és bírálni a korábbi rendi vezetéssel szemben. Koncepciójuk a jelenlegi viszonyok között, rendezni soraikat és a rend tevékenységének középpontjába a gimnáziumi oktató-nevelő munka állítása. Szükségesnek tartják az állammal való rendezett viszonyt, mert annak alapján képzelik el céljaik megvalósítását. A közelmúltban Magyarországon járt abbas primás arra hívta fel a figyelmüket, hogy a meglévőt kell megerősíteni, vagyis a gimnáziumok oktató-nevelő munkáját és ne kezdeményezzék a rendi egyházmegye visszaszerzését. A csoport tudomásul veszi hazánkban 57 Olofsson Placid.