Pápa és Vidéke, 40. évfolyam 1-52. sz. (1943)

1943-06-20 / 25. szám

­Név: rangfokozat: tábori posta JKüldi: SPORT Soproni válagatott-Pápai Sport Club 7:0 (Z:0) Pápa. — Vezette: Mikóczi. Sopron: Mátrai — Tarr, Schwenk, — Strasser, Freiler, Soproni I. — Sop­roni II., Németh, Pásztói, Pados, Nagy. PSC: Matusek — Hoffmann, Bur­ján, — Vastag, Tomenga, Próbajátékos — Fekete, Bolla, Magyari, Limperger, Osbóth. A Pápai Sport Club ezt a mérkőzési Lnkács Gedeon edző jutalomjátékaként rendezte. Azt gondoltuk, hogy a műit vasárnapról átmentett lelkesedéssel le­győzi ellenfelét a honi csapat s ezzel ör­vendezteti meg szeretett edzőjét. Vára­kozásunkat azonban nem válthatta be a lélek nélkül, széteső játékkal játszó ipiápai csapat, mintegy igazolva azt, hogy Lóránt, Viktora és Deák ellenáll­hatatlan lelkesedése és észszerű'játéká­tól vezérelve győztek csak a B) váloga­tott ellen. A soproni csapat kezdi a játékot és már az első percben Pásztói 15 méteres erős lövése Matusek kezei között a háló­ba jut. 1:0. A gól után a hazai csapat tá­mad és Fekete beadásából Magyari jut jó helyzetbe, de a labdát a kapu fölé vágja. Ezután ismét a soproniak veszik á,t a játék irányítását. A 12. percben a Próbajátékos csere történik s igy új erővel kissé a PSC is támadáshoz jut, de eredményt nem tud elérni. Sőt a 26. percben Nagyhoz kerül a labda, aki le­fut és Pásztóihoz játszik, ez a legna­gyobb nyugalommal a jobb alsó sarok­ba guritja a labdát. 2:0. Az újabb gól fel­villanyozza a PSC-t és sikerül is több gólhelyzetet összehozni, de a csatárok góllövő tudománya csődöt mondott. Különösen Magyari és Limperger rossz játéka keltett feltűnést. Értesítés. Van szerencsém a n. é. közönség b. figyelmét felhívni Pápán, Horthy Miklós Főutca 6. sz. alatti úri szabó üzletemre. Kérem a n. é. közönség szíves pártfogását. Kiváló tisztelettel: Süpek József úri szabó * Szünet után ismét a vendégcsapat irányítja a játékot. A 3. percben szép tá­madást indítanak a pápai kapu fele. Bal­oldalról a jobbszélre játszott labdát. Soproni II. elcsípi és félmagasan Pász­tóihoz játszik, aki kapásból a hálóba vágja. 3:0. Utána Fekete és Magyari igyekszik gólt elérni, de semmi sem si­kerül nekik. A 10. percben ismét Sop­roni II-höz kerül a labda. A PSC véde­lem beadást vár, de a szélső lefutás köz­ben pompás lövéssel a léc alá újabb soproni gólt lő. 4:0. A pápai csapat el­lentámadásából Próbajábékos a hatos­ról élesen kapu mellé lő. Nagy gólhely­zet volt! A 13. percben Fekete viszi tá­madásra a pápai csapatot, de előle Mát­rai önfeláldozóan ment. A 22. percben Pados jó labdát ad Pásztóinak, aki Sop­roni II-höz továbbítja azt, de biztos gól­helyzetben ront. A következő percben azonban már nem hibáz Soproni II. és a tizenhatoson belül a kapuba bom­báz. 5:0. A 25. percben Bollát ejtik a soproni védők. A megítélt 11-t Polla rúgja, de Mátrai szenzációs védéssel ki­üti a labdát, majd rá vetéssel tisztáz Bolla elől. A 33. percben Limperger 20 méteres váratlan lövését Mátrai nehe­zen védi. Ismét a soproni csapat nyo­masztó támadásai következnek. A 38. percben Soproni II. kitör és a kifutó Matusek mellett a hálóba gurít. 6:0. Két perc múlva Pásztói kerül gólhelyzetbe, Matuseknek azonban sikerül a labdát megszerezni. A következő percben Sop­roni II. veszélyes. Lefutás után beadott labdáját Németh lövi kapura, amit Ma­tusek a kapu fölé tud csak öklözni. Köz­ben szörnyű csalódással megindul haza­felé a szurkolótábor. Sokan már a liget fái alatt mennek, amikor a 44. percben Soproni II. újabb gólt lő és beállítja a végeredményt. • . A soproni csapat, a mutatott játék alapján, teljesen rászolgált még az ilyen nagyarányú győzelemre is. A csapat mindenegyes tagja az utolsó percig tel­jes szívvel küzdött és még a tiszteletgól­tól jjS megfosztotta a pápai csapatot. Külön dicséretet érdemelt a jó játék­ért: Soproni II;, Mátrai és Tarr. A már kifogásolt körülmények után csak annyi megjegyzésünk van a pápai csapat szerepléséhez, hogy néhány új erővel feltétlenül meg kell erősíteni a csapatot, ha osztálybeli nívóhoz megfe­lelően akarja képviselni a helyi labda­rúgást. Burján játékstílusa erősen vál­tozik, ami kárára lehet. Mikóczi játékvezető frissen és jól vezette a mérkőzést. PSC IL—SVSE II. 7:1 (3:01 Pápa. — I. o. bajnoki. — Vezette: Szabó. PSC II.: Németh — Nyers, Ráxosi — Szabó, Kurbel, Tankó — Ruska, Vá­mos III., Antalfi, Ács, Vámos II. Félórai változatos játék után, — melyben a pápai csapat támadott tpb­bet, — a 32. és 34. percben Vámos II. lő gólt. 2:0. Majd Ántalfi lövését Kéri csak kornerre tudja ülni. A 44. percben Ács szökteti Antalfit, aki régi játékára em­lékeztetően a kifutó kapus mellett meg­szerzi a harmadik gólt. Fordnlás után a 9. percben Antalfi a hatosról fölé rúgja a labdát. A 10. percben Vámos II. 4:0, majd a 17. perc­ben Vámos III. 5:0-ra növeli a gólok számát. A 23. percben Kéri megsérül és néhány percre kiáll. Közben Vámos II. újabb gólt lő. 6:0. A 31. percben Vámos II. a hetedik gólt rúgja. A 38. percben Csonka 20 méteres lövése Németh kezei között a bal felső sarokba köt ki. 7:1. A 43 percben Németh a pápai csapat ellen megi'téJt tizenegyest kivédte. VÁSS JÁNOS. Move ZSE—Kinizsi 5:1(4:0) Zalaegerszeg. — I. o. bajnokij. Vezette: Horváth. Kiínizsi: Nagyfi — Szabó, Cseter — Csermely, Burján, Csehi — Dobos, Ara­nyos, Temesi, Hervert, Erdődy. A hazai csapat nagyszerű játékkal már az első félidőben megverte a veze­tőivel meghasonlott, jobb sorsra érde­mes pápai csapatot. A Kinizsi egyetlen gólját Temesi a II. félidő 44. percében tizenegyesbői szerezte. KERAKTO11—Építőmunkások 3:1 (1:1) Pápa. — Dijmérkőzés. — Vezette: Böjté. A 7. percben Hermann által lőtt gólt a 26. percben Kurbel 11-ből egyen­liti. A 39. percben a játékvezető Tóthot kiállította, a kapus többszöri veszélyes támadása miatt. A kereskedők 11-hez is jutnak, amit Pala rug, de Szóka a kapu fölé, ütött. A második gólt Pala szerzi meg a győztes csapatnak. A végered­ményt Csehi állítja be 18 méteres sza­badrúgásból. Böjté a kiállítás ellenére is erélyte­lenül vezette a mérkőzést. Csornai SE—Kinizsi vegyes 4:2 (2:1) Csorna. — Barátságos. A mult számunkból helyszűke miatt kimaradt erről a szomorú »tanulmányi kirándulásródU szerzett értesül ásunk''. Jobban használt volna a vezetőség, ha a hazai pályán rendezett mérkőteésre j vitte volna nézőnek a játékosokat. A csapat teJjes lejáratását idézi elő az ilyen »bumli«-mérkőzés, amelyre egyál­talán nincs szüksége a dicsŐmultú egye­sületnek. Ha nem tudják előbbre vinni a csapat érdekét, akkor a jelenlegi ve­zetőség vagy álljon félre és adja át a hejyét sporthoz értő szakembereknek, vagy oszlassa fel a csapatot. Más meg­oldás nincs! SPORTHÍREK. SaEik. A dunántúli ezüstkoszorúért kiirt városok közötti nivós küzdelem­ben 1. Győr, 2. Pápa, 3. Veszprém, 4. Fűzfő, 5. Veszprémi Danuvia. A pápai csapatban jeles érdemeket szereztek a nemes küzdelemben: dr. Boda Kálmán, Draskovics István, Vásárhelyi Károly és Wünsch Frigyes. Lövészverseny. A Pápai Máv. Kini­zsi "S. E. Jövész-szakosztálya június 24­én, Űrnapján reggel 7 órai kezdettel pályaavató meghívások líöyészMersenyt rendez. A nagyszabású avatási ünnep­ség az esti órákban a díjak kiosztásával fog véget érni. Iskolaközi a lé likai verseny, A Le­vente Parancsnokság az elmúlt hét fo­lyamán bonyolította ie az iskolán kí­vüli leventék versenyéviel kapcsolatos iskolaközi versenyeket. Kimagiaslóbb eredmények a következők, ötös céllövő csapatverseny a 7. Könnyűhadbsztáiy tiszteletdijáért: 1. A Ref. koll. csapata 1083 kör, 2. A Ref. kereskedelmi 899 k., 3. Az Áll. tanítóképző. Egyénileg: 1. Szijj Zoltán (Koll.) 239 k., 2. Takács László (Koll.) 228 k, 3. Bedők Mihály (Ker.) 223 kör. Az atlétikai versenyszámokban a következők győztek: 100 m.: Csorba Kálmán (Koll) 12.1 mp. 400 m.: Kiss Gyula (Tkp.) 57.8 mp. 800 m.: Kiss Imre (Bencés) 2 p 19.6 mp. 4x100 m. váltófu­tás: Ref. koll. 48.9 mp. Magasugrás: Czuczor PáJ (Koll.) 150 cm. Távolugrás: Surányi Kálmán (Koll.) 578 cm. Távol­ugrás 5-ös csapat: Ref. koll- 5592 cm. átlag. Rúdugrás: Czuczor Pál (Koll.) 290 cm. Súlylökés: Bakos Károly (Koll.) 1064 cm. Súlylökés 5-ös csapat: Ref. koll. 976 cm. átlag. Diszkoszvetés: So­mogyi Tibor (Tkp.) 29.70 m. Gerelyhají­tás: Tőrök Béla (Tkp.) 41.78 m. Kézigrá­nát-hajítás: Török Béla (Tkp.) 80.66 m! Kézigránát-hajítás 5-ös csapat: Áll. ta­nítóképző: 68.23 m. átlag. Kerületi; teniszbajnokságok. A Szombathelyi Sport Egyesület a pün­kösdij ünnepek alatt rendezte meg Szom­bathelyen a Tenisz Szövetség nyugati kerületének teniszbajnokságait. Váro­sunkból a PSE. országos viszonylatban i|s jónevű játékosa: Miichna Magda vgtt részt a versenyen, s a vegyespárosba i kerületi bajnokságot nyert, míg a ,női egyesben 2-ik lett. A Ref. kereskedelmi a járás' levente labdarugó bajnok. A Kereskedelmi mu'l c heti lelkes játéka a f. hó 6-án Szanyban lejátszott utolsó labdarugó mérkőzés al­kalmával hozta meg a maga jól megér­demelt jutalmát. A Kereskedelmi csa-. pata ugyanis a mult vasárnap a Szanyi Levente Egyesület csapata ellen 10:1 arányban győzött, s ennek alapján — jobb gólaránnyal — a járási bajnoksá­got is megnyer be. íA Ref. koll. vívói országos bajnok­ságot nyerlek. Szombathely most ün­nepli fennállásának 1900-ik évét. A ren­dezendő ünnepségek műsorán egy or­szágos középiskolai vivóbajnokság is szerepelt, amely f. hó 13-án került sorra. Városunkból a Ref. koll. vívói vettek részt a versenyen, mind a kardcsapatot, mind pedig az egyénit fölényesen nyer­ték. A csapat tagjai a következők voltak: Baranyay Sándor, Willmann István, Balta Zoltán, Sillye Sándor. Az egyéni bajnokság 9-es döntőjében Baranyay Sándor veretlenül győzött, mig "Baila Zoltán 5 győzelemmel a 2-ik, Willmann István szintén 5 győzelemmel a 3-ik he­lyen végzett. Vasárnapi programm. A városi sporttelepen vasárnap a következő mérkőzések lesznek: 1/4 3-kor Setyemipar SE—Kinizsi, utána MURA SE—PSC II. 1. o. bajnoki mérkőzések; majd a Máv. Fűtőház és Máv. Forgalom között visszavágó mérkőzés. ÁLLAMI ANYAKÖNYVI KIVONAT 1943. június 4—17. Születtek: Andó Gyula, m. kir. repülő őrmes­ter és Csémi Ilona, leánya: Ilona, rk. — Németh János, kőmivessegédiés Németh Mária, leánya: halvaszületett. — Pitzer Pál, fonógyári munkás és Kutrovics Er­zsébet, leánya: Erzsébetek. — Tóth Jó­zsef, fonógyári fonómester és Németh Klára, fia: István Sándor, rk. — Mórocz Imre, dohánygyári munkás és Trem­mer Erzsébet, fia: Imre, rk. — Dr. Fü­löp József, mezőgazdasáígi kamarai se­géd titkár és Almási Margit, fia: József Károly, rk. — Klein Áron, hitközségi al­kalmazott és Kraust SaroKa, fia: Andor, izr. — Horváth Hermina (özv.), dohány­gyári munkásnő, fia: Ferenc, rk. — Pol­gár Imre, kovács és Farkasdi Valéria, fia: Tibor, rk. — Teiszer Imre, napszá­mos és Németh Anna, leánya: Mária, rk. — Horváth Terézia, háztartásbeli, leánya: Terézia, rk. — Kőmives József, napszámos és Reisinger Terézia, fia: Jó­zsef, rk. — Bőhm János, fonógyári mun­kás és Háncsics Irén, leánya: Irén, rk. — Horváth Gábor, műtrágyagyári mun­kás és Kapcsándi Mária', fia: András, rk. — Viola József, cipészsegéd és Szei­bert Ilona, fia: Ferenc László, rk. — Szakály Kis József, szövőgyári irodave­zető főkönyvelő és Klilmek Hona, leá­nya: Ilona KataLn? rk. — Csukárdí Má­ria (elvált), nyugbéres dohánygyári munkásnő, fia: Gyula, rk. — Steinber­ger Ferenc, bádogossegéd és Faeretsen Sajómé, fia: Sándor, izr. — Vadas Sán­dor, megyei útőr és Kiss Emma, leánya: Piroska, ev. — Kocsi László, villanysze­rel ^segéd és Harsányi Margit,fia: László Ferenc, rk. — Grünberger Márton, szent egyleti titkár és Baum Terézia, leánya: Veronika, izr. — Kispál Aladár, gépész­mérnök és Ronkay Ilona, fia: Péter Pál, rk. Házasságot kötöttek: Tóth Géza, vagongyári tisztviselő, ref. és Gecző Anna, városi mozipénz tá­rosnő, rk. — Lukács Jenő, fonógyári munkás, rk. és ^Horváth Etelk^ lonó*­gyári munkásnő, ev. — Makkai Gyula, molnársegéd, rk. és Preininger Mária (elvált Fokiesi Károlyné), rk. — Lökkös Lajos, »Hangya« üzletvezető, rk. féis Bagladi Márta, rk. — Friedhiann Ábra­hám (özvegy), szabó, izr. és Feldmann Janka, izr. —- Bolla Gyula, vasúti Jszt, ev. és Böröczki Jolán, ref. — Pék László, napszámos, rk. és Takács Irén, rk. — Schiller Kálmán (özv.), sütősegéd, izr. és Steiner Józsa, nőiszabósegéd, izr. — Szekeres István, szabó, rk. és Bella Ilona szövőgyárJi munkásnő, rk. — Tóth Ká­roly, in. kir. repülő szakaszvezető (kő­faragósegéd), rk. és Döbröntey Julián­ná, ev. — Stileth János, napszámos, rk, lés Pilka Terézia, rk. — Harsányi Sán­dor László Zoltán, m. kir. tűzérhadnagy, rk. és Schábel Erzsébet Anna Emília, ok), tanítónő, rk. Meghaltak: Horváth István, nyug. m. kir. csend­őr tiszthelyettes, rk. 78 éves. — özv. Weisz Józsefné Pirker Emma, rk. 80 éves, szivizomelfajulás. — Illés József, napszámos, ref. 70 éves, agyvérzés. — Dózsa Sándorné Orbán Zsófia, ref. 69 éves, tüdőgjmlladás. — Fórján Sándor, napszámos, ref. 76 éves. — Horváth Jó­zsef, napszámos, ev. 30 éves, epilepszia. — Friedbauer Lipót, szobafestő, izr. 78 éves, szivizomelfajulás. — Varga István, napszámos, rk. 84 éves, érelmeszesedés. — özv. Csőre Györgyné Kasza Juliánná, rk. 55 éves, szivizomelfajulás. — Szaoó Mihály, molnársegéd, rk. 28 éves. — Mé­száros Jánosné Éber Mária, rk. 34 éves, sepsis. — Steiner Lajosné Krausz Má­ria, izr. 64 éves, szivizomelfajulás. — Ná­d'asdi Árpád, ref. 26 napos. SZERKESZTŐI ÜZENET. Zs. M. Pápa. A verseket köszönöm. A másik is jön. Szíves üdvözlet. Laptulajdonos: a Pápai Belvárosi Katolikus Kör. Felelős kiadó: NEMCSICS ELEK. Lapzárta: szerda délután 5 óra, hirdeté­seké csütörtök déli 12 óra. Eljegyzési, esküvői, halálozási híreket csak­díjazás mellett közölhetünk. Hirdetések díja mindig előre fizetendő. -