Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)
V. A váci börtönbe zárt letartóztatottakkal, a bírósági ítéletekkel és a különítményekkel kapcsolatos észrevételek (1919. aug. 1-től 1920. őszéig.)
érése érdekében és "saját helyzetük" tudatában- aligha "választhattak". Ebből nem következik "automatikusan" az, hogy az "A - fokozat" léte, "abszolút meghatározó" biztositéka volt a "B" és "C -fokozatok" bekövetkezésének, de bekövetkezhetőségüknek mindenképpen a reális alapját képezte. Az már a fentieken "belőli" kérdés, ( "kidolgozásra" vár) hogy az egyes "fokozatokban", "szakaszokban" például : hogyan jelentkeztek, jelentkezhettek az "érdemi terror" mellett az "attrocitások", a "terrorisztikus jelenségek", stb, ? Viszont : az a fentieken "kivuli" kérdés, (szintén "kidolgozásra" vár) hogy az "attrocitások", a "terrorisztikus jelenségek", stb. "élete", helyzete, megítélése : milyen lehetett és lehet a fehérterror "felfelé ivelo' szakaszán "kivül"? Az emiitett "fokozatok" bármelyikének a "megvalősithatósága" -gyakorlatilag- elképzelhetetlen "Prónay-tipusu" különítmény, különitmények "aktiv közreműködése" nélkül. Sajnos, Prőnay arról "pontosan" nem nyilatkozott, hogy Szegeden született "találmányuk" -konkrétan- milyen "forrásokra" épült? Az "áttekinthetőséget" alaposan gátolja, hog 1 / a Héjjas-szervezetről hihetetlenül kevés a "forrásértékű" információ. Az itt közölt -feltehető en "hivatalos-házi" használatra készült- "beosztás" a Prőnay zászlóalj tisztjeinek 1920. május hó elaő felében kiadott feladatbehatárolását olyan formában mutatta be, amit a zászlóalj parancsnoksága -ebben a "bontásban" - a tiszti létszám-jelentésekben sem szerepeltetett, Tul azon, hogy például : Héjjas Iván fhgy, általában nem is található a "hivatalos létszám-jelentéseikben", de a "házi-hivatalos felosztásban" igen. Elképzelhető még egy "valamikori megfejtés", ami "ugrásszerűen" megnövelheti e "papirlapocska" jelentőségét. Ugyanis, esedé-